Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu

darkus12 24 Mar 2009 19:56 7935 22
  • Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu

Witam wszystkich. Chciałem Wam przedstawić mój kolejny projekt a mianowicie bardzo praktyczną zabawkę, jaką jest dodatkowa lampa flesz do aparatu, w moim przypadku do aparatu z k800i. Całość jest zamontowana w kupionej obudowie plastikowej. Zachęciło mnie do tego wydanie marcowe "ELEKTRONIKA dla wszystkich" gdzie autor opisał podobną lampę. Wtedy przypomniało mi się że gdzieś mam aparat fotograficzny do siemensa, wiec rozkręciłem, podłączyłem zasilanie, do kondensatora głównego woltomierz i na ''macaka'' znalazłem baze tranzystora załączajacego przetwornice napięcia, gdy napięcie wzrosło do ok 300V, podobnie zacząłem szukać bazę tyrystora <chyba> który wyzwoli błysk i po znalezieniu tych obu potrzebnych mi punktów umieściłem to we wcześniej wspomnianej obudowie. Wykorzystałem tylko jedną<z dwuch> płytek gdzie jest przetwornica z całą resztą elektroniki która jest niezbędna do prawidłowego działania lampy. Na zdjęciach widać 2, bo to była pierwotna wersja, lecz okazało sie że ta 2 jest zbędna, wiec wymontowałem ja. Urządzenie zasilane jest z akumlatorka z NOKI, a ładowane ładowarka po "świętej pamięci" siemensie c60. Wyzwalanie błysku można wykonać na 2 sposoby, 1 to przez fotodiode, która współpracuje z lampa błyskową z aparatu, a 2 sposób - ręczny za pomocą "detonatora" czerwony przycisk. Ładowanie kondensatora trwa ok 5 sekund. Dodatkowo umieściłem latarkę na jednej białej diodzie z soczewka skupiającą. Różnica w robionych zdjęciach z lampą, a bez jest dosyć duża co widać na poniżej umieszczonych zdjęciach.

Zdjęcia urządzenia:

Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu

a oto różnica zdjęć z lampą i bez :

Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu
    - to mój kolejny projekt
    Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu
    na tym zdjęciu dobrze widać różnice w zdjęciach na białym głośniczku na półcieniu
    Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu Dodatkowa lampa błyskowa do aparatu
    Na koniec dodam że jest to bardzo łatwe do zrobienia. Proszę o opinie i oceny. Pozdrawiam DARKUS

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    darkus12
    Poziom 18  
    darkus12 napisał 342 postów o ocenie 56, pomógł 7 razy. Mieszka w mieście Rybnik. Jest z nami od 2008 roku.
    entermaster
    Poziom 10  
    Bardzo fajna lampa. Przydatny gadżet do telefonu komórkowego. Lecz czy nie lepiej jest kupić odrazu porządny aparat fotograficzny niż wzmacniać aparat w telefonie??
    damik
    Poziom 15  
    Robiłem kiedyś coś podobnego ale do zwykłych cyfrówek bez telefonu , trzeba jeszcze uwzględnić przedbłysk/przedbłyski testowe i po nim wygenerować błysk flasha. W tym celu zrobiłem układ na PICku mający wbite nastawy standardowych aparatów i opcję nauki nietypowego sprzętu ... działało to na zasadzie pomiaru czasu ostatniego błysku od przedbłysku ... sprawdzało się to w 90%.
    Było to kilka lat temu i jeśli znajdę kody to je zamieszczę na tej stronie.
    pozdrawiam
    skaktus
    Poziom 37  
    Całkiem fajnie ale komplenie nieporęczne :P

LEpiej kupić sobie inny telefon np K850i który mocą lampy biję K800i na głowę.

A co do projektu - sprytne i bardzo proste, jednak plontanina kabli mnie przeraża.

