Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak mam zrobić instalację elektryczną w garażu??

arni12121 18 Mar 2009 19:51 19951 9
  • #1 18 Mar 2009 19:51
    arni12121
    Poziom 1  

Witam mam prośbę, chciałbym zrobić instalację elektryczną w garażu ale nie wiem co mam kupić (chodzi mi jakie esówki kupić i jak je podłączyć w skrzynce czyli rozdzielni proszę o schemat z podłączeniem jak można:] ) do garażu jest podciągnięte 400V(3 fazy+N) chcę zrobić w nim dwa gnazda 3 fazowe, oświetlenie i gnazda na 230V z uziemieniem (PE) gniazdą będą łączone szeregowo a oświetlenie tak samo( oczywiście będą w oświetleniu będą wyłączniki na fazach;p) proszę o pomoc?? dodatkowo dodam załącznik jak to sobie wyobrażam;] Proszę pamiętać, że chodzi mi tylko o zabezpieczenie 400V i na 230V (oswietlenie i gniazda a na nich PE) i nie chodzi mi o zabezbieczenie wszystkich pomieszczeń esówkami jak w domu!!, tylko jednym esem przydzielonym do danej funkcjii:D) (mi się zdaje że trzeba kupić es nadmiaroprądowy,różnicówkę i es typu b do swiatła i chyba typu c do gniazd??). W garażu są normalne sprzęty np: krajzega,sapwarka (siła) a na 230V wiertarka,sprężarka itd;p proszę pomóżcie;dJak mam zrobić instalację elektryczną w garażu??

0 9
  • #2 18 Mar 2009 20:20
    Mr.K
    Poziom 24  

Weź wynajmij elektryka on się na tym zna ty nie.

1
  • #3 18 Mar 2009 23:28
    gwolf
    Poziom 14  

Witam
    Co do "esówek" wszystko zależy od potrzebnej mocy, podobnie jak przekroje przewodów. Dokładne dane są w normach. A gniazdka to się łączy równolegle a nie szeregowo, żeby na każdym było takie samo napięcie.

1
  • #5 19 Mar 2009 00:44
    marian_em
    Poziom 25  

Na początek "wykasuj" to gniazdo 230V z kanału.

2
  • #6 19 Mar 2009 07:48
    retrofood
    Moderator

arni12121 napisał:
    Proszę pamiętać, że chodzi mi tylko o zabezpieczenie 400V i na 230V (oswietlenie i gniazda a na nich PE) i nie chodzi mi o zabezbieczenie wszystkich pomieszczeń esówkami jak w domu!!, tylko jednym esem przydzielonym do danej funkcjii:D)

Przecież to niemal samobójstwo. Nawet nie powinieneś myśleć o samodzielnym projektowaniu i wykonyaniu takiej instalacji. Po prostu nie wiesz co robić - jak dziecko we mgle.

0
  • #7 19 Mar 2009 12:00
    irekr
    Moderator

W kanałach garażowo - warsztatowych wolno stosować tylko oświetlenie 24V przez specjalne transformatory bezpieczeństwa. W instalacji nie widzę takich transformatorów. Powinno być także przyłącze do przenośnej lampy warsztatowej, również na 24V.

0
  • #8 19 Mar 2009 12:11
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

Dlaczego co niektórzy stresują ludzi którzy uczciwie wyrażają że czegoś nie wiedzą. Nigdzie nie napisał, że będzie samodzielnie wykonywał instalację. A chce zaprojektować według swoich potrzeb. Czy jest w tym coś złego?
    Jeśli można pomóc to to wydaje mi się, że jest to najlepsze miejsce na tym forum. Przecież nie każdy jest geniuszem

0
  • #9 19 Mar 2009 12:48
    GBW
    Poziom 27  

fortronik napisał:
    Dlaczego co niektórzy stresują ludzi którzy uczciwie wyrażają że czegoś nie wiedzą. Nigdzie nie napisał, że będzie samodzielnie wykonywał instalację. A chce zaprojektować według swoich potrzeb. Czy jest w tym coś złego?
    Jeśli można pomóc to to wydaje mi się, że jest to najlepsze miejsce na tym forum. Przecież nie każdy jest geniuszem

Poniekąd masz rację ,ale prąd potrafi zabić i dlatego konieczna iest ostrożność tak przy pracy jak i doradzaniu komuś kto kompletnie się na tym nie zna. Kto weżmie odpowiedzialność jeżeli kogoś porazi?

0
  • #10 19 Mar 2009 18:08
    Akrzy74
    Specjalista Elektroenergetyk

Jeśli ktoś podejmuje się wykonania całej instalacji i nie ma choćby elementarnej wiedzy na ten temat, to strach pomyśleć czego można się spodziewać. Proponuję, abyś dobrał sobie dobrego elektryka /instalatora/ do pomocy, i razem zróbcie tą instalację. Nie masz praktyki, brak znajomości technologii wykonania, przepisów itp...
    Zrobienie poprawnej instalacji w garażu to nie to samo co podłączenie żyrandola, lampki, kuchenki, czy podłączenie gniazda siłowego dla dedykowanego obwodu. Zgodzę się że forum ma służyć pomocą, ale jeśli w grę wchodzi ludzkie życie /napięcie 400V/, nie ma u mnie "zmiłuj"...

Zamykam.

0