Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Początek ze sterownikami Siemens

wemc 24 Mar 2009 22:08 8568 13
SterControl
    wemc
    Level 10  
    Witam serdecznie starszych i bardziej doświadczonych kolegów.
    Chciałem zasięgnąć Waszej rady co do początków programowania sterowników Siemens S7.
    Czy ktoś poleca jakąś konkretna literaturę na podstawie której można stawiać jakieś pierwsze kroki??
    Chodzi mi konkretnie o jakieś konkretne informacje
  • SterControl
    caban23
    Level 11  
    Polecam ksiązke (niestety po angielsku):
    "Automating with Step 7 in STL & SCL SIMATIC S7-300/400"
    H. Berger
    Dobra rzecz.

Jacek
  • SterControl
    wemc
    Level 10  
    Dzięki kolego.
    A może coś w naszym języku na początek żeby złapać jakieś podstawy???
    ksiazkiewiczmarcin
    Level 10  
    Ja też chciałem kupić książke ale napisałem e-maila do jednego dystrybutora Siemensa w Polsce i dostałem odpowiedz że mam wysłać im adres to mi przyślą lub podjechać do siedziby.. Na drugi dzień już miałem książkę Simatic S7-200, WinCC Flexible i Logo ( wszystko za free i PL ).

Tu masz listę dystrybutorów
    http://www.automatyka.siemens.pl/solutionsandproducts/78.htm

Pozdrawiam
    zwykły_ludek
    Level 12  
    witam,

w biurach regionalnych Siemens oraz u ich oficjalnych dystrybutorów można otrzymać następujące książki w języku polskim za darmo:

Programowanie sterowników Simatic S7-200
    Pierwsze kroki w WinCC flexible
    Programowanie LOGO!
    Pierwsze kroki w WinCC
    Pierwsze kroki w STEP7
    Programowanie układów typu Fail Safe

Książki można odebrać osobiście lub otrzymać pocztą. Listę biur regionalnych Siemens i ich dystrybutorów można znaleźć na stronach:
    www.siemens.pl/simatic
    adner
    Level 12  
    Dokładnie tak.
    A jeśli jesteś zainteresowany szkoleniami, możesz poszukać więcej info u Siemensa.

Link: Szkolenia autoryzowane

adner.
    praktic65
    Level 10  
    Jezeli chodzi o szkolenia z Simensa to polecam w INTEX-ie.Byłem .warto ,tylko jak jechac to najjepiej mieć jakies podstawy
    swietlik16
    Level 11  
    Najlepsza jest praktyka zainstaluj sobie step 7 i analizuj programy. jeszcze lepiej jeśli zaczniesz od LOGO! proste i po POLSKU (zpolszczenie na stronie allmar.pl)

A tak poza tym to polecam BECKHOFF tańsze sterowniki od siemensa i zdecydowanie większe możliwości na ich stronie można pobrać demo TwinCAD i z nim się pobawić. Na youtube są nawet torturiale wystarczy wpisać beckhoff i masz filnik o tym co i jak.

Dodano po 2 [minuty]:

linkuje swoje strony
    zapraszam
    http://techmetsroda.pl/
    http://swietlikinstalacje.pl/
    adner
    Level 12  
    Co do większych możliwości... to nie znam lepszego PLC niż SIMATIC serii S7-300/400. Może trzeba się przyzwyczaić do logiki Siemensa (czasami pokrętnej), ale przy odrobinie wprawy można z nich wyciągnąć baaardzo dużo.

P.S.
    Polecam jednak kursy autoryzowane. Na 2 częściach masz wszystko w pigułce. Intex strasznie "drobi" swoje kursy i żeby poznać podstawy omawiane na autoryzowanych kursach, trzeba się nachodzić do Intexu.
    lukaszu6
    Level 16  
    A ja z własnego doświadczenia wiem że najlepsza jest praktyka, na praktyce miesięcznej jaką miałem teraz dostałem sterowniki Siemens S7- 200, 300 i se programowałem to światła drogowe to pneumatyka, sterowanie mini bramą ogrodzeniową. Jak powtarza mój nauczyciel podeszły wiekiem od maszyn "dla elektryka teoria bez praktyki to jak seks bez baby" :]] - no coś w tym jest
    rechu
    Level 12  
    Pozwolę sobie odgrzać wątek (chyba lepiej niż zakładać nowy podobny).

Ostatnio miałem szczęście obejrzeć kontener "zutylizowanych" części automatyki i udało mi się stamtąd wygrzebać kompletny sterownik S7-300 w wersji CPU-318 - po wstępnym odpaleniu wygląda na działający.
    Do tej pory programowałem tylko proste PLC w języku drabinkowym i chciałbym skorzystać z okazji i spróbować swoich sił w SIMATICach. Sciągnąłem kupę manuali ze stron SIEMENSa oraz program Step7 ale mam parę pytań do forumowiczów:

Co sądzicie o książkach:
    "Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej" - Janusz Kwaśniewski
    "S5/S7 Windows" - Artur Król
    Ktoś wyżej napisał, ze najlepsza jest "Automating with Step 7" ale obawiam się, że mój angielski jest za słaby na techniczną książkę :-(

Jakimi kablami można podpinać toto do PCta? Gdzieś znalazłem że kablem RS232-MPI, ale cena 1kzł jest nieco odstraszająca :/

Przy moim egzemplarzu była wtyczka (przejściówka?) wpięta do złącza MPI - niestety nie przetrwała działań "panów utylizatorów" - wie ktoś jak to naprawić? (załączam fotkę, numer wtyczki: 972-0bb50-0XA0). A w ogóle przyda mi się to?
    Początek ze sterownikami Siemens
    siudek2
    Level 16  
    To co jest na zdjęciu to zwykła wtyczka profibus najprawdopodobniej łączyła kolejny moduł (cpu) lub panel hmi. Do programowania sterowników siemensa potrzebujesz niestety adaptera USB/MPI no chyba że masz moduł SIMATIC NET