Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłącznik nadprądowy do obwodu 24V

chudy0283 25 Mar 2009 16:28 23628 32
  • #1 25 Mar 2009 16:28
    chudy0283
    Poziom 11  

Czy można zastosować taki wyłącznik jednobiegunowy do sieci 24V DC:

http://meskon.pl/s301-wylacznik-nadpradowy-legrand-p-994.htm

Napięcie znamionowe jest 230/400 50Hz, stąd wątpliowść czy taki wyłącznik nadaję sie do sieci 24V DC.
    Czy są specjalne wyłączniki na prąd stały?

0 29
  • #2 25 Mar 2009 17:22
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

Link nie działa- proszę poprawić. Do obwodów o napięciu stałym są specjalne wyłączniki nadprądowe z oznaczeniem DC.
    Np. FAZ-C25/1-DC firmy MOELLER

0
  • #4 25 Mar 2009 17:59
    niutat
    Poziom 36  

Łukasz-O napisał:
    Patrząc właśnie na szybko w katalogu Legrand, seria S 300 nadaje się również do DC.

Tym bardziej że to tylko 24V.

0
  • #5 25 Mar 2009 18:25
    kasjo
    Poziom 25  

Akrzy74 napisał:
    Do obwodów o napięciu stałym są specjalne wyłączniki nadprądowe z oznaczeniem DC.
    Np. FAZ-C25/1-DC firmy MOELLER

Czy "esy" używane w obwodach 220V nie zapewniają pełnej ochrony dla prądu stałego?
    Czy jakaś norma nakazuje stosowania takich zabezpieczeń w obwodach prądu stałego?
    Pytam się z ciekawości, bo prawdę powiedziawszy pierwszy raz o tym słyszę (muszę się przyjrzeć maszynom w firmie) :)
    Mam na myśli 24VDC

0
  • #6 25 Mar 2009 18:49
    WojcikW
    Poziom 38  

niutat napisał:
    Łukasz-O napisał:
    Patrząc właśnie na szybko w katalogu Legrand, seria S 300 nadaje się również do DC.

Tym bardziej że to tylko 24V.
    Jakie tym bardziej. Gdy wyłączniki zaprojektowane na wyższe napięcie stosujemy w instalacjach o niższym napięciu mżemy się spodziewać większych przepięć w czasie wyłączania.

0
  • #7 25 Mar 2009 19:03
    niutat
    Poziom 36  

Jakoś mnie nie przekonałeś kolego WojcikW, możesz to wyjaśnić.

0
  • #8 25 Mar 2009 21:02
    HeSz
    Specjalista elektryk

Wyłączniki nadprądowe Legranda IDS S 302 o charakterystyce D mogą być stosowane w obwodach prądu stałego.Więcej informacji w e-katalogu firmy Legrand.
    Pozdrawiam.

0
  • #10 26 Mar 2009 09:29
    niutat
    Poziom 36  

Co do obwodów AC to oczywiście łatwiej wygasić łuk o niższym napięciu ( chociaż kolega WojcikW ma jakieś nowe teorie) i takie wyłączniki stosowane są powszechnie w obrabiarkach w obwodach sterowania, oświetlenia czy sygnalizacji. Co do DC to w obwodach do 30V też widziałem zamontowane fabrycznie zwykłe wyłączniki na AC.

0
  • #11 26 Mar 2009 10:53
    WojcikW
    Poziom 38  

niutat napisał:
    Co do obwodów AC to oczywiście łatwiej wygasić łuk o niższym napięciu ( chociaż kolega WojcikW ma jakieś nowe teorie) ...
    Dokładnie to co napisałeś. Szybkie wygaszenie łuku skutkuje większym przepięciem. W praktyce wartość przepięcia wyrażona w [V] będzie taka sama jak w sieci 230V, ale nie zawsze instalacja niższego napięcia to przewiduje.

0
  • #12 26 Mar 2009 12:03
    niutat
    Poziom 36  

Dalej mnie nie przekonałeś, gdyby takie przepięcia występowały to podtrzymywały by palący sie łuk i co za tym idzie same się wygaszały. Poza tym takie wyłączniki są montowane jak pisałem wcześniej więc chyba większych problemów z tym nie ma.

