Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostek h i problem z pwm

18 Mar 2009 22:07 6213 16
 • Poziom 10  
  Witam

  Zrobiłem taki mostek h:
  Mostek h i problem z pwm
  Mosfety kanał p to irf 9540 a kanał n to irf 540.
  Sterowanie kierunkiem obrotów działa jednakże nie mogę sterować prędkością obrotową. Czy można przerobić ten schemat tak aby działało pwm(korzystam z atmega)?
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Pomocny post
  Poziom 22  
  Może częstotliwość pulsacji jest za duża dla tak dobranych elementów. Zwróć uwagę, że pojemności bramka-źródło rozładowują się przez opory 10k. Dlatego zmniejsz oporniki R3, R4, R6, R8 na 1k a R5 i R7 na 100ohm.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 33  
  Cytat:
  Sterowanie kierunkiem obrotów działa jednakże nie mogę sterować prędkością obrotową


  Nie napisałeś w czym problem. Nie możesz bo nie umiesz programu napisać czy napisałeś program i wydaje ci się że powinno działać a nie działa.

  jaki do duży silnik i ile prądu ma ten mostek dać?
  Jeśli masz jeszcze wolne 2 nóżki w medze to lepiej odpiąć te dolne tranzystory od mostka i sterować bezpośrednio z procka. Jeśli potrzebujesz żeby to dużo prądu dawało to zastąp te dolne jakimiś niskonapięciowymi typu IRL2203.
  Dzięki temu uzyskasz dodatkowo możliwość hamowania silnika a PWM będziesz realizował poprzez załączenie na stałe jednego tranzystora w mostku a kluczowanie drugiego.
 • Poziom 10  
  Rada użytkownika "miroskopa" była pomocna, zmiana rezystancji pomogła. A odpowiadając mojemu poprzednikowi to umiem napisać program który obsługuje pwm(to nie jest takie trudne). Zależy mi aby wykorzystać jak najmniej pinów z atmegi, i tu rodzi się następny problem a mianowicie jak zrobić abym mógł korzystać tylko z jednego kanału pwm na mostek(płynne sterowanie obrotami w obu kierunkach), docelowo powstaną 2 takie mostki h. A jeśli chodzi o silnik który wykorzystuje, pobiera on prąd w stanie zwarcia do 8 amper jednak chciałbym za pomocą tego mastka sterować silnikami do 15-18 amper. Z noty katalogowej wynika że tandem irf 9540 i irf 540 wytrzymuje 19 amper pracy ciągłej.
 • Poziom 13  
  Do sterowania mostka w dwóch kierunkach wystarczy jedno wyjście PWM i dodatkowe do wybierania kierunku.
  Najprostsze rozwiązanie to przekaźnik który przełącza sygnał PWM na pierwsze bądź drugie wejście mostka, rozwiązanie to ma jednak wiele minusów. Pomyśl o układzie zrealizowanym na bramkach logicznych. Przykładowo pierwsze wejście mostka podłącz bezpośrednio a kolejne przez bramkę NOT dzięki czemu uzyskasz "przełącznik" kierunku.
 • Poziom 10  
  A jak by wstawić jeszcze jednego mosfeta irf9540 i na niego podawać sygnał pwm a wyjście tego mosfeta podłączyć do górnych tranzystorów?
 • Poziom 33  
  obu naraz?
  zresztą napisałeś że nie masz wolnych nóżek w procku to jak go wysterujesz?

  jeśli tak koniecznie chcesz to zrobić do 1 tranzystor do pwm i mocny przekaźnik do zmiany polaryzacji silnka
 • Poziom 10  
  Napisałem że zależy mi na wykorzystaniu jak najmniejszej ilości pinów a nie ze nie mam do dyspozycji większej ilości. Czy mój tok myślenia jest poprawny( dodanie jeszcze jednego mosfeta), w tym rozwiązaniu wykorzystał bym 1 kanał pwm i dwa piny do ustalania kierunku( a korzystając z bramek to nawet wystarczy jeden pin np. ex-or i and).
 • Poziom 13  
  Zrób na bramkach, wg mnie stosowanie przekaźnika w układnie mocy jest niekorzystne, ale to już zależy od jego częstotliwości pracy w Twoim rozwiązaniu. W swoich rozwiązaniach stosuję dodatkowo PTC w szeregu z silnikiem ...
 • Poziom 10  
  Ostatecznie zrobiłem tak:
  Mostek h i problem z pwm
  Otrzymałem to co chciałem tzn regulacje poprzez pwm jednak działa to w dość wąskim zakresie regulacji ( od 12V do 8V), jednakże mi to w zupełności wystarczy.
 • Poziom 14  
  Witam,

