Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegarek VFD by Madman07

Madman07 22 Mar 2009 10:30 13374 42
 • Zegarek VFD by Madman07

  Witajcie :D

  Słowo wstępu

  Dzisiaj mam do zaprezentowania zegarek VFD z budzikiem. Na początek jest on nietypowy, bo użyłem innej lamy, niż spotykane na elektrodzie. Budzik może również włączać dowolne urządzenie (Np. radio). Dodatkowo pokazywana jest aktualna temperatura.

  Lampa

  Wyciągnięta jest z jakiegoś sterownika do kuchenek Mastercook. Ma 7 siatek. W razie, gdyby ktoś potrzebował jej pinologię to pisać. Jak widać lampa ma miejsce na godzinę, temperaturę, i 5 fajnych strzałek na dole. Jej wada jest to, ze wyprowadzenia ma u góry.

  Zasilanie

  Użyłem transformatora, który oryginalnie zasila tą Lampę. Na PCB jest błąd – źle zaprojektowałem płytkę, dlatego transformator jest do góry nogami. Zasilanie części cyfrowej biorę z jednej połówki zasilania lampy + standardowy LM.

  Elektronika

  Procek to PIC16F819. Miałem brać większy, ale chciałem nauczyć się obsługi rejestrów przesuwnych :D czyli 2 sztuki 4094. Za nimi SA 2x ULN2803. Do tego DS18B20 i PCF8583 podtrzymywany z baterii z płyty głównej PC.

  Całość

  Przyciski SA na kawałkach laminatu. Cześć plastikowa wyjęta z oryginalnej obudowy (wraz z taką małą tulejką). Obudowa miała być pierwotnie zrobiona z drewna, ale znalazłem taki plastik w garażu :D Większość elementów nie chciała się zmieścić, więc było trzeba to szlifować itp. Wszystko klejone glutem :D Panel przedni to pleksi, która po bokach jest zamalowana czarnym sprayem (farba jest od wewnątrz). Napisy SA nadrukowane na papier samoprzylepny. W rzeczywistości nie widać różnic między nimi a obudową.

  Program

  Zamieszczam w załączniku. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł to pisać, z chęcią usprawnię coś (Np. miganie przy odczycie temperatury).

  Działanie

  Jak działa zegarek to każdy wie :D Budzi działa na tej zasadzie, że włączają c się włącza jednocześnie zewnętrzne urządzenie. 3 minuty piszczy, potem 3 minuty drzemie i znów piszczy, itd. Gdy się włączy, wystarczy pacnąć dowolny przycisk, żeby przeszedł do drzemki. W trybie drzemki trzeba go wyłączyć odpowiednim przyciskiem. Możliwe jest podejrzenie godziny alarmu bez wchodzenia do menu i włączenie urządzenia jednym przyciskiem. Aktualna godzina jest pobierana co 24h. Sygnał o częstotliwości 1Hz wychodzący z PCF jest podpięty do PIC’a i służy do dokładnego określenia, kiedy mija jedna sekunda. W programie można wszystko zobaczyć. Dane o alarmie (również to, czy jest włączony czy nie) są przechowywane w pamięci ram PCF’a. Odczytywane są przy włączeniu zegarka, a zapisywane po każdej zmianie (więc nocny brak prądu nas nie zaskoczy). Część ułamkowa temperatury wyświetlana jest w formie semigrafiki. Dolna linia to 0.25, środkowa to 0.5 w górna to 0.75 stopnia.

  Wady


  Jeżeli ktoś ma pomysł, dlaczego to pisać. Temperatura pokazywana przez godzinę potrafi wzrosnąć o 10 stopni mimo tego, że zegarek przebywa w stałej temperaturze. Blisko czujnika jest radiator i transformator, ale to nie powinno mieć wpływu, bo specjalnie czujnik wyciągnąłem na zewnątrz.

