Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szpiegowanie za pomocą lasera lub sieci elektrycznej

Defenestrator 22 Mar 2009 11:13 8137 15
 • Szpiegowanie za pomocą lasera lub sieci elektrycznej

  Badacze z Inverse Path opublikowali kilka interesujących technik dyskretnego sprawdzania, co ktoś pisze na swojej klawiaturze. Ich pierwszy eksperyment polegał na wycelowaniu lasera w tylną część ekranu laptopa. Naciskanie klawiszy powodowało drgania tej części komputera wykrywano techniką analogiczną do laserowego podsłuchiwania. System działał z odległości 50, a nawet 100 stóp. By rozszyfrować, co konkretnie jest wpisywane, zastosowano algorytmy podobne do tych służących do rozpoznawania mowy. Drugim eksperymentem było szpiegowanie klawiatury ps/2 za pomocą monitorowania zakłóceń w liniach zasilania 50 stóp od komputera. Jak narazie nie udało się wykryć nic poza pojedynczymi naciśnięciami klawiszy, ale spodziewają się że niedługo będą w stanie odczytywać słowa i zdania. Badacze twierdzą, że tej techniki nie da się zastosować do klawiatur USB.

  Źródło

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Defenestrator
  Poziom 14  
  Offline 
  Defenestrator napisał 148 postów o ocenie 85, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2007 roku.
 • #2
  Użytkownik usunął konto
  Poziom 1  
 • #3
  blasq
  Poziom 11  
  wcale nie naciągane. Jasne, że każda klawiatura drży inaczej, ale względem siebie, naciskane klawisze drżą tak samo. Odpowiednie zadrganie przypada na każdy klawisz. Mając zbiór drgań dopiero się analizuje i zgaduje który jest który (np po częstotliwości wystepowania liter w słowach, po słowach w słowniku, itd)
 • #4
  swiftgeek
  Poziom 12  
  Ale już układy są całkowicie inne... ale zawsze można wziąć identyczny model i ... ;]
 • #5
  Pittt
  Poziom 31  
  nie o drganie klawiszy tu chodzi, ale o drgania całego laptopa, które to będzie różne w zależności od przyłożenia siły - palca do klawisza. Kiedyś były takie podstawki pod monitory aby tworzyć ekrany pseudo dotykowe.
  Natomiast podsłuchiwanie klawiatur, czy to w sposób radiowy czy drutowo-gniazdkowy to od dawna stosowane metody szpiegowskie.
 • #6
  otwi
  Poziom 10  
  Tylko wydaje mi się że sposób wpisywania będzie zawsze inny w zależności od nastroju, stanu emocjonalnego. Będą oczywiście jakieś stałe zachowania przy pewnych literach, jednak dla mnie wydaje się mało prawdopodobne stosowanie w praktyce tej techniki, to jest raczej swego rodzaju eksperyment i na tym pewnie się zakończy.
 • #8
  nikus_v13
  Poziom 11  
  gromleon napisał:
  Trochę to naciągane i nierealne bo przecież nie każda klawiatura będzie drżała tak samo itd.


  drogi kolego jak nie każda klawiatura drży tak samo , ale też nie każdy mówi tak samo jeżeli więc za pomocą algorytmu można rozpoznać mowę to będzie i można kto co pisze
 • #9
  selser
  Poziom 13  
  Polecam książkę "Cisza w sieci", właśnie temat rozpoznawania co jest pisane na podstawie częstotliwości "kliknięć". Co prawda tam jest opisana tylko teoria, ale skoro można by tak szpiegować... :)
 • #10
  Jacek31
  Warunkowo odblokowany
  Da się da. Akurat z tym laserem to trochę lipna metoda, bo co to za szpiegowanie jak można zauważyć wiązkę lub plamkę lasera. Co do drugiej metody to są takie urządzenia i używa ich ponoć FBI. Przy czym monitorują one raczej pole magnetyczne woków komputera niż linie zasilania, a ich czujniki są oparte na nadprzewodnikach.
 • #11
  pixel7
  Poziom 22  
  Jacek31 napisał:
  Da się da. Akurat z tym laserem to trochę lipna metoda, bo co to za szpiegowanie jak można zauważyć wiązkę lub plamkę lasera.

  Szczególnie w przypadku lasera świecącego w podczerwieni.. Są też urządzenia do podsłuchiwania pomieszczeń za pomocą drgania szyb w oknach - też laserowo.
 • #12
  Krzysiek16
  Poziom 24  
  Była kiedyś mowa o metodzie akustycznego podsłuchiwania klawiatur. Działało to w oparciu o to, że każdy klawisz wydaje inny dźwięk przy naciskaniu. I to akurat działało.
 • #13
  chszanek
  Poziom 13  
  Witam.
  Jak dla mnie to nie będzie działało poprawnie, a co z trzymanym laptopem na kolanach w pojeździe komunikacji miejskiej (dodatkowe drgania)?? Poza tym konstrukcja klawiatury (każda się troszkę rożni) może zmienić rozchodzeni się drgań:). Moim zdaniem lepszym pomysłem jest przyczepienie musze (owad mucha ;) ) kamery :)lub coś w tym stylu, już są takie kamerki albo skanować jak są umieszczone palce.

  POZDRAWIAM
 • #14
  jatzek j
  Poziom 21  
  Siemanko . Mój szanowny przedmówca ma oczywiście na myśli zasilanie ,, owej '' kamery z ogniwa ,, atomowego '' .Ponieważ brrr. zastosowanie elektrod w ciele owada to albo utopia , albo ,, czysta '' rewelacja .Zgadzam się z tym , że istnieją takie kamery , aallee przede wszystkim trzeba owada bezpośrednio nakierować na obiekt. A czas biegnie !
 • #15
  Secret Service
  Poziom 11  
  Z tymi zakłóceniami w sieci, to żadna nowość. NSA od dawna rozwija system TEMPEST, który umożliwia inwigilację z wykorzystaniem emanacji elektromagnetycznej, a że każde urządzenie elektroniczne pole wytwarza, to jest gdzie szpiegować. Na podstawie zakłóceń lub przechwycenia promieniowania emitowanego przez monitor można z dużej odległości zrekonstruować obraz. Laptopy osób mających dostęp do informacji niejawnej przechodzą proces certyfikacji w BBN.
 • #16
  sebasx_sebasx
  Poziom 12  
  Drgania poszczegolnych klawiszy sa bardzo pdobne do siebie, probowalem nagrac dzwiek klikania na klawiaturze i sa niewielkie roznice pomiendzy poszczegolnymi kliknieciami tak ze za pewne da sie podslochiwac wspomniana metoda. Mocniejsze nasisniecie klawisza powoduje przede wszystkim zwiekszenie aplitudy drgan ale sam klik pozostaje prawie taki sam (spacja jest bardzo podobna do siebie i do zadnych innych klawiszy).