Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atmega i zakłócenia z MAX232A

Myrek1 22 Mar 2009 12:47 1941 2
    Myrek1
    Level 23  
    Witam.
    Mam dziwny problem, z którym już nie daje sobie rady. Mam oto układ, gdzie jest LCD 2x16, Atmega 16 oraz MAX232A. Wszystko chodziło jak było zbudowane na pająku, z tym że był inny max. Mo zmontowaniu tego na płytce coś nie działa. Procek jakby się resetował, na LCD wyskakują krzaki. Doszedłem do tego, że jest to chyba wina MAXa 232. Po odłączeniu mu kondensatora od wejścia V+ lub V- zaczyna wszystko chodzić. Podobnie jest jak są kondensatory ale odłączone jest zaislianie, wszystko działa. Podłączenie kondensatora między Vcc a GND też nic nie daje. Ścieżki sprawdzone, wszystko powinno być ok.

Nie mam kompletnie pomysłu co może być nie tak. Sprawdzane było na 2 wersjach MAX232A, oba produkcji MAXIM czyli oryginały. Czy ktoś z was miał taki problem?
    Podejrzewam, że coś złego dzieje się na zasilaniu, ale nie mam jak sprawdzić - nie mam oscyloskopu.
    Aha, podłączyłem do MAXa osobne 5V , była tylko wspólna masa i dalej to samo. Odłączyłem też nóżki ATmegi (RX, TX) czyli odciąłem ją od MAXa i nic to nie dało.

Poniżej zamieszczam kawałek schematu oraz płytki z MAXem.

EDIT:
    Odkryłem, że winą jest kwarc. Przy takcie wew. wszystko działa, po przełączeniu na takt z kwarcu (16MHz) przestaje działać. Kondensatory są ok, połączenia też. Przy odłączonym MAXie, wszystko działa. Co to są za zakłócenia, że przestaje wszystko działać po podłączeniu MAXa?

nomar600
    Level 11  
    Hej. Mimo że temat ma już chwilę, piszę bo może się komuś przyda. Miałem bowiem podobny problem i nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi. W moim przypadku był to mikrokontroler ATTiny2313. Układ prototypowy działał poprawnie, po wykonaniu płytki i zlutowaniu układ zachowywał się tak samo jak u kolegi wyżej. Okazało się, że przyczyna problemu leżała w prowadzeniu masy na płytce. Połączenie pomiędzy kondensatorami rezonatora kwarcowego, a pinem GND mikroprocesora było dosyć długie, dodatkowo przebiegało poprzez ścieżkę masy układu MAX232. Zwora pomiędzy kondensatorami rezonatora, a pinem GND procka rozwiązała problem.
    Myrek1
    Level 23  
    Temat stary.
    To faktycznie problem ze zbyt dużymi odległościami pomiędzy kwarcem, uC a kondensatorami.
    Skrócenie ścieżek rozwiązało problem.

Zamykam.