Edit:
    Projekt działa i to najważniejsze, ale pająk jest przerażający, tym bardziej że to lampa błyskowa generująca bardzo wysokie napięcia niebezpieczne dla życia i zdrowia.

Autorowi postu polecam pobawić się sterownikami aparatu do K800 - one potrafią dużo więcej poprawić.

Posty scaliłem bo poprzednika post został przeniesiony do kosza. Z drugiej wiadomości skasowałem część wypowiedzi.
    Faces
    darkus12
    Poziom 18  
    Nierozumie po co kupowac odrazu aparat ? Tak to mam fajny bajerek i zdjecia wychodzi lepiej, i to mi wystarcza. niepotrzebuje innego telefonu. A zrobiłem to bo byłem ciekawy czy zadziała, no a skoro zadziałało to juz wsadziłem do skrzynki, połaczenie na pajaka w niczym nieprzeszkadza, bo obudowa najprawdopodomnie bedzie juz zamknieta na zawsze a przewody wysokiego napiecia do izolowane, a po za tym przy metodzie prób i nłedów i tak mnie juz pare razy "kopneło". a co do przed błysków to w k800i niema tego, chyba ze prze red. czerw. oczu. i niepotrzeba zadnego układu zeby lampa dziala po n-tym błysku bo i tak bede jej uzywał tylko do tego SE. ciesze sie ze wam sie podoba. pozdrawiam DARKUS
    Nufly
    Poziom 2  
    Mozesz opisac co to za cudo masz na suficie... ? Chodzi mi o ta "konstrukcje z diodami(chyba)"
    darkus12
    Poziom 18  
    No nie mylisz się kolego. to jest konstrukcja z diodami. Coś ok. 676 LED’ów różnych kolorów, zielone czerwone żółte niebieskie białe i uf <uf jeszcze nie mam, bo są strasznie drogie> sterowniki jak na razie na najprostszych układach, sam wpadłem na pomysł jak z nich zrobić sterownik, co ma bardzo dużo funkcji i nie jestem w stanie ich policzyć. Fajne efekty robi ten kwadracik, razem wszystkie diody powinny brać coś około 5 A, jest to dużo jak na diody, ale zarazem mało jak na 676 diody. Zasilanie 12 V, jak go skończę to na pewno będzie na elce, pozdrawiam DARKUS
    tomeeh
    Poziom 23  
    Doceniam trud włożony w to urządzenie, ale czy nikt nie dostrzega, jaką fatalną jakość mają przykładowo te zdjęcia robione telefonem? Tutaj sam telefon ogranicza jakość zdjęcia, więc takie bajery do telefonu to tak jakby do syrenki domontować spojler mówiąc, że teraz auto dostało lepszą aerodynamikę. Przykładowo jakość tego zdjęciapowaliła mnie całkowicie. Nie chcę zaczynać tutaj dyskusji nt. aparatów w telefonach, ale dziś wśród młodzieży widać jedno: lepiej mieć wypaśny telefon z "aparatem" niż najprostszą cyfrówkę nokautującą jakością mikromatrycę z telefonu. Pewnie zaraz wywołam spór - zanim jednak właściciele telefonów z "aparatami" zaczna się wypowiadać proszę przjrzeć się zdjęciom z normalnych aparatów (choćby kompaktów, nie mówię o lustrzankach).
    Nufly
    Poziom 2  
    Chciałbym zauważyć że półtora roku temu kupiłem sobie cyfrówkę 6M PIX. za 500zl... to była radocha.. a teraz... wszystkie marki telefonów wypuściły na rynek telefony z 8M PIX... masakra jak to leci..
    ic_735
    Poziom 15  
    Witam

Nufly napisał:
    Chciałbym zauważyć że półtora roku temu kupiłem sobie cyfrówkę 6M PIX. za 500zl... to była radocha.. a teraz... wszystkie marki telefonów wypuściły na rynek telefony z 8M PIX... masakra jak to leci..

