Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposób na obniżenie napięcia w sieci energetycznej

djhavay 21 Mar 2009 19:26 7273 28
  • #1 21 Mar 2009 19:26
    djhavay
    Poziom 10  

Witam mam taki problem,otóż proszę o radę w jaki sposób mogę obniżyć napięcie w domu do 230 V.U mnie dostawca energii dostarcza mi prąd o napięciu 254 V a co za tym idzie ja na tym tracę gdyż z prostego wzory wynika że każde urządzenie które podłącze do sieci bedzie czerpało więcej energii a tym samym bede płacił większe rachunki,prosiłbym o radę jak zrobić takie urządzenie które obniżyło by napięcie z tych 254 V do 220-230 V i żeby dało się przez niego przepuścić obciążenie około 10 kW. Nie wiem czy coś takiego w ogóle jest możliwe,ja nie znalazlem na to sposobu ale może ktoś z państwa ma takie doświedczenia i mi pomoże -czekam na rady

2 28
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #2 21 Mar 2009 19:52
    czesiu
    Poziom 33  

Urządzenia z silnikami (lodówki) nie czerpią więcej energii. Piekarniki, bojlery, czajniki elektryczne i urządzenia sterowane termostatami też nie czerpią więcej energii. Żarówki energooszczędne również nie. Wszelkie urządzenia elektroniczne też nie.
    Więcej energii czerpią jedynie żarówki z żarnikiem (zwykłe, halogeny) i co gorsze ich trwałość bardzo spada.
    Sensowne jest obniżanie napięcia właściwie tylko wtedy gdy mamy w domu drogą elektronikę, która nie zawsze wytrzymuje takie wartości.
    Można to zrobić wykorzystując transformator (o mocy wynoszącej kilkanaście procent mocy wymaganej), ale wszelkie przeróbki rodzą dodatkowe komplikacje (np rośnie czas działania zabezpieczeń w przypadku pojawienia się zwarć). Lepiej stosować fabryczne stabilizatory napięcia, 30 lat temu były popularnie używane zwłaszcza na wsiach.

1
  • #3 21 Mar 2009 20:55
    kavma
    Poziom 21  

Kolego czesiu mijasz się (delikatnie mówiąc) z prawdą.
    Przez każde urządzenie, do którego przyłożono wyższe napięcie, płynie większy prąd i pobiera ono z sieci więcej Kwh.
    Kolego djhavay reklamuj sytuację w ZE.

-1
  • Mierniki instalacji Metrel
  • #4 21 Mar 2009 21:04
    Krzyś33
    Poziom 25  

Kol. kavma ,czesiu nie tak bardzo mija się z prawdą ponieważ urządzenia z termostatem przy większej mocy powodują szybsze nagrzewanie a więc szybciej się wyłączą czyli pobór mocy pozostanie mniej więcej na tym samym poziomie. Co innego z trwałością urządzenia i chwilowym poborem prądu. Pozdrawiam.

0
  • #5 21 Mar 2009 21:22
    kavma
    Poziom 21  

Silnik lodówki nie zwiększy obrotów i nie skróci to cyklu schładzania, a prąd będzie większy.
    Co do urządzeń grzewczych, takich jak czajniki itp, to faktycznie woda zagotuje się szybciej.
    Pozdrawiam

-1
  • #6 21 Mar 2009 21:23
    Darrieus
    Poziom 38  

Yhy zaczyna sie znowu z "co mierzy licznik" :D Zmierzy wiecej tylko dla zarówek zwykłych i ew. dla lodówki... wszedzie gdzie są przetwornice (komputer, zarowki ener. oszcz. , telewizory , widea i inne cuda) nie pobiora wiecej , nie ma takiej mozliwosci - ba nawet prąd spadnie a nie wzrosnie w porównaniu do napięcia 230V ;p (tylko zaraz nie krzyczec , bo prad spada ale moc jest bez zmian :D )

Domowym sposobem napiecia nie zmniejszysz, chyba ze masz wytwornie transformatorów albo tysiaka na ulicy znajdziesz i sobie kupisz ;) Pozostaje reklamacja w ZE

