Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka zwrotnica basowa?

20 Mar 2009 15:04 4634 14
 • Poziom 9  
  Kupiłem ten głośniczek
  http://allegro.pl/.html
  I nie wiem jaka ma być do niego zwrotnica. To jest subwoofer. Kupiłem taka zwrotnice http://allegro.pl/.html
  i nie ma żadnych efektów.

  Nie wiecie czy lepiej kupić zwrotnice czy może zrobić samemu ? Z góry thx


  Regulamin p.10.11
  (dj-MatyAS)
 • Poziom 19  
  Zwrotnice basową, powinno robić się pod każdy głośnik indywidualnie bo każdy różni się parametrami TS... Przypadkowa zwrotnica do przypadkowego głośnika to mało realne by jedno z drugim dobrze się zgrało.
 • Poziom 9  
  Czyli lepiej sobie zrobić. Ale może jakieś szczegóły jak to zrobić bo jestem początkujący. Najlepiej jak ktoś doradzi mi jak to zrobić.
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Do subwoofera robi się zwykle filtr aktywny, głównie ze względu na koszt. Chcąc zrobić pasywny filtr dolnoprzepustowy na x-dziesiąt Hz potrzebujesz porządnej cewki. Masa takowej to koło 1kg a koszt ze 150zł. To co kupiłeś to pewnie filtr stratny RC czyli pomyłka. Skombinuj sobie drutu minimum 1mm, np ze spalonego trafa i spróbuj sam nawinąć. Potrzebujesz 10 do 20 mH w zależności od tego jaki to głośnik.
 • Poziom 9  
  Dzięki. Bardzo mi pomogłeś
 • Poziom 9  
  Mam jeszcze jedno pytanie. Jak obliczyć to mH ??
 • Poziom 9  
  Skąd wziąć te dane cewki?? Czy to jest obojętne? Bo nie wiem jakie wymiary powinna mieć ta cewka.
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Muszę ci powiedzieć, że będziesz chyba pionierem, bo nikt nie robi pasywnej zwrotnicy do subwoofera, ale skoro masz drut i czas, to czemu nie?

  Jak chcesz to zrobić mniej więcej dobrze musisz powiedzieć:
  1. Jaki jest pozostały zestaw? Na tej podstawie można jako tako dobrać f podziału. I tu napisać musisz dokładnie, jakie to głośniki (ilu drożne, jakiej średnicy głośniki, najlepiej podaj ich model, w jakiej obiętości obudowiy, BR czy zamkniętej)?
  2. Jaki to dokładnie głośnik? Link do aukcji nie działa. Skopiuj jego opis i wklej.

  Odnośnie cewki. Dla głośnika 4ohm potrzeba ci ok 10mH. Zwróć uwagę, że ten kalkulator podaje w mikroH czyli uH i wynik musisz podzielić przez 1000. Musisz też uwzględnić praktyczną poprawkę minimum 10procent, bo ręcznie nawinięta cewka zawsze ma mniejszą indukcyjność Proponuję jakieś 30mm karkas, 40zwojów i 17-18warstw, czyli 650-700zwojów łącznie. (oczywiście drut 1mm). Mówiłem, że to będzie bardziej cewa jak cewka. Taka cewka ma nie najlepszą dobroć, ale skoro suba zwykle i tak się tłumi to nie powinno mieć znaczenia.
 • Poziom 9  
  Czyli to jest to pasywnej. No jeśli sie nie robi pasywnej no to ta aktywna ale wytłumacz mi czym to sie różni i czy trzeba to kupić czy samemu zrobić
 • Poziom 16  
  aktywny filtr montujesz przed końcówką mocy subwoofera zaś zwrotnice pasywną między końcówką mocy, a głośnikiem . TE aktywne mają również regulowane pasmo odcięcia. Możesz zarówno zrobić jak i kupić.
 • Poziom 9  
  Tylko końcówke mam połączoną ze starymi głośnikami kablami Chinch. Więc ten kabel trzeba w jakiś sposób rozciąć i wstawić zwrotnice??
 • Poziom 16  
  Niezbyt czaje o co biega.

  Moderowany przez dj-MatyAS:


  Regulamin p.10.9
  Ostrzeżenie.

 • Poziom 9  
  Poprostu jest to wszystko podłaczone i gra jako kolumna. A ta zwrotnica ma być przed końcówką mocy a ja końcówke mam połączoną kablami typu chinch. Kabel z wtyczkami. I nie wiem czy rozcinać ten kabel i podłączyc to jakoś czy jest może jakiś inny sposób?
 • Poziom 16  
  Ale do subwoofera powinieneś mieć oddzielny wzmacniacz/ końcówkę mocy.