Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

pralka whirlpool AWO/D4513/P iskrzy silnik

macber 23 Mar 2009 17:11 9947 7
 • #1
  macber
  Level 11  
  Witam serdecznie
  Mam problem związany z pralką whirlpool AWO/D4513/P. Pralka ma ponad dwa lata wiec już po gwarancji - i padła.
  Opiszę co się z nią dzieje:
  Wczoraj przy praniu poczuliśmy zapach spalenizny z łazienki, patrząc na piorącą pralkę zauważyłem że bęben ma problemy na wolnych obrotach kręcić się w jedną stronę, a w drugą po chwili rusza. Szybkie obroty są.
  Co ciekawe pralka nie sygnalizuje żadnego błędu na wyświetlaczu.
  Po rozebraniu pralki zdemontowałem pasek napędzający bęben i sprawdziłem na samym nie obciążonym silniku. Jest ta sama sytuacja silnik nie pracuje prawidłowo.. Bęben sam chodzi luźno w obie strony więc wykluczyłem klinowanie się w bębnie jakichś obcych przedmiotów. Po przestudiowaniu fora sprawdziłem w silniku szczotki są ok. tacho jest ok (jak się kręci silnikiem to indukuje się tam jakieś niskie napięcie zmienne), przerwy między szczotkami nie ma, ani przerwy na wyprowadzeniach stojana. Dla pewności zawiozłem jeszcze ten silnik do autoryzowanego serwisu - tam mi powiedzieli że sprawdzili silnik i jest sprawny. Dalej sprawdziłem programator a dokładnie przekaźniki które są odpowiedzialne chyba za przełączanie lewo prawo i niskie i wysokie obroty. Styki mają przejścia (wysterowałem cewki z baterii i sprawdzałem omomierzem przejścia na stykach NC i NO jest ok)
  Dzisiaj po przyjeździe z serwisu zamontowałem z powrotem silnik i teraz włączyłem pralkę na wirowanie - startuje ale widać jakby start był zerwany a dalej przy rozpędzeniu na 1200 obrotów mam jeden wielki ogień na szczotkach (w łazience nie trzeba zapalać światła przy zdemontowanej tylnej obudowie:-0)
  Proszę forumowiczów o poradę co mam dalej zrobić ?
  Ewentualnie jak sprawdzić samemu silnik - bo schematu do AWO/D4513/P nigdzie nie mogę dostać.

  PS. trochę sie rozpisałem :-)

  Pozdrawiam
  macber
 • #2
  macber
  Level 11  
  Witam
  dziękuję za szybką odpowiedź
  Niestety wyprowadzeń ten silnik ma 7
  2 wejścia to tacho
  2 wejścia to szczotki
  3 wejścia to stojan
  w poście który mi podałes gość pisze że jeśli jest więcej wyprowadzeń niż 6 to trzeba rozebrać silnik żeby zobaczyć wyprowadzenia stojana.
  Niestety ten silnik jest nitowany i jeśli będę miał 100% pewności że jest uszkodzony to dopiero się za niego zabiorę za rozbieranie. szkoda że nie mogę znaleźć schematu mojego modelu.
  Pozdrawiam
  macber
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  staszekf
  Level 33  
  To jest stała usterka tych silników- wirnik uszkodzony,pozostaje jego przezwojenie lub zakup nowego silnika .Pozdrawiam.
 • #5
  schnauzerman
  Home appliances specialist
  macber wrote:
  Dla pewności zawiozłem jeszcze ten silnik do autoryzowanego serwisu - tam mi powiedzieli że sprawdzili silnik i jest sprawny.... przy rozpędzeniu na 1200 obrotów mam jeden wielki ogień na szczotkach

  Ewidentnie uszkodzony silnik.
 • #6
  macber
  Level 11  
  Witam ponownie
  Dziękuję za tak szybką odpowiedź.
  Dla sprawdzenia silnika podłączyłem go bezpośrednio na 230V wg opisu ze schematu AWOD4305. W ciągu chwili poczułem się jak na wybrzeżu po burzy. - iskrzy jak diablii. Teraz jestem 100% pewny że to silnik.
  Tylko ten "autoryzowany serwis" na stronie Whirlpool'a - szkoda mówić.
  Teraz mam pytanie za ile mogę taki silnik kupić - na gwarancji, ewentualnie kto i za ile jest mi w stanie go przewinąć - jest nitowany :-(
  typ: MCA 54/64-148/WHE4. A i podaje kod pralki 859232446000
  Mam nadzieję że jak to wymienię to wszystko będzie OK

  Pozdrawiam
  macber

  Dodano po 43 [minuty]:

  w typie silnika pojawił się błąd
  ma być
  MCA 45/64-148/WHE4-230-240V 50Hz-1,6A-350W-cl.F/F
  I odrozu pytanie po numerach czyli WHE4 co to oznacza ?
  bo znalazłem taki silnik ale ma ALB1 czy jakoś tak - nada się ?
 • #7
  staszekf
  Level 33  
  To oznacza inne zawieszenie silnika ,będzie pasował silnik od pralki AWM 6081 Whirlpool.Pozdrawiam.
 • #8
  Czekan
  Level 13  
  Witam, postanowiłem podczepić swe pytanie pod ten wątek by nie zakładać nowego.
  moja pralka po zakończeniu prania wyświetla kod błędu F:13, oraz świecą się kontrolki: (zasadnicze); (płukanie); (wirowanie wypompowywanie) oraz (serwis). Naciśnięcie przycisku anulowanie nic nie pomaga pralka nie reaguje dalej powyższy komunikat, po przekręceniu programatora w pozycję "zero" po kilku minutach można otworzyć drzwiczki, następnie ponownie mogę wybrać program i prać i sytuacja się powtarza. Moje pytanie jakiej usterki dotyczy kod F13 na co szczególnie mam zwrócić uwagę, czy sporadycznie mogę jej używać od czasu zdiagnozowania problemu. Będę wdzięczny za pomoc, dzięki. Pozdrawiam