0
  • Pomocny post
    #7 21 Mar 2009 21:25
    Narek 1
    Poziom 17  

Sprawa jest zależna od tego czy to napięcie jest na stałe wyższe czy też się waha. Jeśli na stałe za wysokie to łatwiej i wystarczy zastosować autotransformator. Jest to o tyle lepsze od transformatora, że transformator musiał by mieć 10 kW a autotransformator wystarczy o mocy jak sądzę 1 kW. Trzeba jednak wiedzieć jaki jest dopuszczalny prąd dla przewodu nawojowego przynajmniej w tej sekcji, która pracuje szeregowo z siecią.
    Do kol. Krzyś33.
    Napisałeś nieprecyzyjnie: moc się zmieni tylko energia, za którą się płaci nie zmieni się.

-1
  • #8 21 Mar 2009 21:27
    krzychol66
    Poziom 24  

Reklamuj jakość energii u dostawcy. Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale zdaje się, że powinieneś mieć 230V +5% -10%, czyli max 242V. Sam dostawca powinien wyregulować napięcie bez problemu przepinając odczepy na transformatorze. Chyba, że jesteś pierwszym odbiorcą w sieci rozległej, a u ostatnich napięcie spada do 230V-10%.
    Co do zużycia energii: jedynym poważniejszym problemem jest szybkie zużywanie się żarówek. Pozostałe urządzenia są mało wrażliwe na wzrost napięcia. Grzałki wszelakie pobiorą większą moc, ale termostaty je szybciej wyłączą. Silniki będą miały większe straty w żelazie, ale mniejsze w miedzi, więc na jedno wychodzi. Elektronika wszelaka - zależy, jak jest zbudowana. Jeżeli ma zasilacz z przetwornicą (obecnie większość), to w ogóle nie odczuje zmiany napięcia. Jeżeli transformator ze stabilizatorem parametrycznym, to pobierze Ci o 10% więcej mocy.
    W żadne transformatory się nie baw, bo to nie ma sensu. Sam transformator nie jest urządzeniem bezstratnym. Spodziewaj się na nim co najmniej 10% strat. Więcej więc stracisz na transformatorze, niż zyskasz na obniżeniu napięcia...

0
  • #9 21 Mar 2009 21:28
    Darrieus
    Poziom 38  

Narek 1 napisał:
    Sprawa jest zależna od tego czy to napięcie jest na stałe wyższe czy też się waha. Jeśli na stałe za wysokie to łatwiej i wystarczy zastosować autotransformator. Jest to o tyle lepsze od transformatora, że transformator musiał by mieć 10 kW a autotransformator wystarczy o mocy jak sądzę 1 kW. Trzeba jednak wiedzieć jaki jest dopuszczalny prąd dla przewodu nawojowego przynajmniej w tej sekcji, która pracuje szeregowo z siecią.
    Do kol. Krzyś33.
    Napisałeś nieprecyzyjnie: moc się zmieni tylko energia, za którą się płaci nie zmieni się.

Mozna zastosowac autotrafo 200W do samej lodówki, po co zaraz caly dom... chyba ze kolega ma zwykle zarówki to mamy problem. Ale i tak mysle ze to bez sensu bo napiecie 252V wychodzi ponad norme, reklamacja w ZE zamontuja na jakis czas rejestrator i wyjdzie....

-1
  • #11 22 Mar 2009 10:02
    djhavay
    Poziom 10  

Reklamacje zgłosi.łem do ZE przyjechali,zmierzyli swoimi miernikami i stwierdzili że jest 252 V i stwierdzili że mieści się w normie bo na umowie jest że mają 10 % tolerancji czyli może być nawet 253 V. Jeszcze musiałem zapłacić 100 zł za bezpodstawne wezwanie-kpina!
    A co do urządzeń to zwykły halogen który ma znamionowo 500 W przy moim napięciu pobiera faktycznie 575 W(mierzyłem profesjonalnym miernikiem) nie wiem jak to sie ma w przełożeniu na lodówki czy sprzęt rtv ale wiem napewno ,gdyż sam to sprawdzałem że żarówki,urządzenia grzejne i silniki pobierają więcej energi,a na mój rozum jeżeli do transformatora przyłoży sie wieksze napięcie na pierwotnym to i większe da na wtórnym ,czyli nie jest to zbytnio zdrowe dla urządzeń rtv nie mówiąc już o większym zurzyciu prądu. Takie tłumaczenia jak pracowników ZE typu" szybciej panu sie woda zagrzeje ,albo żarówka bedzie jaśniej swiecić albo silnik będzie sie szybciej kręcił" mnie nie satysfakcjonują

0
  • #12 22 Mar 2009 10:42
    oxygen0
    Poziom 14  

Co do pomiaru przez zakład 252V (jeśli woltomierz miał niepewność pomiaru 0.5% to już norma mogłaby być przekroczona), jeśli stale jest takie napięcie spróbuj zmierzyć napięcie w nocy, możliwe że wtedy wyjdzie poza normę.

Swoją drogą bardzo dziwne, że ZE ma problemy ze zbyt dużym napięciem (chyba, że u większości odbiorców jest zbyt niskie napięcie)

0
  • #13 22 Mar 2009 10:49
    Darrieus
    Poziom 38  

djhavay napisał:
    Reklamacje zgłosi.łem do ZE przyjechali,zmierzyli swoimi miernikami i stwierdzili że jest 252 V i stwierdzili że mieści się w normie bo na umowie jest że mają 10 % tolerancji czyli może być nawet 253 V. Jeszcze musiałem zapłacić 100 zł za bezpodstawne wezwanie-kpina!
    A co do urządzeń to zwykły halogen który ma znamionowo 500 W przy moim napięciu pobiera faktycznie 575 W(mierzyłem profesjonalnym miernikiem) nie wiem jak to sie ma w przełożeniu na lodówki czy sprzęt rtv ale wiem napewno ,gdyż sam to sprawdzałem że żarówki,urządzenia grzejne i silniki pobierają więcej energi,a na mój rozum jeżeli do transformatora przyłoży sie wieksze napięcie na pierwotnym to i większe da na wtórnym ,czyli nie jest to zbytnio zdrowe dla urządzeń rtv nie mówiąc już o większym zurzyciu prądu. Takie tłumaczenia jak pracowników ZE typu" szybciej panu sie woda zagrzeje ,albo żarówka bedzie jaśniej swiecić albo silnik będzie sie szybciej kręcił" mnie nie satysfakcjonują

Urzadzenia rtv w 99% maja przetwornice a nie normalny transformator, a przetwornicy to roznicy nie zrobi. Z molochem ciezko wygrac, ale co to za pomiar w srodku dnia przez sekunde ? A w nocy pewnie bedzie 1V ponad norme, tylko ci panowie w nocy smacznie spia, a rejestratora nie chce montowac bo sie boją ze jednak masz racje ;p

Domagaj sie rejestratora bo ci w nocy zarowki strzelaja, sa jak dupa od srania zeby ten rejestrator zamontowac, placimy im gruba kase.

Wystawili jakies kwity z pomiaru ? fakture na te 100zl ? Pewnie nie bo po co.... :P reklamuj pomiar i zadaj zwrotu 100zl, pomiar jaki zrobili to nie pomiar...

0
  • #14 22 Mar 2009 11:06
    krzychol66
    Poziom 24  

Naprawdę wzywałeś do tego pogotowie energetyczne w nocy z soboty na niedzielę???
    Nie mogłeś poczekać do poniedziałku i spokojnie wyjaśnić w rejonie, co z Twoim problemem mogą, a czego nie mogą zrobić?
    Z płacenia stówki mogłeś się łatwo wywinąć prostym pytaniem o klasę dokładności "ich" mierników. Mało prawdopodobne, aby mieli 0.5 lub lepsze. A jeżeli mieli gorsze, to ich pomiar nie gwarantował, że +10% nie było przekroczone...

