Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VBD II spalony , przetwornica

25 Mar 2009 11:57 923 3
  • Poziom 28  
    Witam, niestety padł mi wzmacniacz jak w tytule , od początku dziwnie działał ( wysokie napięcia za przetwornicą , puchnięcie kondensatorów )

spaliło się 6 tranzystorów przetwornicy IRFP064N po wyluzowaniu ich wzmacniacz działa na pozostałych 6 , ale jak trzeba wstawić brakujące.
    Pytanie jest takie - czy uszkodzenie mogło wyniknąć z nieprawidłowego działania układu 494?? bo poszły tranzystory sterowane jedną z jego nóżek sterowane z drugiej działają i mają się dobrze .
    Przy okazji wymieniam główne kondensatory z 4700 uF 80 V na 6300uF 80 V czy będzie ok??
    problem mam z tranzystorami przed końcowymi - bo odparowały a przy okazji przy nich były małe elementy SMD jednego brak :( chyba jakiś rezystor o oznaczeniu 102 (wzięte z pozostałych 3)

upalone miejsce po tranzystorze a1023
    w okolicach nie "zjaranego " A1023

Dodano po 37 [sekundy]:

Szukałem na Elektrodzie ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi- czym mogę zastąpić a1023 (2sa1023)
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Nie mogło wyniknąć z nieprawidłowego działania TL494 ponieważ przetwornica używa obydwu nóżek wyjściowych.Taka jest zasada działania przetwornicy Push-Pull na TL.

2SA1023 możesz zastąpić 2SA1015(mają niższe napięcia ale tu i tak tylko 12-15V a są na 50V)

Sprawdź rezystory w bramkach IRFP(ogólnie sprawdź wszystkie elementy w przetwornicy.
    Masz jedną przetwornicę sprawną to porównaj jakie są w niej elementy.
  • Poziom 28  
    Wstawiłem nowe kondensatory w miejsce wypukłych , następnie wstawiłem 2sa1015 i czy mam wywalić resztę tych a1023 i dać a1015 ? mianowicie przy tych dobrych idzie A1023 idzie jakieś 3,80 V AC na tranzystory przetwornicy , tam co jest a1015 ( bez wstawionych tranzystorach - bo jeszcze nie dojechały ) jest ponad 5,2 V AC ... czy to spadnie po wstawieniu tranzystorów przetwornicy
  • Poziom 28  
    Po wlutowaniu nowych tranzystorów przetwornicy wszystko ładnie odpaliło - jutro wykonam test w aucie ( podwyższone napięcie do 14,4 V ) Dzięki CDKAZ za pomoc:)