Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeglądy okresowe spawarek robić czy nie?

24 Mar 2009 11:12 8472 4
 • Poziom 12  
  Witam!
  Czy mając w firmie spawarki (kilka sztuk) należy wykonywać okresowe przeglądy i remonty? Przepisy SEP mówią i określają co ile.
  Ale czy ktoś to praktykuje?

  Czy mając uprawnienia SEP do 1 kV D i E w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu mogę wykonywać kwartalne przeglądy?

  Zastanawiam się czy nie przejąć kilka firm i im to wykonywać. Jaka może być ewentualnie rozsądna cena za przegląd kwartalny?

  Czy taka spawarka powinna mieć założoną książkę przeglądów lub kartę? Jeśli tak czy jest jakiś wzór karty?
 • Poziom 17  
  Na pewno powinno się robić przeglądy. Pracując w firmie w branży metalowej spawarki łapały bardzo dużo pyłu zawierającego cząsteczki metalu (szlifierki itp) że pół roku po przedmuchaniu spawarki ( były to przeważnie Bestery z wymuszonym obiegiem powietrza) nie było widać efektu czyszczenia. W tamtym czasie weszło do firmy ISO. Pomiary robiliśmy już nie pamiętam ale chyba co rok jak nie co pół. Mierzyliśmy wtedy ochronę od porażeń i co ciekawsze kazali nam biegać do każdej spawarki (a było ich trochę) z opornikiem naściennym do regulacji prądu (taki z wajchami) od spawarki stacjonarnej, wielostanowiskowej, podłączać go do niej i mierzyć prąd za pomocą cęgów na prąd stały. Ciekawą sprawą jest to że nikt nie wiedział do czego ten ostatni pomiar miał służyć, nawet ten co kazał to robić.
 • Poziom 20  
  Cytat:
  Czy mając uprawnienia SEP do 1 kV D i E w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu mogę wykonywać kwartalne przeglądy?

  Możesz jeżeli w Twoich uprawnieniach E do 1 kV na stanowiskach eksploatacji w zakresie: obsługi, konserwacji, remontów i montażu masz odchaczone "spawarki i zgrzewarki " do - i tu zakres mocy.
  Wówczas wykonasz przegląd okresowy wg DTR i z czystym sumieniem potwierdzisz wykonanie tej pracy .
  Ale bez pomiarów ochronnych okresowych. Tu zpraszasz pomiarowca .
 • Poziom 21  
  Tak możesz wykonać przegląd w zakresie konserwacji i napraw - oczywiście o ile masz nie wykreślone stosowne punkty i wpisy w uprawnieniach - ale nie wolno ci z twoimi uprawnieniami wykonywać badań i pomiarów i wystawiać protokółów a bez tego przegląd jest niepełny w zasadniczym zakresie. Czyli jak zaoferujesz swoje usługi musisz jasno powiedzieć, że wykonujesz konserwację i naprawę a pomiary musi zrobić pomiarowiec.