  Zrobiłem układ mostka h jak w 1 poście tylko nie użyłem diod D1,D2,D3,D4, załączam schemat mojego układu. Przy zasilaniu z 5V układ działa, jak przełączam napięcie zasilania mostka na 12V to po kilku cyklach pali mi N-channel mosfet (IRF510), nic sie nie dzieje górnym P-channel mosfet (IRF9540) obciążenie mostka to jakieś 0,2A wszystkie tranzystory maja radiatory, i nie grzeją się. Sterowanie odbywa sie z Atmega8 kod programu czy zastosowanie diod rozwiaze problem i w czym tkwi problem placych sie N-mosfetów

  Mostek h i problem z pwm

  Code:
  .include "m8def.inc"
  

  .macro mDelay
     ldi R22, 10*@0
  opz3:
     ldi R21, 52
  opz2:
     ldi R20, 255
  opz1:
           dec R20      ;1 cykl
           brne opz1   ;2 cykle (chyba, ze 'false', to 1 cykl)
           ;191us (764 cykle)
        nop
        dec R21         ;1 cykl      
         brne opz2      ;2 cykle (chyba, ze [patrz wyzej])
     nop
     nop
     nop
     nop
     nop
     nop
     nop
     nop
     nop
     dec R22
     brne opz3
  .endmacro

  .org 0x0000
     rjmp lReset

  lReset:
     ldi R16, 0xFF
     out DDRB, R16
     ldi R16, 0b10100
     out PORTB, R16

  lStart:
     mDelay 5
     com R16
     out PORTB, R16
     rjmp lStart


  .exit
 • Poziom 25  
  Tranzystory maja osobne radiatory czy jeden wspólny? jeżeli wspólny to czy są odizolowane? Dodaj rezystory na bramkach Q4 i Q6(n-channel). Diody D1-D4 zabezpieczają przed przepięciami które mogą spalić mosfety, jednak przy tak małych prądach powinny wystarczyć te wbudowane. Ja przy takim mostku spaliłem pare razy górne (IRF9540), dolnych nie udalo mi sie nigdy spalić, ale mam zastosowane IRFZ44N i diody zabezpieczające.
 • Poziom 14  
  każdy mosfet ma osobny radiator dodam rezystory, jak mniemam ma to przyspieszyć rozładowywanie mosfeta i jego przełączenie w stan zatkania, dodam tez diody zabezpieczające może coś to pomoże
 • Poziom 16  
  Zmień schemat, bramki Q1 iQ2 są zwarte przez silnik .
  A jak się obraca to masz na wyprowadzeniach silnika dodatkowo napiecie indukowane w uzwojeniu silnika. I jak to działa?
 • Poziom 16  
  Nie wiem czy problem jest ciągle aktualny ale masz tutaj gotowy schemat.
  Sprawdzony i działający. Zrobiony nie przeze mnie, ale przez kogoś o wiele bardziej doświadczonego. Ja go tylko przetestowałem. Działa super.
  Jakbyś potrzebował wytłumaczenia co się kiedy dzieje to pisz.
  Mostek h i problem z pwm
 • Poziom 27  
  jedna przekątna mostka jest negacją przeciwnej przekątnej, więc wystarczy jeden kanał PWM. PWM 50% silnik zatrzymany, 100% pełna moc w lewo 0% full w prawo.

  Jesli zasilanie silnika jest <= 15V i 0.2 A mozna pokusić się o scalony driver np z Maxima, ST LA**** czy z TI. W środku masz już 4 mosfety typu N i układ zapewniający poprawne sterowanie górnymi kluczami i deadtime, jeden inwerter i po ptokach na jeden silnik zuzywasz jeden kanał pwm.
 • Poziom 16  
  AJ! Trochę przekombinowałem z tymi małymi BS170. Teraz będzie poprawnie. A o tamtym schemacie lepiej zapomnieć ;)
  Mostek h i problem z pwm

  Dodam jeszcze że sterowanie PWM odbywa się dolnymi mosfetami - z tej racji że są mocniejsze (mniej się będą grzały bo Rdson jest bardzo mała - 8mR).
  Górnymi tranzystorami wybieramy tylko kierunek obrotów - lewo prawo.