0
  • #13 26 Mar 2009 12:56
    chudy0283
    Poziom 11  

Bardziej interesuje mnie fakt czy np. taka pojedyńcza "eska" B10
    zadziała przy prądzie DC 10A, czy charkterystykią prądowe są wtedy takie same?

0
  • #14 26 Mar 2009 16:34
    WojcikW
    Poziom 38  

niutat napisał:
    Dalej mnie nie przekonałeś...
    I nie zamierzam.
    Chudy0283, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Charakterystyka dla wyzwalacza termicznego(wyłącza przeciążenia) będzie taka sama. Dla wyzwalacza elektromagnetycznego inna (wyłącza zwarcia). To czy się nadaje zależy od instalacji. Największą rolę ma moc zwarciowa w miejscu zainstalowania zabezpieczenia. Tak więc opisz trochę instalację, moc odbiorników a przede wszystkim opisz źródło zasilające.

0
  • #15 26 Mar 2009 22:36
    Ryszard49
    Poziom 32  

chudy0283 napisał:

Cytat:
    Bardziej interesuje mnie fakt czy np. taka pojedyńcza "eska" B10
    zadziała przy prądzie DC 10A, czy charkterystykią prądowe są wtedy takie same?

Przeprowadzałem test z 10B i napięciem 40V DC. Przy obciążeniu 20A bezpiecznik nie zadziałał, na tym zakończyłem próbę ponieważ nie miałem możliwości zwiększenia obciążenia w obwodzie. Przy zwarciu wiadomo zadziałał.

0
  • #16 26 Mar 2009 23:33
    chudy0283
    Poziom 11  

Rozbudowujemy urządzenie mamy jeden wielkiii zasilacz 24V DC (nie pamiętam jaki bo jestem teraz w domu) i chcemy z niego zasilić 12 kontaktronów, no i chcemy dać jakieś zabezpieczenie prądowe żeby zabezpieczyć ten zasilacz pzed zwarciem, przeciażeniem w tej rozbudowywanej części urządzenia. Widziałem w poprzedniej firmie takie rozwiązania (poszczególne sekcje czujników na maszynie zabezpieczana przez "eski') ale nie pamiętam jaki to był typ "eski".

Dodano po 8 [minuty]:

Ryszard49 napisał:

Przeprowadzałem test z 10B i napięciem 40V DC. Przy obciążeniu 20A bezpiecznik nie zadziałał, na tym zakończyłem próbę ponieważ nie miałem możliwości zwiększenia obciążenia w obwodzie. Przy zwarciu wiadomo zadziałał.

Hmm czyli to nas zabezpiecza tylko przed zwarciem... i jeśli chce się dać "eskę' to trzeba znaleźć taką na prąd DC. Lub można dać poprostu bezpiecznik topikowy....

0
  • #17 27 Mar 2009 04:43
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Ryszard49 napisał:

Jakbyś potrzymał go tak z pół godziny to powinien zadziałać.

Panowie przecież bezpiecznik nie widzi napięcia, przesunięcia fazowego tylko widzi jedynie wartość prądu (skuteczną). Co do napięcia - to producent gwarantuje pewne wygaszenie łuku do wartości tego napięcia.
    Przykladowo bezpiecznik amerykański 115 V/10 A nie radzę montować do naszej instalacji ponieważ może "pociągnąć" łuk. Natomiast europejskie do ichniejszej instalacji można. Tylko który amerykanin kupi trzy razy droższy bezpiecznik (hehe).

I jeszcze wnioski - spokojnie i bez obaw bezpieczniki nadprądowe np. S191 B10 możemy montować do instalacji DC do wartości napięcia podanej na bezpieczniku. W końcu do tego został zrobiony.

0
  • #18 27 Mar 2009 06:59
    HeSz
    Specjalista elektryk

Panowie.
    Większość producentów nie zaleca stosowania tzw"eSek" w obwodach prądu stałego, ze względu na zbyt małe czasy rozłączania styków. Przy niewielkiej stosunkowo przerwie izolacyjnej łuk powstały podczas rozdzielania styków będzie je "pięknie" wypalał. Trwałość takiego zabezpieczenia będzie znikoma. Jedynie "Legrand" dopuszcza stosowanie ( podawanych przeze mnie wcześniej) wyłączników nadmiarowo-prądowych typu S302 ale o charakterystyce D do stosowania w obwodach prądu stałego i to do 24 V.
    Większe napięcia wymagają już stosowania tzw. "wyłączników szybkich" jako członu wykonawczego zabezpieczenia.
    Pozdrawiam.

