Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmocnienie na tranzystorze NPN

k_i_d 21 Mar 2009 12:26 4395 11
  • #1 21 Mar 2009 12:26
    k_i_d
    Poziom 9  

Witam.

Walcze dalej z tranzystorami i im wiecej o nich sie dowiaduje, tym mniej zaczynam rozumiec :|

W jednym z punktów laborki należało zbadać wpływ zmiany współczynnika Beta na charakterystykę wyjsciowa tranzystora. Układ wygląda nastepująco

Wzmocnienie tranzystora ustawiłem na 100, 250 i 500. Po przeprowadzeniu symulacji okazało sie że prad kolektora jest prawie niezmienny. widac to na poniższym wykresie (wykresy dla kolejnych wzmocnien mają kolor zielony, czerwony i niebieski)
    wzmocnienie na tranzystorze NPN[/url]

Napisalem prawie niezmienny bo dopiero w dużym powiekszeniu widać różnice pomiędzy tymi trzema wzmocnieniami. Prąd na kolektorze rózni się dla tych wzmocnień zaledwie o 15 nano amperów.

Czy to jest możliwe że róznica między prądem kolektora dla wzmocnienia równego 100 a prądem koletora gdy wzmocnienie jest rowne 500 wynosi zaledwie 30 nanoamperow? Wydaje mi się to dziwne gdyż prąd kolektora jest rzedu 90 mikroamperow. A przecież Ic= β Ib. zatem przy tych wzmocnieniach różnica pradu kolektora powinna być 5 cio krotna (czyli w mikroamperach). Wiem ze dla wielu z was wynik mojej symulacji jest zrozumialy wiec prosze o komentarz. Z checią skorzystam z waszej wiedzy ;]

PS. laborka przeprowadzona została w Pspice. wspołczynnik wzmocnienia zminiłem wybierajać z menu "Setup Analysis" -> "Parametric" i dalej jak na obrazku wzmocnienie na tranzystorze NPN

0 11
  • #2 21 Mar 2009 13:20
    jony
    Specjalista elektronik

Tranzystor to taki dziwny stwór.
    I zamień źródło napięcia V1 na źródło prądowe, a będzie wszystko zgodnie z twoją teorią.
    A tu masz wzór ma Ic
    I widzisz gdzieś w tym wzorze β :?:
    http://www.ise.pw.edu.pl/~burd/dz-bjt.pdf

0
  • #3 21 Mar 2009 14:02
    k_i_d
    Poziom 9  

z tym wzorem sie jeszcze nie spotkalem :/

skoro tranzystor zamienia zr napieciowe na pradowe to dalczego mimo wszostko prad kolektora sie nie zmienia zgodnie z teoria?

0
  • #4 21 Mar 2009 14:43
    jony
    Specjalista elektronik

Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi.
    Co się nie zgadza z teorią?
    Na tranzystor można patrzeć dwojako:
    Przyczyna napięcie Ube---> skutek Ic=Is*exp(Ube/Ut) i prąd bazy Ib=Ic/β
    A ty musisz spojrzeć na to z drugiej strony, że to Ic (Ib) wymusza Ube.
    Ube=Ut*In(Ic/Is)
    I dlatego musisz zmienić V1 na źródło prądowe.

0
  • #5 22 Mar 2009 00:40
    k_i_d
    Poziom 9  

chodzi mi o to że prad kolektora jest równy 90 mikro ampierów dla wzmocnienia 100, 250 i 500. a przeciez (zgodnie z teoria) powinien byc wiekszy przy kolejnych wzmocnienach. jezeli dla bety rownej 100 wynosi 90 mikro to przy wzmocnieniu 500 prad kolektora powinien wyniesc 450 mikro. A w symulacji prad sie nie zmienil i o to pytalem od samego poczatku. Dlaczego tak sie dzieje?

0
  • #6 22 Mar 2009 00:49
    Darrieus
    Poziom 38  

Zmien napięcie na zrodle napieciowym np na 0,4V i powtorz pomiary, a pozniej jeszcze szeregowo z baza dodaj rezystor np. 5k i znowu zrob pomiary....

0
  • #7 22 Mar 2009 01:17
    jony
    Specjalista elektronik

k_i_d napisał:
    chodzi mi o to że prad kolektora jest równy 90 mikro ampierów dla wzmocnienia 100, 250 i 500. a przeciez (zgodnie z teoria) powinien byc wiekszy przy kolejnych wzmocnienach

Przecież ci to tłumaczę od samego początku.
    Skoro dałeś V1=0.6V=Ube=const to zgodnie z tym wzorem:
    Przyczyna napięcie Ube---> skutek Ic=Is*exp(Ube/Ut) i prąd bazy Ib=Ic/β .
    Skoro tranzystor wysterowany jest z idealnego źródła napięcia.
    To prąd kolektora nie może się zmienić (to prąd bazy będzie się zmieniać).
    I powtarzam to już proza nie wiem który, zamień w symulacji źródło napięcia V1 na źródło prądowe.

0
  • #8 22 Mar 2009 10:28
    k_i_d
    Poziom 9  

jetem totalnie poczatku w elektronice stad moje watpilowosci :) myslalem ze nie ma znaczenia czy zrodlo jest pradowe czy napięciowe - bo czy to naprawde ma znaczenie. Wedlug mojego toku myslenia napiecie wywoluje przeplyw pradu - stad zrodlo pradowe takze powinno zadzialac.

0
  • #10 22 Mar 2009 10:53
    k_i_d
    Poziom 9  

dzieki za pomoc i cierpliwosc :)

0
  • #11 22 Mar 2009 21:36
    k_i_d
    Poziom 9  

i takie male pytanie offtopicowe :) skoro bateria i zasilacz to źródło napięciowe to jakie są źródła prądowe

0
  • #12 22 Mar 2009 22:05
    jony
    Specjalista elektronik

No tak, nie ma samoczynnie istniejących źródeł prądowych (które sam z siebie wytwarzają prąd), poza teorią.
    Ale możemy zbudować układ elektroniczny który w pewnych okolicznościach będzie miał właściwości zbliżone do idealnego źródła prądowego.

0