Masakra to jest z jakością, która leci w dół.

Umieszczanie (za wiele na danej powierzchni) tak wielkich ilości MPixeli na małych matrycach wygląda ładnie marketingowo. Nabierają się na to ludzie nie mający pojęcia że, dużo nie znaczy lepiej.

Co do samej konstrukcji lampy.

Podziwiam ilość zapału i chęci oraz pracy włożony w powstanie konstrukcji, która działa i cieszy wykonawce.

Pozdrawiam
    darkus12
    Poziom 18  
    chciałem dodac ze mam cyfrówke, ale ten projekt powstal z czystej ciekawosci, nudów i checi wykorzystania czegos co zalegało w szafie wiec niebył specjalnie robiony, po to aby byly leprze zdjecia ale skoro jasnosc zdjec jest leprza to niech juz to jest :) nalezy tez zwrócic uwage ze koszt konstrukcji to tylko 3,60 zł za obudowe, bo reszte miałem :)
    tomeeh
    Poziom 23  
    ic_735 napisał:
    Witam

Masakra to jest z jakością, która leci w dół.

Umieszczanie (za wiele na danej powierzchni) tak wielkich ilości MPixeli na małych matrycach wygląda ładnie marketingowo. Nabierają się na to ludzie nie mający pojęcia że, dużo nie znaczy lepiej.

W pełni popieram. Ilość pikseli to chwyt marketingowy. Kto się nie zna, ten się nabierze. Patrząc na fotki z telefonów mogę powiedzieć tak - mój stary, 5-letni, nieużywany już dziś Canon 2Mpix robi zdjęcia o wiele lepsze. No ale dość tych porównań, bo się canon obrazi od stawiania go w jednej linii z zabawkami w telefonach.

darkus12 napisał:
    chciałem dodac ze mam cyfrówke,

O ile dobrze rozumiem, twa cyfrówka będzie współpracować z twoją lampą, więc może zdjęcia, które tu zamieściłeś zrobiłbyś ponownie apratem a nie tą zabaweczką?
    darkus12
    Poziom 18  
    nie, to jest zabawka tylko do teletonu, wiec po co bawic sie w układy które maja działac tylko na własciwy blys a nie przedbłyski, a po za tym to jest bardziej w formie zabawki, bo mało kiedy robie jakies konkretne zdjecia a szczególnie w duzych pomieszczeniach
    kraz73
    Poziom 27  
    Przeczytałem temacik bo muszę zrobić coś podobnego i nie rozumiem zacietrzeźwienia na temat wyższości cyfraka czy lustrzaka nad komórką. Temat jest wyraźny doświetlenie zdjęć. Jak ktoś nie wie o co chodzi to niech zajdzie do poważnego fotografa potrafiącego robić coś więcej niż zdjęcia dowodowe i szybko okaże się, że nawet do poszczególnych ujęć przestawia lampy i koryguje doświetlenie. Układ automatycznego doświetlenia np boków sceneri jest tam bardzo często wykorzystywany, a nawet dobrą lustrzanką mającą małą lampę niewiele zdziałacie w sceneri np. niedoświetlonego kościoła.

Gratuluję pomysłu, sam mam cyfraka i jak jeszcze w małym pomieszczeniu dawał sobie radę tak zdjęcia z chrzcin córki mam całkowicie skopane.
    slawo1
    Poziom 14  
    damik napisał:
    Robiłem kiedyś coś podobnego ale do zwykłych cyfrówek bez telefonu , trzeba jeszcze uwzględnić przedbłysk/przedbłyski testowe i po nim wygenerować błysk flasha. W tym celu zrobiłem układ na PICku mający wbite nastawy standardowych aparatów i opcję nauki nietypowego sprzętu ... działało to na zasadzie pomiaru czasu ostatniego błysku od przedbłysku ... sprawdzało się to w 90%.
    Było to kilka lat temu i jeśli znajdę kody to je zamieszczę na tej stronie.
    pozdrawiam

