Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy sumator nadaje się do laczenia anteny UKF i TV?

21 Mar 2009 18:21 4469 8
  • Poziom 21  
    Witam!
    Prosząc w sklepie o zwrotnice FM i TV, dostałem sumator szerokopasmowy,a wiec nie ma on podziału na częstotliwości,czy taki sumator nadaje się do tego celu? Jakie są za i przeciw?

Zgodnie z punktem 15 regulaminu, proszę poprawić post.
    Użyj przycisku Czy sumator nadaje się do laczenia anteny UKF i TV? przed wysłaniem postu. Nie kasować wpisu ! /c2h5oh/
  • Moderator
    dayus napisał:
    Witam!
    Prosząc w sklepie o zwrotnice FM i TV, dostalem sumator szerokopasmowy,a wiec nie ma on podzialu na czestotliwosci,czy taki sumator nadaje sie do tego celu? Jakie są za i przeciw?

Kolego, w tytule piszesz o łączeniu anten UKF i TV.
    Przecież TV czasami też pracuje w paśmie UKF.
    Potem piszesz o zwrotnicy TV i FM.
    Przecież to dwa zupełnie inne zagadnienia. TV oznacza telewizję, a FM jest rodzajem modulacji.

Zastanów się, o co Ci chodzi i napisz mam o tym...
  • Poziom 21  
    Źle mogło zabrzmieć, chodzi o połączenie 2 anten, anteny dipolowej zestrojonej na CCIR 88-108MHz i anteny telewizyjnej szerokopasmowej.

Myślałem,że koledzy zrozumieją, że jak napisze FM,ze chodzi o fale UKF 88-108.
  • Poziom 23  
    Za: już masz.
    Przeciw: troche większe straty, ale jak zapas sygnału to nie zauwazysz.
    Przy wzmacniaczu antenowym trzeba sprawdzić, czy rozdzielacz poprawnie przenosi zasilanie.
    Dlugo mozna pisać o dopasowaniu, izolacji i innych, zwykle pomijanych szczegółach.
  • Poziom 21  
    Ale zastanawiam się,czy antena telewizyjna nie robi zakłóceń podczas odbierania fal UKF na tunerze?

Zasilanie przenosi poprawnie, sygnał w tv jest taki jak przed rozdzieleniem. Jeszcze dodatkowo zastosowałem tłumik na zasilaczu ze wzmacniacza w postaci rezystora.
  • Poziom 19  
    dayus napisał:
    Ale zastanawiam się,czy antena telewizyjna nie robi zakłóceń podczas odbierania fal UKF na tunerze?

Zasilanie przenosi poprawnie, sygnał w tv jest taki jak przed rozdzieleniem. Jeszcze dodatkowo zastosowałem tłumik na zasilaczu ze wzmacniacza w postaci rezystora.

W zasadzie nie powinno się stosować sumatorów właśnie ze względu na brak podziału pasma. Jeśli jednak nie ma odbić na obrazie telewizora oraz sygnał w tunerze jest poprawny to nie widzę przeciwwskazań aby go używać.
  • Poziom 21  
    Obraz w tv jest OK.

Z radiem jest gorzej,dlatego właśnie założyłem ten temat...
    Ale tutaj błędem może być złe ustawienie anteny.
    Moja antena: Dipol A0200

Jak w końcu wypada kierunkowość tej anteny?
    Czy ona promieniuje, a właściwie odbiera fale tylko z jednej strony,czy z obydwu stron?

Skan instrukcji:
    Czy sumator nadaje się do laczenia anteny UKF i TV?

Na zdjęciu jest pokazana strzałka odbioru fal,ale u mnie kierunek ten jest jakby o 180 stopni obrócony, lepiej odbiera,gdy ustawi się ją plecami do nadajnika.

No i jeszcze muszę ją chyba obrócić o 45 stopni w pionie, bo stację nadawane w polaryzacji V są biednie odbierane... :/
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Antena na rys.1 odbiera i w stronę strzałki i o 180st. w tył , tak samo .

Dipol ten ma charakterystykę położonej 8-ki .

Coś mi się wydaje , że pisząc słowo "sumator" - nie chodzi o ten sumator - . Pokaż nam o jaki tzw. sumator , Tobie chodzi.
    Bo może być tak jak z pasmem FM. :D

Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    Ale po próbach wydaje mi się,że w stronę przeciwną co do strzałki lepiej odbiera, dużo lepiej.
    Jeszcze muszę przerobić temat obrócenia jej o 45* dla polaryzacji V.

Sumator taki jak z tej aukcji: https://ssl.allegro.plitem_rozgaleznik_sumator_antenowy_sar_ars_nowy.html

Moderowany przez c2h5oh:

Regulamin, punkt 10.11.
    Proszę zapoznać się z regulaminem i przestrzegać go. Link zmieniony.