Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem Transformator symetryczny(spadek napięcia)

19 Mar 2009 16:09 1365 2
  • Poziom 16  
    Ostatnio zająłem się konstrukcją wzmacniacza na STK 4182II.
    Płytka zrobiona, zasilacz również.
    Przy sprawdzaniu działania okazało się, że tylko jeden kanał gra i to tylko minimalnie, z ledwością można cokolwiek usłyszeć na głośniku.
    Co się okazało moje trafo jest za małe.

Czemu za małe?
    gdyż jedno z uzwojeń wtórnych posiada napięcie symetryczne 2x12V
    (po wyprostowaniu ok 17 V)

Jest to trafo z dwoma uzwojeniami wtórnymi, lecz napięcie na drugim uzwojeniu jest zbyt duże: 2x42V.
    Po wyprostowaniu otrzymuje napięcie niemalże 2x60V, a owa kostka mocy pracuje optymalnie na napięciu ±33.5V.

Tu pojawia się moje pytanie:
    czy jest możliwe zastosowanie czegoś, co spowoduje odpowiedni spadek napięcia, bym mógł z odczepu 2x42V otrzymać napięcie (po wyprostowaniu) ±33.5V bądź zbliżone do niego?

Pytam, gdyż chce, by cena wykonania tego wzmacniacza nie wyniosła mnie więcej niż 30 zł. ( jak narazie kosztował mnie ok 20 zł- dużo części posiadałem z odzysku)

oto zdjęcie wzmacniacza i płytki zasilacza
    a tu trafo z płytką zasilacza
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 9  
    Transformator musi zapewniać i odpowiednie napięcie i odpowiednią moc .
    2x12V jest za niskie , odpowiednie byłoby 2x24V .
    Można odwinąć z 42V tyle zwoi by otrzymać około 2x 24V-25V. Jaka jest średnica drutu którym są nawinięte te uzwojenia . Może na transformatorze pisze jaka jest wydajność prądowa uzwojenia 12V oraz uzwojenia 42V?
    Układ ma moc 2x45W więc będzie potrzebował przy 24V do 3A
  • Poziom 16  
    Mocą trafa bym się nie martwił. Zasilał wcześniej większą końcówkę, więc i tą uciągnie.

Problem jest jedynie z odwinięciem zwoi trafa.
    Musiałbym Całe uzwojenie wtórne odwinąć i nawijać od nowa, by uzyskać 2x24V z uzwojenia 2x42V.
    A wiadomo przy odwijaniu całych zwojów i nawijaniu od nowa
    emalia na drucie może odprysnąć a to za sobą prowadzi przepięcia.....
    Tak się zastanawiam... a gdyby zastosować regulator napięcia? Czy to jest wykonalne? A może zastosować stabilizator?