0
  • #19 27 Mar 2009 16:26
    WojcikW
    Poziom 38  

Aleksander_01 napisał:
    Panowie przecież bezpiecznik nie widzi napięcia, przesunięcia fazowego tylko widzi jedynie wartość prądu (skuteczną). Co do napięcia - to producent gwarantuje pewne wygaszenie łuku do wartości tego napięcia....
    Aleksander_01 napisał:

I jeszcze wnioski - spokojnie i bez obaw bezpieczniki nadprądowe np. S191 B10 możemy montować do instalacji DC do wartości napięcia podanej na bezpieczniku. W końcu do tego został zrobiony.
    Bzdura.

Całkowicie się zgadzam z HeSz. Zupełnie inne warunki są gdy wyłączamy (przerywamy) prąd stały. Dodam, że zmienia się charakterystyka zabezpieczenia, a dokładnie - przy innej wartości zadziałają wyzwalacze elektromagnetyczne.

0
  • #20 27 Mar 2009 19:10
    niutat
    Poziom 36  

Co do wyłączania prądu stałego to oczywiście są z tym większe problemy zwłaszcza jeśli obciążenie ma charakter indukcyjny (stoły, sprzęgła itp.). dla porównania podam dane ze stycznika TSM-2 i tak dla napięcia 220V AC max. moc wyłączana wynosi 7,5kW ale dla DC juz tylko 3,5kW. Co do charakterystyki to moim zdaniem przy prądzie stałym zabezpieczenie zadziała przy mniejszej wartości prądu.

0
  • #21 27 Mar 2009 20:37
    HeSz
    Specjalista elektryk

niutat napisał:
    Co do wyłączania prądu stałego to oczywiście są z tym większe problemy zwłaszcza jeśli obciążenie ma charakter indukcyjny (stoły, sprzęgła itp.). dla porównania podam dane ze stycznika TSM-2 i tak dla napięcia 220V AC max. moc wyłączana wynosi 7,5kW ale dla DC juz tylko 3,5kW. Co do charakterystyki to moim zdaniem przy prądzie stałym zabezpieczenie zadziała przy mniejszej wartości prądu.

Stycznik ma przerwę - w przybliżeniu - dwukrotnie większą niż przekaźmik lub wyzwalacz o takim samym ruchu zwory!

0
  • #22 27 Mar 2009 20:46
    niutat
    Poziom 36  

Mało tego, styczniki mają przeważnie zestyki szeregowe, podałem tylko przykład dla porównania.

0
  • #23 27 Mar 2009 21:05
    eva54
    Poziom 13  

Panowie,mając przed sobą schemat automatu CNC gdzie stosowane jest napięcie DC 24V.po stronie wtornej zasilacza w zależności od obciązenia są zastosowane wyłączniki nadprądowe typu np. FAZ-C10/2 firmy MOELLER.

0
  • #24 27 Mar 2009 22:21
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Pracując w przemyśle miałem kontakt z nowoczesnymi maszynami produkcji niemieckiej i francuskiej (rok produkcji maszyny 2000 do 2002), i w tych maszynach po stronie pierwotnej (230, 400 V) byly stosowane identyczne bezpieczniki jak po stronie wtórnej (24 VDC).
    Ale wiemy że kraje takie jak Niemcy czy Francja to totalne zacofanie i nie wiedzą o zmiennych charakterystykach bezpieczników, ja też dopiero dziś dowiedziałem się od WojcikW. Oczywiście bezpiecznik rozróżnia przesunięcie fazowe (ciekawe co jeszcze potrafi).
    Tyle bezpieczników ile rodzajów prądu.