  Podziękowania należą się Nataszy Biecek. Wykorzystałem jej fragment kodu odpowiadający za sterowanie VFD i rejestrem przesuwnym. Wszystko dostępne tutaj http://www.edw.com.pl/index.php?module=ContentExpress&func=display&ceid=117

  Zapraszam do komentowania :D

  P.S. Uaktualniony program.

  Zegarek VFD by Madman07 Zegarek VFD by Madman07 Zegarek VFD by Madman07 Zegarek VFD by Madman07 Zegarek VFD by Madman07 Zegarek VFD by Madman07 Zegarek VFD by Madman07 Zegarek VFD by Madman07 Zegarek VFD by Madman07 Zegarek VFD by Madman07 Zegarek VFD by Madman07 Zegarek VFD by Madman07 Zegarek VFD by Madman07

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Madman07
  Poziom 19  
  Offline 
  Specjalizuje się w: robotyka i mechatronika
  Madman07 napisał 440 postów o ocenie 48, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2005 roku.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #2
  raczek3
  Poziom 22  
  Witam, mi się podoba, jedyne do czego się mogę przyczepić to te napisy z boku przyklejone karteczki, a przyciski mogłeś dać na panel przedni, ale to kwestia gustu...
 • #3
  skaktus
  Poziom 37  
  Jakie koszty wykonywania całości ?

  PS-Myślę że napisy po angielsku są kompletnie niepotrzebne, w końcu mieszkamy w Polsce i mówimy po polsku...
 • #4
  Madman07
  Poziom 19  
  Z przodu obudowy są te wsporniki do przykręcenia obudowy, więc musiałbym się nagimnastykować, tak było łatwiej. Napisy po angielsku dlatego, że są po prostu krótsze :D

  Co do kosztów to część elementów miałem z odzysku:

  - procek - ok 10zł,
  - 2x4094 - ok 3zł,
  - 2x2803 - ok 3zł,
  - pcf - 6zł,
  - ds18b20 -chyba 5zł,
  - podstawki - 5zł,
  - kabel - 3zł,
  - 2 drabinki rezystorowe - 0.5zł,

  jakieś 40 zł powinno wynieść. Mnie wyniosło ok 80, bo kupowałem jeszcze kilka innych rzeczy, laminat itp.

  Podejrzewam, że najdroższa była by tu lampa, na szczęście jest z odzysku.
 • #5
  krzycho123
  Poziom 31  
  Rozumiem że to był odzysk a nie rozebrałeś działającą kuchenke ?? ;)
  Całkiem fajny , choć zbyt duży jak dla mnie . Moja sugestia odnośnie takich konstrukcji to dwie rady , smd + zasilacz wtyczkowy na zewnątrz .

  PS> takie podobne lampy można kupić czasem na allegro - koszt 5-10zł , nie więcej
 • #6
  Madman07
  Poziom 19  
  Nie, dostałem sam sterownik niemieckiej roboty :D

  Zastosowałem oryginalny transformator, dlatego nie bawiłem się w zasilacze wtyczkowe. Ma on oddzielne uzwojenie dla żarzenia.
 • #7
  seba_x
  Poziom 31  
  czy aby napewno C1 jest dobrze umieszczony na schemacie ? jakim napięciem zasilasz żarnik ? jakiej mocy są oporniki R6 i R7 ?
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • #8
  zgierzman
  Poziom 25  
  Madman07 napisał:

  Wady

  Jeżeli ktoś ma pomysł, dlaczego to pisać. Temperatura pokazywana przez godzinę potrafi wzrosnąć o 10 stopni mimo tego, że zegarek przebywa w stałej temperaturze. Blisko czujnika jest radiator i transformator, ale to nie powinno mieć wpływu, bo specjalnie czujnik wyciągnąłem na zewnątrz.

