Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gdzie mogę nabyć taśmę łączącą matrycę z płytą główną ?

Mantrid 21 Mar 2009 11:58 3830 5
 • #1 21 Mar 2009 11:58
  Mantrid
  Poziom 9  

  Witam,
  proszę uprzejmie o informację gdzie mógłbym nabyć kabelek łączący matrycę LCD z płytą główną. Posiada oznaczenia:
  HL 05 05 10
  43-D4001-133
  przeznaczony do laptopa Terra Anima, chyba D400J, ale tu mogę się mylić.
  Oryginał przetarł się od otwierania/zamykania, po czym pary skręcanych przewodów spiekły się do tego stopnia, że stopiła się i zwęgliła izolacja?! Jaką wydolność prądową mogą mieć źródła sygnału dla matrycy w grafice by doszło do takiej sytuacji? Czy sygnały przesyłane są prądowo, nie napięciowo?

 • #2 21 Mar 2009 17:24
  jurek1980
  Poziom 26  

  Chyba ciężko Ci będzie znaleźć taką taśmę. W tym przypadku polecam samoróbkę - w końcu złącza masz. Lub sprawdzenie czy nie padły tylko ze 2 - 3 przewody i ewentulaną ich wymianę. Co do przetarcia i zwarć to pewnie przetarł Ci się kabel zasilający inwerter. Tam jest napięcie z baterii lub zasilacza, a jaki może przebiegać tamtędy prąd poznasz po bezpieczniku w inwerterze, często takie bezpieczniki to nawet 1-2A

 • #3 21 Mar 2009 17:52
  Mantrid
  Poziom 9  

  Dziękuję serdecznie za odpowiedź,
  matryca świeci na biało i leciutko przebija się treść obrazu. Podświetlanie więc jest Ok, acha, wiązka rozdziela się na matrycę i na podświetlanie. Uszkodzenie powstało właśnie na gałęzi do matrycy LCD, tu przewody są skręcane parami, czyli dbałość o odporność na zakłócenia. Idąc dalej najodporniejszym sygnałem jest prąd, do tego jeszcze to przepalenie izolacji. Zastanawiam się czy rzeczywiście jest to sygnał prądowy?
  Mój pogląd na naprawę wiązki:
  jest to ostateczna alternatywa, a to dlatego, że przewody są w stanie jedynie nadającym się do wycięcia na długość ok 1cm, dotyczy to 4 par. Uzupełnienie wyciętych odcinków kynarem (oryginały są cieńsze od kynaru) do tego izolacja miejsc lutowania i powstaje niezła buła uniemożliwiająca zamknięcie obudowy i to w miejscu pracującym mechanicznie.
  Jak pozyskać cieńsze przewody (linka) od kynaru, to natychmiast wziął bym się do roboty, tylko skąd/z czego?
  Może ma ktoś jakieś pomysły?
  Pozdrawiam
  Mantrid

 • #4 21 Mar 2009 18:42
  skaktus
  Poziom 37  

  Trochę robisz na okrętkę wymiane.

  Kup jakikolwiek kabel do matryc. Wyjmij żyły z niego, przylutuj je do nowych kabli tak, aby połączenia były nie w zawiasie a część w obudowie matrycy a część w kadłubku laptopa.
  Dzięki temu unikniesz "buły".

  Obawiam się jedynie tego że mogło dojść do uszkodzenia elementu graficznego.

 • #5 24 Mar 2009 17:32
  Mantrid
  Poziom 9  

  Dziś polutowałem taśmę wycinając spalone odcinki. Jutro sprawdzę czy zadziała grafika w połączeniu z LCD, dziś już brakowało czasu. Zbiegiem okoliczności kolega przyniósł swój laptop, inny model, też uszkodzony kabelek, ale do inwertera CFC, to się nazywa fart ;-) może uda mi się go namówić na kupno nowego w serwisie Acer'a.
  Pozdrawiam
  mantrid

 • #6 25 Mar 2009 19:15
  Mantrid
  Poziom 9  

  Dziś przeprowadzona próba nie powiodła się, matryca wyświetla to samo co przed naprawą taśmy. Możliwe że uszkodziła się matryca lub chip grafiki, wyjście VGA działa bez zastrzeżeń. Dalsza naprawa nie opłacalna. Zamyka więc temat i dziękuję wszystkim za pomoc.
  Pozdrawiam
  Mantrid

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME