Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna piecyk 3,3kW

22 Mar 2009 09:39 2455 4
 • Poziom 10  
  Witam
  W domu mam cztery obwody zabezpieczone czterema bezpiecznikami topikowymi 16A, jeden obwód odpowiada za oświetlenie 2 pokoi, drugi odpowiada za gniazdka w tych pokojach a pozostałe dwa odpowiadają za kuchnię i łazienkę. Na zewnątrz mam mały budynek i zamierzam zrobić tam saunę. Chciałbym do tego pokoju doprowadzić prąd. Oświetlenie chcę wziąć z obwodu który odpowiada w domu za oświetlenie 2 pokoi i podobnie gniazdka. Pytanie 1 – można tak ?? Jeśli tak to chciałbym w tym dodatkowym pokoju zainstalować bezpieczniki oraz włącznik/wyłącznik zasilania całego pokoju. Pytanie 2 – jakie bezpieczniki zastosować? Pytanie 3 – jak obliczyć jakie bezpieczniki są potrzebne. W saunie będzie podpięty piecyk elektryczny 3,3kW. Może piecyk podłączyć od razu za licznikiem i dać dodatkowy bezpieczniki?? Czy normalnie będzie można podpiąć go do gniazdka?
  Jeszcze jedna sprawa, dotyczy wymiany tych czterech bezpieczników topikowych w domu. Chce je wymienić na nowe bezpieczniki S. jak obliczyć jakie bezpieczniki wykorzystać?
  Pozdrawiam
  Sokra
 • Poziom 15  
  Pytanie podstawowe - jakie masz bezpieczniki przed licznikiem?

  Ad. 1 - troche bez sensu, po co ciągnąć 2 kable (oświetlenie i gniazdka) do tego nowego pomieszczenia?
  Ad. 2 - nie bardzo rozumiem co rozumiesz pod pojęciem włącznik/wyłącznik zasilania całego pokoju?
  Ad. 3 - Wzór na prąd => I = P/U, w twoim przypadku 3300/230 = 14,3A. Najbliższy bezpiecznik to 16A.

  Sauna (łazienka) jest zaliczana do pomieszczeń szczególnie zagrożonych możliwością porażenia prądem.
  Wymaga się stosowania zabezpieczeń różnicowoprądowych RCD o dI = 30mA lub mniej. Do tego dochodzą strefy, gdzie wolno/nie wolno montować gniazdka, wyłączniki, oświetlenie.
  Zadajesz podstawowe pytania więc chyba nie masz o tym pojęcia i ten temat Cię napewno przerośnie. Jeśli zależy Ci na zdrowiu, życiu i komfortowym korzystaniu z tej sauny to raczej zainwestuj w elektryka.

  Jednak żeby Cię nie zostawić bez odpowiedzi...
  Powinieneś przerobić skrzynkę bezpiecznikową.
  W nowej skrzynce powinien się znaleźć RCD i wyłączniki S (10A do oświetlenia, 16A do gniazd ogólnych, wydzielony 16A do pralki). Z tej skrzynki powinien odchodzić kabel do pomieszczenia gospodarczego i tam powinny się znaleźć w drugiej skrzynce RCD i zabezpieczenia S do oświetlenia i gniazda do piecyka.
  Ta druga skrzynka da Ci większy komfort obsługi, pozwoli Ci na wyłączenie zasilania gdy nie korzystasz z sauny i da możliwość pociągnięcia jednego kabla od domu do pomieszczenia gospodarczego.
 • Poziom 25  
  Witam.Jeżeli w tym budynku chcesz zrobić saunę to bezwzględnie obwody zabezpiecz zabezpieczeniami różnicowo-nadprądowymi.Na piec osobne zabezpieczenie 16 A , oświetlenie i gniazda osobno.Co do wymiany bezpieczników topikowych na zabezpieczenia nadprądowe to na oświetlenie wystarczy S-10A typu B a pozostałe 16A typu B.Można by poeksperymentować inaczej ale trzeba było by znać przydział mocy, wielkość zabezpieczeń przedlicznikowych i obciążenia na poszczególnych obwodach.Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Wiem że pewnie bez elektryka sie nie obedzie ale mimo to fajnie dowiedzieć się paru nowych rzeczy. Przerobienie skrzynki na dobrą sprawę to nie problem bo wymiana bezpieczników to w zasadzie tylko przykręcenie odpowiednio kabelków (chyba że się mylę). Co do zabezpieczenia różnicoprądowego to jednak planuje zamontowanie go tylko w pomieszczeniu gdzie ma być sauna. Z tego co się orientuje potrzebna jest wtedy instalacja z przewodem PE musiałbym wtedy przerabiać całą instalację w domu. Natomiast w pomieszczeniu gospodarczym to już nie problem bo tam instalacja będzie zakładana od nowa.
  Jest jeszcze kwestia przewodu, czy ciągnąc przewód ze skrzynki w domu do pomieszczenia gospodarczego jego przekrój może być 2,5 mm2 ? czy trzeba dać większy ? Tak samo przewód idący ze skrzynki do piecyka w saunie wystarczy o przekroju 2,5mm2 ?

  Z tego co pisaliście wyszło mi takie coś :)
  1 w domu przerabiam skrzynkę na esy bez róznicówki (4 bezpieczniki tak jak były i jeden dodatkowy na pomieszczenie gospodarcze)
  2 w pomieszczeniu gospodarczym robię instalację TN-S
  3 w pomieszczeniu gospodarczym robie 3 obwody (a. oświetlenie, b. gniazdka, c. piecyk do sauny) + zabezpieczenie różnicoproądowe)

  Dobrze??

  Ps co do przydziału mocy to nie mam pojęcia, a bezpiecznik przed licznikiem to 25A (stary topikowy)
 • Poziom 25  
  Obwód na budynek gospodarczy zabezpiecz s-20A kabel ziemny najlepiej min.3*4mm2 .W gospodarczym układ TNC-S + dobrze było by uziemić punkt rozdziału .Zabezpieczenia różnicowo-nadprądowe 16 A na gniazda , 16A na piec i 10A na oświetlenie. Pozdrawiam.