  Wyciągnij czujnik na dłuższych kablach i przekonaj się, czy pomogło. Kable ciągnij jak najdalej od trafo i kabli zasilających 50 Hz.
  Robiłem kiedyś regulator z termoparą jako czujnikiem i układem max6675 jako przetwornikiem. Zaprojektowałem płytkę tak, że MAX był blisko transformatora i też pokazywał o kilka(naście) stopni za dużo. Przeniosłem układ na drugi koniec płytki i pomogło jak ręką odjął. Być może rozproszone pole z trafo wpływa na działanie przetwornika.
 • #10
  jrk13
  Poziom 14  
  krzycho123 napisał:
  Całkiem fajny , choć zbyt duży jak dla mnie . Moja sugestia odnośnie takich konstrukcji to dwie rady , smd + zasilacz wtyczkowy na zewnątrz .


  @krzycho123 jaki zasilacz wtyczkowy? przecież żarzenie lampy jest z dodatkowych odczepów na trafie ..
 • #11
  Madman07
  Poziom 19  
  Wszystkie elementy przy trafie (oprócz D6) pochodzą z oryginalnego urządzenia. Oporniki R6,7 są standardowe, jak się nie mylę to 0,125W. Napięcie zrażenia, jak dobrze pamiętam wynosi ok 1,5V. Przy próbach lampa potrzebowała min. 3V DC, tu jest chyba AC :D

  zgierzman, dzięki za sugestię, wypróbuję to.
 • #12
  11111olo
  Poziom 42  
  Też kiedyś miałem taki wyświetlacz, a raczej kompletny firmowy zegar z timerem, termometrem i czymś tam jeszcze. Niestety Allegro go dopadło. Możliwe że taki wyświetlacz montowali tez w kuchenkach.
 • #13
  MichałKob
  Poziom 20  
  Może to Was zaskoczyć, ale z moich doświadczeń z tymi czujnikami wynika, że w podczas wykonywania rozkazu konwersji temperatura struktury czujnika wzrasta. Obudowa TO-92 ma niesprzyjająco niską przewodność cieplną, a dość sporą (w porównaniu z krzemową strukturą kostki) bezwładnością cieplną. Lepsze parametry można zapewne osiągnąć w wersji obudowy microSOP. Warto zmniejszyć częstotliwość odczytów, na czas spoczynku odcinać czujnikowi zasilanie i zainstalować go np. w rurce aluminiowej, pełnej pasty termoprzewodzącej, wtedy różnica temperatury czujnik - otoczenie spadnie.
  Wiem, że to może wyglądać na brednie, ale pomyślcie... ile energii wystarczy, aby podgrzać o jeden stopień ziarenko piasku. Widocznie część cyfrowa - interfejs, liczniki, rejestry itd. wytwarza troszkę ciepła w czasie pracy.
 • #14
  11111olo
  Poziom 42  
  Mnie to nie zaskoczyło ponieważ kiedyś sam to przetestowałem i sprawdzając temperaturę co 1s powoduje zakłamanie ponad 1st C w ciągu kilku minut.
 • #15
  neono
  Poziom 17  
  Zastanawia mnie jak w ogóle ten wyświetlacz działa. Mam podobny z mikrofalówki tyle że 4 cyfrowy bez temperatury i jak podepne jakies napięcie pod jakiś pin to wyświetlacz w ogóle nie reaguje. Chciałem zbudować taki zegarek ale na lm jakiejs i bez tempteratury
 • #16
  11111olo
  Poziom 42  
  Bo VFD to nie zwykły wyświetlacz - jak LED - tylko lampa elektronowa na niskie napięcie. W GOOGLE dowiesz się wszystkiego o takich wyświetlaczach ;)
 • #17
  neono
  Poziom 17  
  Czyli potrzebuję jakiegoś sterownika czy coś w tym stylu??
 • #19
  neono
  Poziom 17  
  Dzięki za pomoc. Wyświetlacz idzie do kosza ;?
 • #20
  11111olo
  Poziom 42  
  Dlaczego od razu do kosza? Do sprawdzenia go nie potrzeba żadnej skomplikowanej elektroniki tylko zasilacz na 15V i 5V oraz rezystor 47k i dwie diody krzemowe.
 • #21
  seba_x
  Poziom 31  
  neono napisał:
  Dzięki za pomoc. Wyświetlacz idzie do kosza ;?


  nie , najczęściej dwa skrajne piny to zasilanie żarnika około 3-5V a na resztę dajesz 15 do 24V i będzie działać , zrób zdjęcie tego vfd to może coś ci poradzimy na odległość .

