Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolorofon na żarówki 12V pod lpt

23 Mar 2009 19:53 4040 23
  • Poziom 9  
    Tak jak w temacie, chcę zrobić kolorofon na żarówki 12V pod port lpt i tu moje pytanie czy da się jakoś przerobić ten schemat i podczepić kabel lpt??

albo ten przerobić jakoś na 12V żarówki
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 36  
    Nie podałeś jakiej mocy miały by być te żarówki ? i czy zasilanie ich było by prądem stałym czy zmiennym ?
    Zależnie od tego jakie to będą żarówki i jakie napięcie ich zasilania, może wystarczy zastosować tranzystory bipolarne albo MOSFET-y bądź układ scalony np.ULN2803.
    Ale zobacz jeszcze na ten temat, może znajdziesz tam coś co Ci pomoże.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic778484.html
  • Poziom 9  
    Żarówki około 20W, prąd stały, nom temat trochę rozjaśnił wszystko dzięki, tylko tam są halogeny 35W nie wiem czy to robi jakąś różnice nie jestem na etapie zaawansowanym w elektronice ;))
  • Poziom 13  
    Jedna bardzo ważna rzecz, do takich rzeczy nie stosuje się halogenów ze względu na ich bezwładność, lepiej użyć żarówek 220 (łatwiej zasilać, nie potrzeba dużego i drogiego trafo) ale o mniejszej mocy (np. 40-60W kolorowe żarówki które możesz kupić w większości elektronicznych, dodatkowa ich zaleta to to że nie potrzebujesz filtrów koloru). Teraz te schematy, nie wiem jak Ty chcesz puścić sygnał z LPT na pierwszy układ, tam wchodzi sygnał analogowy a na LPT masz cyfrówkę do sterowania której potrzebujesz dodatkowego oprogramowania (patrz Lightning), drugi schemat to tylko układ wykonawczy do sterowania napięciem 220 z LPT ale ze względu na to że z LPT wyciąga się sygnał cyfrowy to na wyjściach tego układu będziesz miał tylko stany zero i jeden. Zastanów się który z efektów chcesz uzyskać i teki efekt zbuduj, dużo możesz sie o tym dowiedzieć na stronie którą podałem wcześniej.
  • Poziom 9  
    no oki to inne pytanie, jak będę chciał zrobić sterownik do świateł pod discolitez ten na 230V tak jak na schemacie to muszę dawać transformator bo trochę jest tych tematów o tym na forum i niektórzy dają, a niektórzy nie?
  • Moderator na urlopie...
    Witam
    To zależy jaki projekt robisz. Ja osobiście dał bym mały transformatorek, ale można i bez.

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    witam. nom ogólnie to rozchodzi się o 4 kanały przynajmniej na razie, tylko trochę się obawiam tych 230V wolał bym na mniejszym prądzie ale niestety nie wiem jak to przerobić
  • Poziom 9  
    heh nom właśnie taki mam już zrobiony xD i interesuje mnie teraz na żarówkach ale na mniejszym prądzie ;)
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Analogicznie można zastosować żarówki na 12V tyle że ten układ scalony należy zastąpić odpowiedniej mocy tranzystorami, (MOS-FET).
  • Poziom 9  
    aha no to zobaczymy jak to wyjdzie. dzięki :)
  • Poziom 9  
    a jak dam te tranzystorki np. takie jak w tym temacie co podałeś wyżej (IRF540 lub BUZ10) to czy do tego potrzebny jest jakiś scalek??
    Nie jest potrzebny scalak tylko rezystor i wydajny zasilacz aby pociągną żarówki
  • Poziom 9  
    Witam! wszystko jest podłączone tak jak na tym schemacie
    tylko że żarówka migając nie gaśnie do końca tylko tak się ściemnia efekt nie za ciekawy może ktoś coś poradzi?;) może jakiś kondensator dać lub coś?
    Witam
    A jak wyłączysz kanał całkowicie w programie też się świeci?

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    witam! tak też się świeci
    A jak odłączysz wtyczkę też się świeci? Jeśli tak to wywal rezystor 40k
  • Poziom 9  
    Jak odłączę wtyczkę to też się świeci, bez rezystora 40k jest tak samo ;(
    Tranzystor uszkodzony lub go źle polutowałeś :)
  • Poziom 9  
    To może ja to przedstawię nieco inaczej tak jak jest podłączone :)

Witam
    Źle podłączyłeś :) Następnym razem zerknij do noty tranzystora ;)
    Zamień GND z wyjściem na żarówkę. Bo wyjście jest na środkowej nóżce :)

Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    hmm to prawdopodobnie tranzystor jest uszkodzony bo działa tak samo po podłączeniu tak jak mówisz cały czas nic się nie zmieniło! no nic i tak dziekuję za pomoc :)
  • Pomocny post
    Moderator na urlopie...
    Tylko podczas lutowania uważaj aby tranzystor mocno się nie nagrzał to wysoka temperatura też go uszkodzi :)
  • Poziom 9  
    Dobra wszystko działa ok, wystarczyło dać odpowiedni kondensatorek :) dzięki za pomoc :)