Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolorofon AVT2742 - nie działa filtr dolnoprzepustowy

nero541 22 Mar 2009 18:14 3824 9
  • #1 22 Mar 2009 18:14
    nero541
    Poziom 15  

Witam
    Buduję kolorofon oparty na zestawie AVT2742 i mam problem z działaniem światła od basów - nie świeci bez względu na rodzaj dźwięku i ustawienia potencjometrów. Po sprawdzeniu źródła światła, przystawki na 220V (wszystko OK), przerobiłem dla testu filtr tego kanału na taki sam jak dla tonów średnich i światła działają. Wygląda więc na to, że elementy filtru dla basów są źle dobrane. Czy ktoś może orientuje się czym w tym zestawie można regulować pasmo na jakie reaguje ten konkretny filtr ?
    Moje próby ze zmianą pojemności kondensatorów C7 i C8 (w górę i w dół) nie przynoszą efektu.

Serwis AVT ma tylko jedną propozycję - odesłać im zestaw do naprawy.

0 9
  • #2 22 Mar 2009 23:15
    nero226
    Poziom 14  

Dziwne.Spróbuj jeszcze pokąbinowac z rezystorem R8.
    Ale jakby nie było,ten kanał też powinien działac. Przyczyną może byc też mikrofon który nie przenosi tak niskich częstotliwości.Spróbuj wymienic na jakiś inny.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 23 Mar 2009 08:15
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Wszystko wskazuje na to, że masz "badziewny" mikrofon, który nie przenosi niskich częstotliwości. Możesz jeszcze zwiększyć pojemność (nawet do 1u) C4 i spróbować zwiększyć wzmocnienie UC2A, zwiększając stosunek R5 do R4+PR1. Samo zwiększanie lub zmniejszanie tych pojemności o których piszesz nic nie da, gdyż aby ustawić wyżej odcięcie pasma, trzeba by na nowo obliczyć wszystkie elementy w tym filtrze.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 25 Mar 2009 19:20
    nero541
    Poziom 15  

Ciąg dalszy walki z kitem AVT.
    Podmiany mikrofonu nic nie dają - przerzuciłem z 5 szt.
    Zwiększyłem rezystor R5 do 4,7 M, czułość na pozostałych kanałach polepszyła się, ale na basowym nie robi to wrażenia. Odpiąłem ten kanał od przystawki 230V i przylutowałem LED-a - o dziwo działa. Przystawka na pewno jest dobra bo ten tor podpinałem pod średnie i wysokie i działał. Mają koledzy jakieś sugestie co może być skopane ?
    Dołączam schemat przystawki na 230V.

0
  • #5 26 Mar 2009 20:43
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

Optotriak nie załączy triaka jeśli nie dostanie około 3,5V... Koniecznie niech kolega sprawdzi napięcie jakie dostaje optotriak.

0
  • #6 27 Mar 2009 14:20
    nero541
    Poziom 15  

pol102 napisał:
    Optotriak nie załączy triaka jeśli nie dostanie około 3,5V... Koniecznie niech kolega sprawdzi napięcie jakie dostaje optotriak.

Właśnie poziomy napięć są zaniżone, jedynie tor średniotonowy działa właściwie, wysokotonowy osiąga powyżej 3,5 V tylko w porywach, a niskotonowy nie przekracza 2 V.
    W jaki sposób można podbić to napięcie ?

0
  • #7 27 Mar 2009 23:08
    pol102

R38 dba o napięcie. Niech kolega wstawi w jego miejsce potencjometr montażowy i wtedy sprawdzi empirycznie.

Zakładam, że K3 to tor "niskotonowy".

0
  • #8 28 Mar 2009 16:11
    nero541
    Poziom 15  

pol102 napisał:
    R38 dba o napięcie. Niech kolega wstawi w jego miejsce potencjometr montażowy i wtedy sprawdzi empirycznie.

Zakładam, że K3 to tor "niskotonowy".

Zbadałem LED-em, do którego momentu napięcie jest wystarczające by dioda świeciła w miarę jasno - było OK do kondensatora C9, za nim już było źle. Wstawiłem więc we wszystkich kanałach zamiast C9, C13, C18 zwory. Po tym zabiegu na wyjściach K1, K2, K3 diody świeciły w miarę równo. Dla kanału niskotonowego wciąż jednak było to za mało, żeby zadziałał optotriak. Zmniejszałem więc R32 aż do momentu kiedy wstawiłem zamiast niego zworę i kanał ruszył. Zrobiłem ten manewr na pozostałych kanałach (zamiast R35 i R38 zwory) bo dzięki temu pojawiła się jako taka regulacja potencjometrami PR2, PR3, PR4 - wcześniej tylko w kanale średniotonowym dało się cokolwiek regulować, w wysokotonowym potencjometr musiał być cały czas na max, żeby kanał "świecił".

Nie wiem jaką funkcję pełnią w układzie kondensatory C9, C13 i C18 i w związku z tym nie wiem na ile ten układ w chwili obecnej reaguje na konkretne częstotliwości.

W każdym razie nie polecam tego zestawu AVT - jedynym jego plusem jest przystawka na 230V, której nie ma zestaw J-50 Jabela (składałem go parę lat temu i ruszył bez problemu).

0
  • #9 28 Mar 2009 21:44
    pol102

Jeżeli się wszystkie 3 solidarnie odpuści to należy jedynie skalibrować układ i to wszystko. Filtry nadal działają poprawnie. Jeżeli problem został definitywnie rozwiązany i przyznane "pomógł" to wnoszę o zamknięcie tematu.

0
  • #10 29 Mar 2009 18:50
    nero541
    Poziom 15  

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie.

Nie mam niestety w tym temacie klawisza "pomógł".

Proszę o zamknięcie tematu.

0