Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

silnik trojfazowy, moc, napiecia, wykres wektrowy

matious 23 Mar 2009 12:42 2594 2
    matious
    Level 10  
    Witam,

Mam taki problem:

Quote:
    Mamy dwie maszyny trojfazowe o jednakowych tabliczkach znamionowych 380V i 10kW. jedna jest polaczona w trojkat druga w gwiazde...sprawnosc η=0.85 cosφ=0.8
    1. Jakie jest obciazenie systemu zasilajacego przez kazda z maszyn?
    2. Jakie prady fazowe i napiecia sa w kazdej z maszyn?
    3. Narysowac wykresy wektorowe

1. Obie maszyny maja takie same tabliczki, wiec obciazenie bedzie jednakowe, tylko jakie? Jak to wyrazic?

podac jakie jest natezenie pradu pobieranego?

P=√3*U*I*cosφ*η << z tego I=P/√3*U*cosφ*η ? = 22,34A

i to bedzie obciazenie jakie sprawia kazda z maszyn systemowi zasilania? bo bedzie jednakowe dla obu bo maja taka sama moc?

2. prady fazowe i napiecia, to zastosowac te wzory na prace? z pierwiastkiem z 3? √3?

dla trojkata:

up=uf czyli 380V, a If=Ip/√3=12,90A

dla gwiazdy:

Ip=If = 22,34A Uf=Up/√3=220V

3. Nie mam pojecia jak to zrobic...Moglby mi ktos powiedziec, badz podeslac jak to ma wygladac?

i czy powyzsze moje rozumowanie jest poprawne?
    rysiu46
    Level 12  
    Przy połączeniu w trójkąt i w gwiazdę te same silniki mają różny pobór mocy i różne też obroty.
    gwolf
    Level 14  
    Domyślam się, że chodzi Ci o maszyny asynchroniczne. Silnik połączony w trójkąt będzie miał 3 razy większy pobór mocy ( napięcie większe o pierwiastek z 3 niż w gwieździe i rezystancja tak samo). Żeby wyznaczyć obroty, potrzebujesz znać poślizg. Jeżli chodzi o samą prędkość pola wirującego, to n=60*f/p (f- częstotliwość, p- liczba par biegunów). Co do prądów i napięć fazowych, analogicznie jak pisałem wcześniej. A wykresy wektorowe rysujesz na płaszczyźnie zespolonej z uwzględnieniem przesunięcia o 120 stopni.