Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena KF Hustler BTV5

sp1rfc 21 Mar 2009 00:39 3274 5
  • #1 21 Mar 2009 00:39
    sp1rfc
    Poziom 8  

KF Vertical Hustler BTV5 10,15,20,40,80m

witam czy ktos moze miał doczynienia z ta antena w pracy dx? pracuje
    glownie w zawodach i dx i zastanawiam się jak ta antena moze sie
    sprawowac w porownaniu do moich dipoli, ktorych nie moge zawiesic
    wyzej niz 10m.... to mało. szukam jakiegos rozwiązania.pozdrawiam

0 5
  • #2 21 Mar 2009 09:06
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Ze względu na konstrukcję anten Vertikalnych i ich wielo-pasmowość , musi ta antena wprowadzać pewne tłumienie w stosunku do dipola. Wielo-pasmowa antena to tylko kompromis a DX-owanie to czysty przypadek. Jak sygnał DX-a przyjdzie w polaryzacji pionowej to będziesz słyszał lepiej na Vert. , a jak w poziomej to lepiej na dipolu.

Co prawda Twoje powieszenie dipola na 3,5MHz na wysokości 10m to pewnego rodzaju "porażka" ale widzę tu wyjście.
    Powieś antenę jako Inv. V . Spróbuj podeprzeć środek dipola na wysokości tych 10 metrów a końce dipola ukośnie do ziemi pod kątem około 135st. .
    W ten sposób uzyskasz pewne zalety takiego powieszenia , jak :
    impedancja anteny zbliży się do około 55Ω
    charakterystyka promieniowania bliższa dookólnej

Dla pracy w zawodach , zdecydowanie polecam antenę typu Quad poziomy , właśnie na wysokości 10 m n.p.z. . Promieniuje w górę, odbija się od jonosfery ulegając rozproszeniu i "spada" pionowo w dół bezpośrednio na klienta , który z reguły ma właśnie dipola.
    Patent sprawdzony w zawodach a przyrost sygnału na terenie SP był zauważalny przez korespondenta , nawet o 10dB.

Do tego mały poprawiacz propagacji na np. GU7 i podium gwarantowane. :D

Pozdrawiam.

0
  • #3 21 Mar 2009 09:40
    sp1rfc
    Poziom 8  

no i to mnie właśnie interesowało. planuję postawic maszt zespawany z rur stalowych bedzie mial okolo 10-12m na samej gorze podwiesze dipol na 80, nizej na 40, 20 i 15m. wiem ze to mizerna wysokość, ale wiecej nie mam możliwosci chyba, że doczepie bat na sam koniec tego amsztu, taką wędkę ona ma 8m z włókna, ale wyciągnąłbym ją tylko do długości 5m, czyli do granicy do której jest w miarę stabilna i utrzyma dipol. Troszke kombinatorstwa, ale trzeba poprobowac. oczywiscie mają być rozwieszone jako inv. V. Tylko czy może to być maszt stalowy? czy mogą one być podwieszone jeden pod drugim powiedzmy w odleglosci 1m na jednym maszcie? mam jeszcze ewentualnie wyjście, aby przywieść belkę drewnianą długosci około 10-12m i to wykorzystać jako maszt dla dipoli. tak jak mówiłem pracuję głównie na 20-15-10m w zawodach typu rudxc, cqww itd. Docelowo marzy mi się Spiderbeam na 10-15-20m lub 5-pasmowy, ale Kolega jest dopiero na etapie przygotowawczym co do wykonania tej anteny. Dysponuję działką ok.30x60m tylę, że mam dużo owocowych drzewek, dlatego też mój dipol na 80 i 20m wisza praktycznie 2-3m nad ziemią. Byłem bliski zakupu tego Hustlera właśnie kosztował 800zł, ale nie sztuką jest wydać kilkaset zł na coś co może w pewien sposób nie spełnić moich oczekiwać. Wspomnę jeszcze, że mam na jednym krańcu działki wzdłuż budynki mieszkalne, a na drugim aleję dębową. Dipole wiszą prostopadle do budynków. Biorąc pod uwagę wysokość na jakiej wiszą moje anteny to osiągi mam naprawdę dobre (ponad 70qso w ARRL 2009 na 20m) więc może nie ma co kombinować tylko poprostu podwiesić je wyżej. pozdrawiam i powodzenia w RUDXC dzisiaj :)

0
  • #4 21 Mar 2009 10:46
    SP5ANJ

Proponuję prostsze rozwiązanie.
    Do jednego koncentryka możesz podwiesić dipole na wszystkie interesujące Cie pasma. Jedynym warunkiem jest to aby ramiona dipoli nie dotykały sie wzajemnie. Możesz oddalić je od siebie np. co 10st.

Trzeba będzie ponownie stroić tę kombinację anten i zacząć strojenie od najniższego pasma.
    Taki wynalazek stał u mnie przez parę lat i jakoś działał. Oczywiście jako typowy ale przydatny "kompromis".

Obecnie posiadam jedną z tych anten jaką mam uwidocznioną w "awatarze". :D

Pozdrawiam.

0
  • #5 21 Mar 2009 11:10
    sp1rfc
    Poziom 8  

czyżby gxp7 made by sp7gxp ? ^^

też o tym myślałem, ale zamontowałem już przełącznik anten więc tak czy inaczej i tak anteny bedą przechodziły jednym kablem do trx. mam dwa radia w obu po 2 wejścia na anteny więc na dobra sprawę mógłbym zamontować kilka anten osobno, ale za dużo dziur w scianie :) . postaram się przygotowac te dipole na WPX zobaczymy jak to pójdzie dzisiaj póki co RUDXC wiec powalcze na dipolu zawieszonym na czeresni :) SOSB 20M LP

0
  • #6 21 Mar 2009 14:21
    SP5ANJ

sp1rfc napisał:
    czyżby gxp7 made by sp7gxp

TAK. Nawet dobra kopia z oryginału.
    Cytat:
    zamontowałem już przełącznik anten więc tak czy inaczej i tak anteny bedą przechodziły jednym kablem do trx

Ja mam zrobiony "przekaźnik" anten na dachu (5 anten) i steruje je przełącznikiem obrotowym z wyświetlaniem aktualnej anteny (jednym segmentem cyferki) .
    Cytat:
    dzisiaj póki co RUDXC wiec powalcze na dipolu zawieszonym na czeresni SOSB 20M LP

Tylko życzyć 1-szego miejsca. :D

Pozdrawiam.

0