Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic NV-J35 nie nagrywa

Paweł.ko 22 Kwi 2004 00:03 8361 9
  • #1 22 Kwi 2004 00:03
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

Witam!No właśnie mam taki mały problemik.Mam magnetowid Panasonic NV-J35 - doskonale odtwarza taśmy ale przy nagrywaniu obraz jest czarno-biały i do tego poszatkowany zaśnieżonymi pasami (fonia jest w porządku).Objaw wyglądający na uszkodzenie w torze taśmy ale jeśli tak by było to by nie odtwarzał.O co tu chodzi czy ktoś jest mi w stanie wskazać usterkę?...

0 9
  • #2 22 Kwi 2004 07:49
    bemo1
    Poziom 24  

Zabrudzona glowica video.to na poczatek.

0
  • #3 22 Kwi 2004 12:13
    artjab
    Poziom 20  

A czy odtwarzanie i nagrywanie jest przy tym samym trybie przesuwu taśmy LP lub SP. Do każdego z tych trybów są osobne głowice wizyjne.

0
  • #4 22 Kwi 2004 15:53
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

Jeśli chodzi o czyszczenie głowicy to nic nie pomogło.SP i LP przełącza się normalnie (czyli kasety nagrane w SP odtwarzane są w SP i to samo jest z LP).Profilaktycznie wymieniłem elektrolity w zasilaczu dalej bez zmian.Ktoś na forum pisał że może jest to wina uszkodzonej głowicy?Co wy na to?

0
  • #5 23 Kwi 2004 03:05
    marck1
    Specjalista od sprzętów RTV

Witam
    Uszkodzenie, które opisujesz jest trochę mylące podczas naprawy, bo nie wygląda na uszkodzony dysk wizyjny,ale tak jest.Wymień dysk powinno być O.K.Ponieważ są to VCR już nastoletnie to głowce wizyjne mają prawo poprostu się wytrzeć(najlepiej widać to mierząc ich indukcyjność miernikiem do sprawdzania głowic video).Miałem w naprawie kilka sztuk w/w VCR i wymiana dysku załatwiła sprawę.
    A tak na marginesie bardzo zaciekawiła mnie wypowiedż kol. artjab - ciekawa teoria,bo nie bardzo rozumie w jaki sposób w takim razie działa VCR NV G-40 mający trzy głowice.

0
  • #6 23 Kwi 2004 07:29
    artjab
    Poziom 20  

Spróbuj nagrać coś w LP i sprawdzić jak odtwarza, potem spróbój nagrać w SP i też sprawdź. Gdyby uszkodzone były obydwie głowice od danego trybu to obrazu nie byłoby w ogóle. Jeżeli uszkodzona będzie tylko jedna głowica to jeden z trybów SP lub LP będzie działał dobrze.

0
  • #7 24 Kwi 2004 17:38
    marck1

A które są od LP a które od SP

0
  • #8 24 Kwi 2004 20:49
    oldboy
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wobec zaistniałej kontrowersji w temacie głowic, kilka zdań wyjaśnienia.
    Zastosowany dysk wizyjny w NV-J35 posiada cztery głowice wizyjne, dwie SP i dwie LP. Zarówno jedne jak i drugie są umieszczone po przeciwleglej stronie dysku , czyli są względem siebie przesunięte o 180*. Z kolei głowice SP w stosunku do LP sa przesuniete o dwie linie wizyjne (H) co w przełożeniu daje 620um (odległość liniowa). Głowice różnią się szerokościę tzn. dla SP wynosi ona 49um natomiast dla LP 35um. Wynikają z tego pewne konsekwencje bo przy zapisie w trybie LP następuje pogorszenie sygnału, które może nawet prowadzić do zaniku koloru. Jednak zastosowanie czterech głowic ma inne zalety a mianowicie doskonały odbiór nieruchomego obrazu (PAUSE), spowolnionego (SLOW) oraz minimum zakłóceń przy odbiorze obrazu podczas przewijania z podglądem (SEARCH). Uzyskuje się to poprzez wykorzystanie odpowiednich głowic i tak:
    - dla PAUSE - jedna głowica SP, jedna LP
    - dla SLOW - dwie głowice SP, jedna LP
    - dla SEARCH - dwie głowice SP i dwie LP
    W przypadku dysku 3 głowicowego, o którym wspomina marck1 trzecia głowica jest wykorzystywana tylko w trybie PAUSE. Takie rozwiązanie zastosowano również w odtwarzaczu NV-P2U.
    Jak to wygląda od strony serwisowej?
    Naturalne zużywanie się głowic (ścieranie czoła listka ferrytowego) powoduje zmniejszenie indukcyjności a co zatym idzie indukowanego sygnalu. O ile w trybie PLAY nie jest to jeszcze zauważalne ( działa automatyka wzmocnienia) to nagrany sygnał ma wyraźnie obniżony poziom co w PLAY objawia się zakłóceniami , do "śnieżenia" obrazu włącznie. Włączenie w takiej sytuacji trybu PAUSE lub SEARCH powoduje, że obraz jest dobry i to jednoznacznie przemawia za wymianą dysku wizyjnego.

0
  • #9 25 Kwi 2004 01:07
    marck1

Zgadzam się z Tobą w 100%, to co napisałeś wyjaśni wielu kol. na forum,o co tu chodzi z tymi głowcami w VCR.Zapewne nie raz spotkałeś się z teorią ,że czym więcej głowic na dysku tym lepszy obraz z magnetowidu, a jak ma osiem to już jest kosmos(oczywiście wiem, że tamte to audio)System VHS z założenia nagrywa i odtwarza na dwóch głowicach - ukośnie,reszta jest tylko dodatkiem do tego systemu. Moje pytanie o G-40 było lekką prowokacją w celu wywołania tego tematu i jego wyjaśnienia,co zrobiłeś w sposób bardzo dobry i fachowy.(przecież G-40 nie ma LP).
    Dziękuje i pozdrawiam,także kol. artjab

0
  • #10 25 Kwi 2004 11:08
    Paweł.ko
    Spec Elektroakustyka

Dzięki wszystkim za zainteresowanie się moim problemem.Kupiłem na giełdzie głowiczkę (a dokładniej tak jak piszecie- dysk wizyjny) i nagrywanie działa!Przy okazji tematu dowiedziałem się dużo ciekawych rzeczy!Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam!

0