0
  • #15 22 Mar 2009 11:13
    jurekN
    Poziom 22  

Do kolegi djhavay i namówili cię koledzy na wydatek stówy.

0
  • #16 22 Mar 2009 11:39
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 22 Mar 2009 11:42
    oxygen0
    Poziom 14  

Kolega djhavay do jakiego ZE jest przyłączony? I jak została nazwana usługa za 100zł (bo takiej w cennikach nie widzę). Jedyna jaka mi pasuje to:
    "Demontaż i montaż urządzenia kontrolno-pomiarowego instalowanego w celu sprawdzenia dotrzymania parametrów technicznych energii dostarczanej z sieci - 94,00 PLN"

Ale tu chyba nie chodzi o multimetr, więc kolegę oszukano. Inną sprawą jest to, że kolega nie widział napięcia niezgodnego z normą (chociaż pomiar dokonany przez ZE uzasadnia montaż dokładniejszego urządzenia pomiarowego, na dłużej niż 10 sekund - tutaj JurekN chyba się zgodzi?)

0
  • #18 22 Mar 2009 15:24
    djhavay
    Poziom 10  

Cytat:
    Naprawdę wzywałeś do tego pogotowie energetyczne w nocy z soboty na niedzielę???
    Nie mogłeś poczekać do poniedziałku i spokojnie wyjaśnić w rejonie, co z Twoim problemem mogą, a czego nie mogą zrobić?
    Z płacenia stówki mogłeś się łatwo wywinąć prostym pytaniem o klasę dokładności "ich" mierników. Mało prawdopodobne, aby mieli 0.5 lub lepsze. A jeżeli mieli gorsze, to ich pomiar nie gwarantował, że +10% nie było przekroczone...

nie wzywałem pogotowia z soboty na niedziele,tylko wtedy zapodałem taki temat na forum ,pogotowie przyjechało w tygodniu chyba w środe.
    Co do zapłaty to powiedzieli że przyjdzie faktura dołączona do następnego rachunku więc nie wiem jeszcze jaka bedzie podstawa tej opłaty ale dokładnie ,jeżeli chodzi o ścisłość to ma być 94 zł, powiedzieli mi jeszcze że powinienem sie cieszyć że mam większe napięcie bo większość ludzi narzeka że ma za małe ,a czy to moja wina że mieszkam jako pierwszy odbiorca od transformatora n/n?
    Tylko dlatego mam płacić srednio 10% wiecej za prąd?
    Czy przekroczenie napięcia np . w nocy ponad wymagane 10% (choćby o 1 V) daje mi jakąś podstawę aby móc dochodzić swoich praw?
    Wydaje mi sie ze z zakladem nie wygram, jestem podłączony do ZE ENION odz.Kraków

0
  • #19 22 Mar 2009 16:37
    alfaam
    Poziom 19  

WojcikW napisał:

A tak na poważnie ten temat nadaje się do śmiechu warte.

Popieram
    Tak ludziom się nie dogodzi, ale w tym przypadku to się w d.... poprzewracało

0
  • #20 22 Mar 2009 18:31
    djhavay
    Poziom 10  

Cytat:
    Popieram

do kolegi alfaam : życzyłbym panu takiego napięcia i byłbym ciekaw czy byłby Pan zadowolony po otrzymaniu rachunku za energię
    Dobrze jest krytykować kogoś jak samemu ma sie wszystko ok

0
  • Pomocny post
    #21 22 Mar 2009 18:41
    Mariuszczs
    Poziom 19  

Każdy jest przekonany niewiem czemu że z ZE "nie wygram" - dlaczego ? Czy uważasz że jesteś bezpieczny w swoim domu gdy masz napiecie 254 V ?

Co robisz gdy ci się zaczyna kopcić z TV przy takim napięciu ? Dzwonisz po straż pożarną ?
    :)

Sam walczę z ZE o napięcie w sieci. Tyle co jest pewne - nic na telefon, pismo tylko do regionu zostanie olane.

