Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stroboskop diodowy z lampy 45LED na układzie NE555

hatkey 24 Mar 2009 02:52 6778 9
  • #1 24 Mar 2009 02:52
    hatkey
    Poziom 16  

Witam

Ostatnio kupiłem lampę w biedronce za 40zł

Chciał bym przy użyciu tej lampy i układu NE555 zbudować stroboskop

znalazłem schemat poniżej, myślę że będzie sie nadawał idealnie bo ma płynną regulacje błysków.

Przerysowałem układ żeby łatwiej było go zlutować.

Jeśli by były jakieś błędy w schemacie przerysowanym przeze mnie to proszę o korektę.

Czy ma ktoś jakieś pomysły i uwagi co do tego układu?

0 9
  • #2 24 Mar 2009 05:13
    mchojecki4
    Poziom 12  

Mam zastrzezenia co do tej lampy z biedronki. Zdaje mi sie ze dlugo ona nie poswieci.

0
  • #4 24 Mar 2009 08:07
    kortyleski
    Poziom 41  

Po pierwsze różnica napięć zasilania - musisz rozbebeszyć lampę i zobaczyć jak skonstruowana jest - miałem podobne coś - wszystkie diody były połaczone szeregowo i pod 220... W takim przypadku należy przerobić połączenia.
    Po kolejne schemat który pokazałeś jest migaczem dla żarówki i takim pozostanie - długi czas błysku więc tracisz efekt strobo.

Poszukaj schematu do tego:
    http://www.sklep.avt.com.pl/p/pl/48207/stroboskop+led+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

bardzo dobry układ i przystępnie opisany.

0
  • #5 24 Mar 2009 10:11
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

kortyleski napisał:

Po kolejne schemat który pokazałeś jest migaczem dla żarówki i takim pozostanie - długi czas błysku więc tracisz efekt strobo.

Poszukaj schematu do tego:
    http://www.sklep.avt.com.pl/p/pl/48207/stroboskop+led+-+zestaw+do+samodzielnego+montazu.html

To bardzo ciekawe, bo czas trwania impulsu z 555 można łatwo zmieniać i uzyskać to samo, co w rekomendowanym w linku - układzie (zbudowanym też na 555 :D ).
    Pozdrawiam.

0
  • #6 24 Mar 2009 10:54
    hatkey
    Poziom 16  

tak diody są połączone szeregowo, ale z przerobieniem tego to nie będzie problemu. Słyszałem że częstotliwość błysków można zmienić przez zmianę pojemności jednego z kondensatorów. Czy dobrze mówię?

0
  • #8 24 Mar 2009 13:34
    hatkey
    Poziom 16  

Przeczytałem opis do tego układu na 60led. Jaka jest różnica pomiędzy tymi układami? czy mógł by mi ktoś to opisać.

0
  • Pomocny post
    #9 24 Mar 2009 20:28
    kortyleski
    Poziom 41  

Różnica jest taka że w przypadku układu zaprezentowanego przez Ciebie LEDy będą świeciły 0,5 sek i drugie 0,5 nie będą świeciły (czasy to przykład) Takie coś dobre jest do światla ostrzegawczego, stroboskop potrzebuje np 0,05 sek świecenia i 0,95 sek przerwy. Taki krótki, ostry błysk. Fachowo nazywa się to wypełnieniem przebiegu, ten układ strobo na 60 led daje możliwość wyregulowania wypełnienia a co za tym idzie uzyskania efektu stroboskopu a nie migacza. Do tego małe wypełnienie przebiegu umożliwia puszczenie wysokiego chwilowego prądu na diodę i jaśniejszy błysk - strobo które robiłem ponad rok temu dostawało koło 70mA na led i działa do dziś.

0
  • #10 24 Mar 2009 23:58
    hatkey
    Poziom 16  

No to teraz wszystko rozumiem. Wielkie dzięki :)

W weekend wracam do domu i od razu zabieram sie do roboty, będę tu pokazywał rezultaty mojej pracy, a w razie problemów będę pisał.

A wiec powstało moje maleństwo

tutaj filmiki

Link

Link

dokonałem minimalnych zmian, ale tak po prostu świeci lepiej

pot 1 to u mnie 680kOhm bo po prostu nie miałem innego

0