Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dodge Caravan 3.0 '99 - Elpigaz i wypadanie zapłonów

MKramer 25 Mar 2009 10:40 2413 0
    MKramer
    Level 14  
    Koledzy - proszę o radę.
    Historia jest długa i żeby nie przedłużać wypiszę "założenia początkowe" bez zbędnych komentarzy:
    1. Wymieniony reduktor gazu i komputer sterujący Elpigaz
    2. Zregenerowane i skalibrowane wtryskiwacze gazu (Stella) - kalibracja była sprawdzana ponownie po jakims czasie- wszystko było OK
    3. Wymienione: kopułka, palec, przewody i świece zapłonowe
    4. Świece wykręcone ponownie po jakimś czasie celem zmniejszenia przerwy do 0,7mm (dodam, że wszystkie świece wyglądały prawidłowo: świeca sucha, bez nagarów o lekko szaro-brązowym zabarwieniu)
    6. Na benzynie auto chodzi wzorowo - jednak gdy jeździłem tylko na benzynie przez ponad tydzień, to pojawiał się błąd o kodzie błyskowym "21". Tester OBD2 pokazuje błąd P0140 "Czujnik O2 (Bank 1 Czujnik 2) - brak aktywnosci". Jednak lampka MIL z reguły gaśnie po jakimś czasie.

Przechodzę do meritum - auto na gazie chodzi w zasadzie bardzo dobrze oprócz krótkiego momentu, kiedy to wstępnie nagrzany silnik przełącza się na LPG. Przez kilka kilometrów wyczuwalne jest wypadanie zapłonów 3-cylindra (błąd P0303), ale tylko na obrotach jałowych i niskich obrotach przy ruszaniu.
    Gdy silnik nagrzeje się - problem znika całkowicie.

Podejrzewam, że może to miec coś wspólnego z błędem sondy lambda.
    Powiedzcie proszę co konkretnie oznacza błąd P0140? Móje auto ma 2 sondy: przed i za katalizatorem. Jak one są identyfikowane w kodach błędów (czyli co oznacza "Bank 1 czujnik2")?
    Inne rady i sugestie będą mile widziane, bo mi brak już jest pomysłów.

Dodam jeszcze, że jestem zaopatrzony w program do Elpigazu wraz z mapami wtrysków - eksperymenty na tym polu nie przyniosły rezultatów, mimo ze konsultowałem sprawę z Elpigazowym fachmanem (naprawdę dobrym).

Pozdrawiam
    Mariusz - Dodge Caravan V6 3.0 '99
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się