Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skoda Fabia 1.4 MPI - jakie amortyzatory?

maja777 20 Mar 2009 00:05 10824 3
  • #1
    maja777
    Level 11  
    Będę musiał wymienić amortyzatory i nie wiem jakie kupić, gazowe, olejowe czy gazowo-olejowe?
    Może ktoś zna zastosowanie i zużycie tych amortyzatorów w różnych terenach?
  • #2
    wytrych121
    Level 21  
    Są tylko gazowo-olejowe i olejowe.Na gazowo-olejowych zawieszenie jest sztywniejsze i według różnych opinii są mniej trwalsze od olejowych.Ja osobiście polecałbym olejowe,chyba że chcesz auto usztywnić.Wybór zależy od ciebie.Pozdrawiam.
  • #3
    maja777
    Level 11  
    A jeśli pisze, że są na sprzedaż amortyzatory gazowe to mam myśleć, że one są gazowo-olejowe?
    np.:
    http://www.motocom.pl/sklep.php/pl,,,,,produkty,39,skoda,2002,5127,amortyzatory-przod,1,amortyzatory,85,amortyzatory-przod,czesci-samochodowe.html

    Dodano po 9 [minuty]:

    Znalazłem ciekawy artykuł.

    Amortyzatory



    Opis
    Jednym z podstawowych elementów zawieszenia pojazdów poruszających się po naszych drogach są amortyzatory. W większości samochodów stosuje się po jednym amortyzatorze przy każdym z kół. Amortyzatory dobiera się w zależności od zastosowanego zawieszenia . Przedni występuje najczęściej jako część składowa kolumny McPhersona, w tyle samochodu mamy do czynienia z amortyzatorem tradycyjnym.
    Ze względu na zastosowaną technologię rozróżniamy amortyzatory jedno i dwururowe w obu przypadkach czynnikiem tłumiącym jest olej.
    W przypadku amortyzatorów tzw. „gazowych” czynnikiem tłumiącym jest także olej , natomiast gaz pod ciśnieniem dodany jest w celu zapobieżenia efektowi kawitacji czyli pienienia się oleju.
    Kawitacja czyli spienienie się oleju negatywnie wpływa na sprawność amortyzatorów.

    Przeznaczenie i działanie
    Zadaniem amortyzatora jest utrzymywanie stałego kontaktu kół z drogą, tłumienie wibracji nadwozia i kontrola ruchu sprężyn oraz zawieszenia. Prawie wszystkie współczesne amortyzatory działają na zasadzie hydraulicznej pompy tłokowej. Tłok połączony jest z kadłubem pojazdu, a współpracujący z nim, wypełniony płynem cylinder z osią koła (rzadziej odwrotnie). Przy ruchu tłoka w cylindrze następuje przepływ oleju poprzez zawory amortyzatora tłumiąc w ten sposób drgania kół, energia kinetyczna (ruchu tłoka ) zamieniana jest w energię cieplną.
    W amortyzatorach tłumienie nigdy nie jest jednakowe przy odbiciu czyli ruchu tłoka w górę jest zawsze większe niż przy ugięciu czyli ruchu tłoka w dół. O skuteczności działania amortyzatorów decydują zawory odpowiednio dobrane do każdego modelu samochodu jak i olej zachowujący swoją lepkość zarówno w skrajnie wysokich jak i niskich temperaturach.

    Prawidłowe użytkowanie
    Amortyzatory należą do części ulegających stopniowemu zużyciu. Dlatego stan zawieszenia wraz z amortyzatorami z nim współpracującymi należy sprawdzać na profesjonalnych stanowiskach diagnostycznych (ma takie każda Stacja Kontroli Pojazdów) nie rzadziej niż co 20 000 km przebiegu pojazdu, a częściej, jeśli dużo jeździmy po złych nawierzchniach i/lub z pełnym obciążeniem.
    Wymienia się zawsze oba amortyzatory tej samej osi, nawet gdy tylko jeden z nich jest niesprawny. Gwarantuje to odpowiednią współpracę amortyzatorów i zapobiega wcześniejszemu zużyciu nowego amortyzatora bardziej obciążonego przy współpracy ze starym amortyzatorem. Ze względu na bezpieczeństwo, do wymiany używać można wyłącznie amortyzatorów nowych i przeznaczonych konkretnie do danego modelu.
    Często amortyzatory zewnętrznie wyglądające tak samo mają inne siły tłumienia, a to one decydują jak samochód trzyma się drogi.

    Czy warto ryzykować?
    Zużyty amortyzator lub słabej jakości zachowuje się tak, jakby go wcale nie było. To zaś znaczy, że koła odrywają się od jezdni zamiast się po niej toczyć.
    Utrudnia to utrzymywanie zamierzonego kierunku jazdy, znacznie wydłuża drogę hamowania, a w przypadku złych warunków atmosferycznych bardzo szybko samochód może wpaść w poślizg.
    Testy wykazują, że przy amortyzatorach niesprawnych w 50% droga hamowania przy prędkości 50km/h może wydłużyć się aż o 2m.
    Jeszcze większy wpływ mają amortyzatory na pracę systemów ABS i ESP ze względu na błędne informację dochodzące do jednostki sterującej drogą hamowania. Przy zużytych amortyzatorach i systemie ABS droga hamowania wydłuża się jeszcze bardziej niż w samochodach z niesprawnymi amortyzatorami bez ABS.
    Niesprawne amortyzatory i przenoszenie drgań na nadwozie samochodu może bardzo szybko doprowadzić do uszkodzenia elementów zawieszenia i silnika, a przede wszystkim do zniszczenia opon samochodu.
  • #4
    wytrych121
    Level 21  
    Dodając ten artykuł sam odpowiedziałeś sobie na to pytanie.