Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kablówka - jak podłączyć Sharp LCD i zewnętrzny tuner TV

20 Mar 2009 00:37 4358 3
  • Poziom 10  
    witam, jak dobrze podzielić sygnał z UPC bez utraty jakości?
    Jest to instalacja w domku (3 piętra), do mnie (druga kondygnacja) dociera kabel, na który założony jest rozdzielacz (3-way splitter ES-33+). Dwa wyjścia są opisane jako 7,3 db jedno 3,8 db. Na wyjściach 7,3 db założone są chyba filtry kanału zwrotnego (NSE PH88). Jedno wyjście 7,3 db biegnie do mnie (zakończone gniazdem abonenckim Satel GAR-F 2TVP10/7RP10), pozostałe dwa na górę (internet i telewizja).
    Chciałbym podłączyć drugi telewizor (zewnętrzny tuner TV podający obraz na monitor), ale sygnał chciałbym podzielić przed gniazdem abonenckim. Czy najpierw musi znaleźć się gniazdo abonenckie, dopiero potem rozdzielacz wydzielonego sygnału TV (jeden kabel do tunera, drugi do LCD) czy można założyć rozdzielacz sygnału i bezpośrednio podłączyć kabel do tunera TV a drugi do gniazda abonenckiego w drugim pokoju (z gniazda dopiero do LCD)?
  • Poziom 10  
    dziękuję, jak widzę instalacja w domku zapewne nie jest prawidłowa, ale ja mam możliwość ingerencji tylko od momentu , który opisałem, czyli wyjście z rozgałęźnika (3-way splitter). Pisał Pan między innymi o tym, że gniazda abonenckie nie są koniecznością, jako źródło strat i zakłóceń. Zapewne powinno wyglądać to tak: Sygnał z gniazda-> wzmacniacz-> odgałęźniki-> rezystor 75ohm ale nie wygląda. Jestem kompletnym laikiem w tej dziedzinie, proszę napisać co powinno się znaleźć na wyjściu z rozdzielacza abym mógł podłączyć zew. kartę TV (w tym samym pomieszczeniu, najlepiej bezpośrednio kablem abonenckim bez gniazd abonenckich) i telewizor LCD w drugim pokoju (poprzez kabel który jest już położony i zakończony gniazdem abonenckim). Czy nie używane wyjście radiowe w gnieździe powinienem zamknąć rezystorem zakończeniowym F-75 Ohm?
  • Poziom 36  
    "Rozdzielacz telewizorów" to projekcja marzeń sprzedawców i klientów że można zrobić instalację MATV lub podzbiorczą CATV "prawie za darmo" i "coś będzie widać", bo przecież do gniazd 230V są rozdzielacze...

Gniazda TV/UKF mogą być np.:
    1. oszukane (w środku rozdzielacz, w obu wyjściach to samo RTV)
    2. częściowo oszukane (w środku odgałęźnik -7dB i filtr dolnoprzepustowy do jako wyjście "Radio <120...200MHz" - duże tłumienie i mała separacja (bo różne obciążenie wbudowanego odgałęźnika , nie rezystorem 75ohm lecz telewizorem, kablem luzem lub niczym) za cenę nie tracenia kanałów specjalnych a nawet wycofanych z użytkowania dla TV <100MHz na wyjściu "TV"
    3. zwrotnicowe: z filtrami 87...108MHz/reszta pasma - lepsze i gorsze, idealnie bez strat prostokątnych charakterystyk się nie zrobi (a zaraz za UKF zaczynają się kanały TV specjalne kablowe od 110MHz, choć powinno być tam min. kilka kanałów przerwy, nie tylko z powodu trudności w zrobieniu zwrotnicy UKF/CATV, ale właśnie na 108...118MHz jest pasmo radionawigacji lotniczej i zakłócenia wyciekające ze źle zrobionej instalacji CATV mogą zakłócać b. daleko...), wiele nie wycina częstotliwości <87MHz, jedne z lepszych to MG24, osobiście robię czasem sam do instalacji MATV bez TV poniżej 174MHz gniazda zwrotnicowe 87...108/174...860MHz o Ap<1dB, Az>30dB i tłumiącym dodatkowo ew. zakłócenia z pasm łączności lotniczej 120MHz i naziemnej 150MHz
    Zamknięcie nieużywanego wyjścia "UKF" ma wpływ największy w przypadku 1, a znikomy w przypadku 3.