Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ricoh Aficio 200 nie dozuje tonera

makar42 20 Mar 2009 15:13 1942 5
 • #1
  makar42
  Level 16  
  Witam! Kopiarka od pewnego czasu drukowała b. ciemne kopie. Sprawdziłem ustawienie SP-201 - było -600V. W pewnym momencie coś chrupnęło - wezwany serwisant stwierdził, że na skutek nagromadzenia się nadmiernej ilości tonera (gdzie, nie powiedział), pękła zębatka na wałku (którym ?).Wymienił zębatkę, wchodził do trybu serwisowego i stwierdził, że powinno być OK. Maszyna kopiowała czysto, ale coraz jaśniejsze kopie, wyświetlając ciągle komunikat "Brak tonera", a w maszynie jest załadowany pełny pojemnik z tonerem. Serwisant nie wyrażał chęci dalszego działania, stąd moje pytanie, gdzie należałoby szukać przyczyny takiego komunikatu
 • #2
  Janusz.P
  Photocopiers specialist
  Prawdopodobnie ukreciły sie zębatki w zespole bębna i nie kręcą sie mieszadła w deweloperze w związku z czym jest brak tonera. łatwo się o tym przekonac .
  Wyjmnij zespół bębna zajrzyj do zasypu toneru jeżeli zasyp jest pełny tonera to to .
  Jeżeli tam nie ma toneru to albo silnik dozowania toneru nie kręci albo uszkodzony uchwyt toneru. Silnik czy pracuje mozna sprawdzic w kodach.
 • #3
  Łikam
  Level 22  
  Potwierdzam, pewnie posypały się zębatki w zespole bębna.
  Raczej nie do kupienia chyba, że wyjmiesz je z jakiegoś używanego modułu.
  Najlepsze rozwiązanie choć i najbardziej kosztowne to zakup nowego modułu bębna. Ale spokój będzie na co najmniej 45 000 kopii.
 • #4
  clip7
  Level 23  
  Mam jeszcze używane pcu do tych maszyn, jak by cię interesowało to napisz na priv.
  Jeżeli wlot tonera w zespole bębna jest pusty to sprawdź w kodach czy kręci się butla. Jeśli nie to "chrupnął" silnik a może i nawet płyta, a dokładnie scalak sterujący silnikiem.
 • #5
  Aficio
  Level 2  
  Przyczyną może być silnik albo same mieszadło dozownika(ja tak miałem). Serwisant najprawdopodobniej kombinował coś z dozowaniem tonera. Jeśli któraś z zębatek się wytarła powinno być charakterystyczne stukanie, chyba, że któraś z zębatek pękła(w praktyce raz się tylko z czymś takim spotkałem). Najlepiej sprawdzić najpierw czy silnik sie kręci, później(jesli działa) można podłożyć kartke między wlot z dozownika do bębna(po wcześniejszym oczyszczeniu dozownika z resztek tonera). Jeśli pojawi się toner to dozownik można sobie podarować. Sprawdź mieszadło(żmijkę) w bębnie(zbrylowany toner potrafi zatrzymać zębatkę). Jeśli chodzi o wywoływaczkę to też radziłbym dokładniej obejzeć zębatki.
 • #6
  makar42
  Level 16  
  Zwlekałem z odpowiedzią, ale po wymianie zespołu bębna, chciałem go przez dłuższy czas testować. Jak na razie - wszystko ok.