Zamieścileś tu bardzo ważny szczegól który należy uwzględnić w konstrukcji dodatkowej lampy wyzwalanej blyskiem z cyfrówki.
    Sa to wlaśnie przed blyski, które powodują że dodatkowa lampa wyzwalana blyskiem która bardzo dobrze wspolpracowala z tradycyjnym aparatem kliszowym nie synchronizuje się z cyfrówkami.
    Kiedyś przerabialem temat i stosowalem opóznienia na bramkach ale to nie bylo wygodne. Ale pomysl z PIC na pewno się sprawdzil i byl wygodny pewniejszy. Lampę dodatkową stosowalem bardzo często efekt byl bardzo ciekawy tlo bylo zawsze doswietlone, brak cieni. Klopot byl w dopasowaniu synchronizacji wyzwolenia lampy z tego też powodu zrezygnowalem z tego udogodnienia. Zadna z lamp blyskowych w cyfrówkach kompaktowych nie daje wlasciwego doświetlenia, to są tylko namiastki blysku. Do zrobienia dobrego zdjęcia w gorszych warunkach oświetlenia potrzebna jest taka wlasnie lampa dodatkowa, tylko dopracowana z opcją nauki przedblysków.
    darkus12
    Poziom 18  
    kraz73 jak chcesz zrobic cos podobnego to kup sobie taki aparacik i wystarcza tylko niewielkie doróbki i błyska, elentualnie mozna zrobic ze zwykłego aparatu na klisze, bo tam tez jest taki układ, wiem bo rozbieralem kiedys, lecz niestety :( gdzies to wywalilem :( pozdrawiam DARKUS
    kraz73
    Poziom 27  
    Poczekam na ten układ z przedbłyskiem, albo kupię coś oryginalnego. Za bardzo mi na tym nie zależy, ale zdjęcia z komuni są, jak to mówią bezcenne, i te właśnie okazały się niedoświetlone. Na zewnątrz wszystko jest ok, ale w środku kościoła tragedia.

Z jednorazówki nie opłaca się robić tego układu ale są dobre lampy błyskowe do starych aparatów które oferują sporą siłę błysku kosztując parę zł.
    darkus12
    Poziom 18  
    ale jest jedna kula u nogi to tych starych lamp. potrzebuje 230 z gniezdka
    pz0
    Poziom 17  
    Dorzuć jeszcze na tą lampę jakiś prosty dyfuzor. Mi się sprawdził nawet taki z kubeczka po jogurcie.
    darkus12
    Poziom 18  
    Wiem o co Ci chodzi ale niewiem po co. Czyżby to dawalo efekt bez ciania z tej lapmy? Czyli ze całe pomieszczenie jest równo oświetlone ?
    hindoos
    Poziom 24  
    Cienie które powstają nie są ostre, kosztem mniejszej jasności błysku.
    pz0
    Poziom 17  
    Może nie bez cienia, bo do tego trzeba softbox. Ten cień będzie wyraźnie zmiękczony i rzeczywiście osłabi nieco siłę błysku. Na małych odległościach powinno być jednak do przyjęcia. Takie ostre cienie są mocno denerwujące. Softbox jednak w tym przypadku będzie wyraźnie za wielki. Wydanie 1-2 zł na jogurt to jednak nie wydatek, zwłaszcza że tą niepotrzebną zawartość możesz ze smakiem zjeść, a z fragmentu kubeczka możesz spokojnie zrobić sobie dyfuzorek.
    darkus12
    Poziom 18  
    No niby racja, ale tez bez syfuzytora idzie robić fajne ujęcia, miałem gdzieś takie zdjęcie, ale poszło w kanaly :) a jak zdjęcia są robione z bliska, to nietrzeba tej lampy, a z wiekrzej odległości nie widac efektów półcieniu :)