Na początek napisz pismo w 3 egzemplarzach - pierwsze do ZE twój rejon i go osobiście zawieź do sektretariatu i poproś o potwierdzenie złożenia ( na kopi ), dwa następne wyślij do ZE siedziby głównej i do Urzędu regulacji energetyki. Opisz szczegółowo kpiny Panów co byli na pomiarach, opisz wszystko co się da.
    Sprawa jest raczej prosta - powinni ci obniżyć powiedzmy do 240V.

Wszystkie wizyty Panów z ZE w swoim domu możesz nagrywać. Skoro nie podchodzą powaznie do swojej pracy nie powinni pracować przy prądzie.

Zarządaj w pismach oddania tych 100 zł bo nie dokonano pomiarów właściwymi przyżadami. Pomiar w gniazdku i stwierdzenie że jest 252 V i jest ok świadczy o braku kwalifikacji pracowników. Zapytaj w piśmie jakie było obciążenie sieci w czasie tego pomiaru bo napewno występuje mniejsze na tej fazie skoro napięcie zwrasta, lub większe na innej fazie.

0
  • #22 22 Mar 2009 18:54
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 22 Mar 2009 21:18
    djhavay
    Poziom 10  

skoro to sa moje urojenia to prosze mi wytłumaczyć dlaczego zwiekszono napiecie z 220 na 230 V. i prosze sie nie tlumaczyc dyrektywami unijnymi ,a może powiecie że to dla naszego dobra ? nie ! zrobiono to po to aby zwiekszyc wydajnosc elektrowni,bo nie chce sie stawiac nowych wiec trzeba zwiekszyc napiecie zeby stare wydolily...zreszta nie bede sie tutaj nad tym rozwodzil bo widze ze to forum zmierza nie w tym kierunku co zamierzalem,liczyłem na techniczne rady a nie prawienie morałów ,bo od tego to znawców jest wielu ,nie tylko na tym forum. Dziekuje wszystkim,ktorzy powarznie potraktowali temat ,niektore rady wykorzystam ,Pozdrawiam

Proszę poprawić tekst! /p.15/
    [Akrzy]

0
  • #24 22 Mar 2009 21:29
    leszek_w
    Poziom 18  

Witam

Myślę że to jest sprawa elektrowni abyś miał 230V. To tak jakbyś kupował
    wódkę która ma 30% zamiast 40%. Dają zły produkt i niech zmieniają na
    dobry. Gdybyś jednak chciał robić adaptację to mam do sprzedania
    bardzo tanio 600zł autotrafo o mocy 18kW z przełącznikiem na wyjściu
    180-190-200-210-220-230-240. Trafo jest trójfazowe

Leszek

0
  • #25 22 Mar 2009 21:44
    krzychol66
    Poziom 24  

djhavay napisał:
    Tylko dlatego mam płacić srednio 10% wiecej za prąd?

Ale zrozum człowieku, że nie będziesz płacił aż tyle więcej...
    Żarówka głównego szeregu pobierze Ci co prawda 16% więcej mocy, ale odda 40% więcej światła widzialnego...
    spokojnie możesz wkręcić 75W zamiast 100W i będziesz "do przodu" na energii elektrycznej. Tyle, że niestety wymieniać żarówki będziesz 3 razy częściej, niż ci, którzy mają idealnie znamionowe napięcie. I to jest jedyny poważny problem, jaki masz...
    Jeżeli masz żarówki halogenowe 12V, to wystarczy, że na transformatorze dowiniesz kawałek uzwojenia i połączysz je szeregowo z uzwojeniem pierwotnym.
    Silniki praktycznie nie pobiorą Ci więcej mocy. Nie wiem, na jakiej podstawie zakładasz, że jest inaczej... mierzyłeś (co?)? prowadziłeś próby? miałeś do dyspozycji hamownię z pomiarem obciążenia i autotransformator dużej mocy?
    Moc pobierana przez silnik zależy przede wszystkim od obciążenia go maszyną napędzaną. A ona się nie zmienia z powodu zmiany napięcia zasilającego.
    Elektronika wszelaka zasilana przetwornicą napięcia (czyli znakomita większość współczesnych urządzeń elektronicznych) pobierze Ci mniej więcej tyle samo mocy, niezależnie od napięcia zasilającego... np. monitory komputerowe mogą być zasilane napięciem od 100V do 240+10%V i nie ma to wpływu na moc znamionową.
    Tak samo zachowają się wszelkie elektronicznie stabilizowane lampy wyładowcze, w tym tzw. "żarówki energooszczędne".
    10% więcej mocy pobiorą Ci urządzenia elektroniczne, w których nie ma przetwornicy napięcia, tylko transformator sieciowy i stabilizator. Czyli stare radia, 30 letnie telewizory, ładowarki do baterii, komórek itd, drobne zasilacze "zastępujące" baterie w walkmanach itp. urządzenia o mocy pomijalnej.
    Grzałki, czajniki elektryczne, żelazka itd. pobiorą Ci rzeczywiście nawet 21% więcej mocy, ale za to w krótszym czasie, więc za energię i tak zapłacisz tyle samo.

