Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vaillant 200-5 - różne problemy z grzaniem wody

Qbek123 22 Mar 2009 20:48 4087 5
 • #1
  Qbek123
  Level 10  
  Witam, mam problem z piecem dwu funkcyjnym. Ostatniej nocy kaloryfery (centralne) wzrosło do bardzo wysokiej temperatury. Po kilku próbach, doszedłem do następujących informacji:
  - przy obu pokrętłach na 0, piec nie grzeje ;)
  - przy centralnym nastawionym na np. 50 stopni i wodzie bieżącej na 0 stopni, wszystko działa jak należy (jeśli chodzi o centralne)
  - niestety, gdy próbuję ustawić temperaturę wody bieżącej na np. 80 stopni, temperatura w centralnym drastycznie rośnie (rury stają się dużo cieplejsze), a w dodatku odnoszę wrażenie, że piec nie cyrkuluje wody ze zbiornika (rury w obiegu są zimne). Ciśnienie z poziomu ok 1, wzrasta do ponad 2 atm.
  - do wczoraj wszystko działało bez zarzutu przez kilka lat

  proszę o wszelkie możliwe informacje, z czym może być to związane.
 • #2
  mauri_b
  Heating systems specialist
  Temperaturę c.w.u. możesz ustawić maksymalnie na 65 stopni.
  Piszesz, że rury stają się dużo cieplejsze i że rury są zimne. Jakie rury? Sprecyzuj. Z jakiego zbiornika? Piszesz o urządzeniu 2-funkcyjnym, w którym nie ma żadnego zbiornika.
  Zatem pytanie: czy przy ustawionej temperaturze c.o. na zero, a ustawionej temperaturze c.w.u. na powiedzmy 55 stopni rozgrzewają się kaloryfery? Jeśli tak, to masz problem z zaworem 3-drogowym. Jeśli zaś chodzi o wzrost ciśnienia, było to opisywane na forum miliard razy.
 • #3
  Qbek123
  Level 10  
  Qbek123 wrote:
  - niestety, gdy próbuję ustawić temperaturę wody bieżącej na np. 80 stopni, temperatura w centralnym drastycznie rośnie (rury stają się dużo cieplejsze)

  Ogólnie cała instalacja centralnego ogrzewania (kaloryfery) się nagrzewają do bardzo wysokiej temperatury.

  Qbek123 wrote:
  , a w dodatku odnoszę wrażenie, że piec nie cyrkuluje wody ze zbiornika (rury w obiegu są zimne).
  Pod piecem znajduje się zbiornik który jest połączony z piecem dwoma rurami, dodatkowo do zbiornika dochodzą jeszcze dwie rury (doprowadzająca zimną wodę i wyprowadzająca wodę ze zbiornika do użytku). Wszystkie te rury są zimne.


  Quote:
  Zatem pytanie: czy przy ustawionej temperaturze c.o. na zero, a ustawionej temperaturze c.w.u. na powiedzmy 55 stopni rozgrzewają się kaloryfery? Jeśli tak, to masz problem z zaworem 3-drogowym.
  Wydaje mi się, że tak. Czy tego typu usterka prowadzi jednak do braku podgrzewania wody w zbiorniku?
 • #4
  mauri_b
  Heating systems specialist
  Wygląda na to, że masz uszkodzony napęd zaworu 3 drogowego.
 • #6
  Maureli73
  Level 14  
  Witam,

  spójrz na zawór trójdrożny w kotle, na mosiężnej części znajdziesz symbol produkcji, jeżeli jest to "A43" lub "B08" tzn. że zawór jest to wymiany Jeżeli zawór jest serii C lub E to problem jest inny - spróbuj wyczyścić cienką rurkę (łączącą obie rury wychodzące na zbiornik z ciepłą wodą) i gniazda w które ta rurka wchodzi. Nowy zawór to koszt ok 480 zł. Numer kataogowy zaworu - 252457

  pozdrawiam