Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak foni w pioneer 1430

21 Kwi 2004 21:35 2731 10
  • Poziom 13  
    W tunrrze cyfry pioner1430 brak jest foni.Wizja jest ok.Brak foni na obydwy scartach,oraz wyjsciu audio .Podejrzewam ze uszkodzony morze być STV 6411A.Scalak jest zasilany .(8 V).czy ktoś już miał taką usterkę?
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 22  
    sprawdz czy sie grzeje ponad norme.jesli jest goracy to on.
    pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Nie grzeje sie, i mute nie jest wciśnięte.Reguluje skale foni na ekranie
  • Poziom 11  
    Ja mam nieco inny kłopot z Pioneerem 1430. Fonia jest, ale w tle mocno trzeszczy i szumi (na niektórych programach jest to bardziej, a na niektórych mniej dotkliwe).
    Zakłócenie jest na wszystkich wyjściach (oba scarty i chinch) wobec tego podejrzewam, że problem leży jeszcze przez switch'em AV. Zakłócenie jest na obu kanałach.
    Niestety nie mam schematu 1430, a ten model ma inny przetwornik cyfrowo-analogowy niż 1530.
    Sprawdzałem zasilanie DAC'a (AK4319A) i wydaje się być prawidłowe: 5VDC (noga 2 i 21 AK4319A). Na mierniku analogowym nie widać żadnego pulsowania zasilania.
    Spawdziałem też zasilanie na podwójnym wzmacniaczu operacyjnym (3404A), który jest za DAC'iem. Również stabilne 8VDC zgodnie z opisem na płytce zasilacza tunera.
    Nie mam specjalnie pomysłu jak się za to zabrać. Mam pytanie do osób mających doświadczenie z DAC'ami, a najlepiej z AK4319A. Czy zdarzają się uszkodzenia tych elementów które mogą spowodować opisywany objaw? Zniekształcenia dźwięku są różne w zależności od programu i tego co akurat jest mówione (grane). Czasem słychać bardzo niewiele, a czasem jest to marginalne zakłócenie.
    Czy może raczej przyczyny należy szukać w elementach dyskretnych wokół DAC'a lub OPAMP'a? Z moich obserwacji płyty 1430 wynika, że tych elementów dyskretnych jest raczej niewiele, dlatego zabrałem się najpierw za sprawdzenie toru zasilania, niestety bez rezultatu.
    Jeśli to wina przetwornika to będzie kłopot z jego wymianą. O ile wzmacniacz da się jakoś wylutować i wkleić nowy, o tyle wyrwania DAC'a w domowych warunkach wydaje mi się być niezwykle ryzykowne.
    Jestem zainteresowany wszelkimi konstruktywnymi poradami i uwagami.
    Krzysiek
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 28  
    A czy nie stało się to po zmianie oprogramowania?
  • Poziom 11  
    Stanisław2003: Być może stało się to po zmianie oprogramowania (nie jestem w stanie tego stwierdzić), ale nie soft jest przyczyną. Na innym tunerze z tym samym softem dźwięk jest czysty (z wyłączeniem kilku programów które mają fonię kiepską same z siebie).
    Być może przyczyniłem się aktywnie do usterki grzebiąc w tunerze, bo od czasu do czasu zdarzy mi się coś w nim poprzerabiać.
    Najbardziej dziwi mnie róźne nasilenie zjawiska na różnych programach i w zależności od nadawanych treści. Tak jakby były problemy z obróbką strumienia danych cyfrowych już w samym przetworniku.
    Trochę się obawiam, całkowitej utraty fonii, ale jeśli nie uzyskam żadnych podpowiedzi to wepnę się z małym wzmacniaczem buforowym zaraz za DAC'a i sprawdzę czy zniekształcenia są nadal. Do procesora raczej nie będę się podpinał z innym DAC'iem, bo zbyt słabo się czuję w tej materii
  • Poziom 28  
    Może spróbuj wgrać inne oprogramowanie chociażby na próbę.W 1430 jest to dość łatwe i ryzyko uwalenia tunera jest dość małe.A sprawa się wyjaśni czy jest to sprawa softu czy hardweru.To,że w innym chodzi dobrze jeszcze nie wszystko wyjaśnia.
  • Poziom 28  
    Czyli scalak?
  • Poziom 11  
    No i w końcu fonii nie ma wcale (pionek 1430). Co ciekawe w przypadku gdy program nie jest dekodowany (ciemny ekran) to na wyjściu fonii (dowolnym) słychać delikatny szum. Jeśli program jest dekodowany (jest obraz) to ogólnie rzecz biorąc głucha cisza od czasu do czasu przerywana jakimś trzaskiem. Regulacja głośności na ekranie jest widoczna. Wybranie opcji MUTE wycisza szum na programach które nie są dekodowane.
    Nie umiałem sobie z tym poradzić i ostatecznie wpiąłem się jednak z innym DAC'iem bezpośrednio do procesora i fonię pobieram z niego. Nie ruszałem istniejącego toru audio, bo obawiałem się istotnych zniszczeń na płycie tunera (mam tylko lutownicę transformatorową). Działa bez zarzutu.
    Pozdrawiam
    Krzysiek
  • Poziom 11  
    witam
    troche pozno ale ten temat i bedzie sie przewijał
    U mnie w 1430 brak jest 1 kanalu nie ma go na zadnym wyjsciu.
    Zastanawiam sie czy nie wymienic elektrolitów w torze audio, sprzet juz troche wiekowy ??
    Moze ktos to robił ??
    Mam opis jak mozna zrobis cyfrowe wyjscie z takiego tunereka, i bede sie za to zabieral, o wynikach poinformuje.