0
  • #26 22 Mar 2009 21:58
    michcio
    Specjalista elektryk

W całej UE jest 230 V to i u nas zostało podniesione.
    Poza tym też dlatego, żeby nie produkować 2 wersji urządzeń - na 220 specjalnie dla Polski i na 230V dla reszty, tylko robi się 1 wersję (tzn. dla Polski robi się sprzęt w innej wersji, tzn. gorszej jakości, ale tańszy).

Nie wiem dlaczego sądzisz, że zwiększenie napięcia ma niby podnieść wydajność elektrownii... Przecież nie ma to kompletnego na to wpływu. To jest napięcie na końcowym odcinku sieci, a z generatorów wychodzi to samo!
    Gdyby tak było, to na całym świecie "w elektrowniach zwiększano by napięcie" w nieskończoność, żeby jak najwięcej energii wyciągnąć z elektrowni.

252V mieści się w normie. Więc nie ma podstaw do reklamacji. Chyba, że jest więcej.
    Poza tym żarówka będzie miała pare watów wiecej mocy - ale da i więcej światła!
    Elektronika - nic się nie zmieni. Przetwornice w większości sprzętu mają tolerancję 90-270V.
    Lodówka... Na prawdę o te 1-2 zł na rachunku miesięcznie więcej chyba nie ma sensu się kłócić.
    Chyba, że to 50 letni Mińsk, no to urośnie to może do 5 zł.
    Halogeny na 12 V się nie będą szybciej raczej przepalały - są na wtórnym. Szczególnie jak mamy transformatory elektroniczne napięcie zostanie tam bez zmian.
    A na toroidach nigdy nie ma 12 V na wyjściu - jest 11-11.5 V, więc pewnie urośnie do góra 12 V.
    Halogeny na 230V... One i tak się przepalają 5 razy szybciej niż te niskonapięciowe.
    Grzejnik, grzałka, czajnik, piekarnik - wyłączą się szybciej.

Pozdrawiam

0
  • #27 22 Mar 2009 22:46
    alfaam
    Poziom 19  

djhavay napisał:
    Cytat:
    Popieram

do kolegi alfaam : życzyłbym panu takiego napięcia i byłbym ciekaw czy byłby Pan zadowolony po otrzymaniu rachunku za energię
    Dobrze jest krytykować kogoś jak samemu ma sie wszystko ok

masz rację u mnie jest oki, posty późniejsze potwierdziły mój tok myślenia.
    Proponuję żebyś zawalczył o tą stówę (moim zdaniem nie mieli prawa do obciążenia Cię) bo co do wartość napięcia to wszystko jest w porządku.

Pozdrawiam, sorry za wcześniejszy post mogłem inaczej się wyrazić.

0
  • #28 23 Mar 2009 08:52
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 23 Mar 2009 16:36
    Akrzy74
    Poziom 39  

Temat wyczerpany i zmierza w złym kierunku...
    Zamykam.

0