  Zegarek VFD by Madman07

  na zdjęciu widać rozgrzany żarnik , dla tej lampy +5V jest za dużo , trzeba dobrać eksperymentalnie tak żeby żarnik nie świecił , żeby coś wyświetlić trzeba segmenty oraz siatkę podłączyć do +24V

  żarnik w zasadzie powinien być zasilany napięciem zmiennym ale na początek możesz dać stałe .
 • #22
  krzycho123
  Poziom 31  
  seba_x , chyba dałeś za duże napięcie na żażenie bo zbyt świeci .
  Spróbuj obniżyć żeby druty były ledwo widoczne bo zbyt duże napięcie żażenia spowoduje krótszą żywtonośc tego vfd.

  neono , czemu do kosza ? pokaż jego foto , zawsze można coś z takiego wyczarować :)
 • #23
  neono
  Poziom 17  
  Ok pozniej dam fotke. Z góry dzięki za pomoc!
  Oto fotka:
  Zegarek VFD by Madman07
 • #24
  seba_x
  Poziom 31  
  krzycho123 napisał:
  seba_x , chyba dałeś za duże napięcie na żażenie bo zbyt świeci .


  dokładnie , przecież napisałem że 5V dla tej lampy to za dużo , najczęściej starcza 1-2V , mam takie lampy które zadowalają się 0.5V napięciem na żarniku

  Dodano po 6 [minuty]:

  Zegarek VFD by Madman07


  na niebiesko zaznaczyłem ci gdzie podać nap. żarnika , czerwone kropki to wyprowadzenia siatek (żeby zapalić segment musisz dać na siatkę +24 i na segment +24) , obejrzyj dokładnie lampę te pogrubione punkty nad czerwonymi kropkami z którymi łączą się końcówkami ?

  zdjęcie trochę marne lepiej podaj oznaczenia lampy
 • #26
  Madman07
  Poziom 19  
  Trochę zaniedbałem temat. Odczyt temperatury odbywa się co minute, tak jak żądanie konwersji. Jak powinienem zrobić z tym czujnikiem? Użyć parasite mode? Będzie wtedy potrzebny mosfet (wolałbym się obejść bez niego, bo PCB już jest przyklejona)? Czy może wpakować go tylko w jakąś tulejkę?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Nie zawsze oznaczenie pomoże. Najlepszy sposób to podłączyć żarzenie a wszystkie pozostałe wyjścia podpiąć np do +12V. Wtedy po kolei odpinasz każda nóżkę (a potem znów podłączasz) i sprawdzasz, co przestaje się świecić. Ja w ten sposób rozpracowałem ten wyświetlacz.
 • #27
  neono
  Poziom 17  
  Madman07 Spróbuje tak zrobić i żarzenie podepne pod 3V,
  EDIT:
  Jak podpinam żarzenie pod 3v to az sie czerwone te druciki robia
  EDIT2:
  Gdzie faza a gdzie masa tego 12V??
 • #28
  Madman07
  Poziom 19  
  To tak, bo źle podpinasz.

  Na żarzenie dajesz +1.5V z jednej strony, z drugiej strony do masy (polaryzacja obojętna). Na pozostałe wyprowadzenia +12V. Obydwa źródła zasilania łączysz masami. Powinno działać.
 • #29
  neono
  Poziom 17  
  Sukces! Niektóre elementy się zapalają czyli jakoś juz rozpracuje. Teraz tylko pytanie czy da sie go podłączyć pod LM8560?? Zależy mi na tym bardzo! I pod jaki pin podpiąć który segment
 • #30
  Madman07
  Poziom 19  
  Przeglądnąłem noty tej kostki. Raczej nie podepniesz pod nią tego wyświetlacza z jednego powodu. Musisz wykorzystać multipleksowanie do jego obsługi.