Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy LM2596S-5 moze pracowac z innym napieciem wyjsciowym

wilkolaski 22 Mar 2009 23:38 2608 1
    wilkolaski
    Level 18  
    Witam. Mam pytanie zwiazane z ukladem LM2596S -5. Standardowo pracuje on w ukladzie przetwornicy Step Down. Ten model akurat jest tak ustawiony aby dac na wyjsciu napiecie 5V ale jest tez uklad z tej rodziny z oznaczeniem LM2596S -ADJ gdzie mozna samemu ustawic napiecie wyjsciowe. Przegladajac note tego ukladu zauwazylem ze w ukladzie LM2596S-5 5V na wyjsciu uzyskane jest przez dzielnik rezystorowy wbudowany w uklad. Podane sa tam informacje jak wygladaja te dzielniki w innych odmianach tego ukladu czyli na inne napiecia wyjsciowe np 3,3V ; 12V ; 15V.
    Moje pytanie jest takie czy jezeli do nogi 4 tego ukladu czyli wejscia FEEDBACK podlacze szeregowo rezystor lub potencjometr bede mogl zmieniac wartosc napiecia wyjsciowego przez faktycznie zmiane dzielnika ? Chodzi mi o to czy ten model moge przestroic na np napiecie wyjsciowe 15V. Rozumiem ze wtedy musialbym odpowiednio dobrac dlawik wyjsciowy i kondensatory ale to teraz pomijam.
    -RoMan-
    Level 42  
    Oczywiście, że możesz w prosty sposób ustawić wyższe napięcie wyjściowe. Jednak pamiętaj o tym, że rezystory wbudowanego dzielnika nie mają rewelacyjnych parametrów stabilności i stosowanie szeregowego rezystora/potencjometru nie jest dobrym pomysłem. Zdecydowanie lepiej zastosować zewnętrzny dzielnik np. 2 kom/1 kom z potencjometrem 1 kom pomiędzy do dokładnej regulacji.