0
  • #25 28 Mar 2009 00:26
    WojcikW
    Poziom 38  

Aleksander_01 napisał:
    Pracując w przemyśle miałem kontakt z nowoczesnymi maszynami produkcji niemieckiej i francuskiej (rok produkcji maszyny 2000 do 2002), i w tych maszynach po stronie pierwotnej (230, 400 V) byly stosowane identyczne bezpieczniki jak po stronie wtórnej (24 VDC).
    Ale wiemy że kraje takie jak Niemcy czy Francja to totalne zacofanie i nie wiedzą o zmiennych charakterystykach bezpieczników, ja też dopiero dziś dowiedziałem się od WojcikW. Oczywiście bezpiecznik rozróżnia przesunięcie fazowe (ciekawe co jeszcze potrafi).
    Tyle bezpieczników ile rodzajów prądu.
    Aleksander_01 coś widział tylko nie wie co, w każdym razie identyczne po stronie 230V AC i 24V DC. Nie wiem dlaczego Aleksander_01 nie czyta wcześniejszych postów i później wyskakuje jak Filip z konopi - czego to On nie widział pracując w przemyśle. Jeżeli widział wkładki topikowe to producent określa, że mogą pracować w instalacji prądu stałego (dla DC zwykle mniejsze jest max. napięcie pracy niż dla AC). Jeżeli widział wyłączniki instalacyjne to było napisane, ze dopuszcza się pracę zwykłych eSek do napięcia 24V DC. Generalnie zwykłych eSek nie można stosować w instalacjach DC, jednak w niektórych o małej mocy źródła będą działać prawidłowo i nie można wykluczyć takiego zastosowania w praktyce. Gdyby zwykłe eSki można było stosować w instalacjach DC to producent by nie omieszkał tego napisać. Nie było by też potrzeby produkowania eSek DC.

1
  • #26 28 Mar 2009 00:41
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Do WojcikW:
    Bardzo ładnie to wytlumaczyłeś.
    Na 230 VAC oraz na 24 VDC były użyte te same (tego samego rodzaju) bezpieczniki, oczywiście były to eski a nie topikowe.
    Topikowe mają jedną niepodważalną zaletę - idealnie gaszą łuk (dla stałego czy zmiennego).

Pracowałem z maszynami gdzie sterowanie było na 110 V, ale były to maszyny z lat 70' i wszystkie bezpieczniki były topikowe. Fakt - nie spotkałem się z napięciami stałymi powyżej 24 V (oprócz wózków akumulatorowych - bezpieczniki rurkowe).

0
  • #27 28 Mar 2009 15:20
    WojcikW
    Poziom 38  

Z katalogu Schneider Electric można wywnioskować, że do prądu stałego DC są specjalne eSki:
    Jednak zwykłe eSki można stosować do DC. Proszę spojrzeć na zwarciową zdolność łączeniową, jest określona również dla prądu stałego. Dla wyłącznika jednobiegunowego napięcie jest określone Un = 24/28V, dla czterobiegunowego Un = 250V.

1
  • #28 29 Mar 2009 11:53
    chudy0283
    Poziom 11  

Wygląda na to że różni się tylko zdolnością wyłączeniwową a w pobliżu prądu In dla AC i DC będą działały tak samo.

Podobnie rzecz się ma do bezpieczników topikowych :

http://www.automatykab2b.pl/content/view/915/33/

Z tym że tutaj zdolność wyłączeniowa jest mniejsza dla prądu DC odwrotnie niż przy wyłącznikach elektromagnetycznych

0
  • Pomocny post
    #29 29 Mar 2009 14:38
    WojcikW
    Poziom 38  

Ja bym tych prądów łączeniowych tak bezpośrednio nie porównywał, zwłaszcza że w przypadku prądu stałego nie podają zgodności z normą a jak widać na poprzednim obrazku mogą być różnice. Proszę zwrócić uwagę na napięcia Un.
    Dla ciekawostki mogę podać, że spotkałem się z eSką 6A z nieskończenie wielką zdolnością łączeniową. A uzyskali to wtrącając dodatkową rezystancję. Takie zabezpieczenia o większej rezystancji mają zastosowanie tylko w rozdzielniach, stacjach transformatorowych itd do zasilania obwodów pomocniczych i oświetleniowych w tych obiektach.
    I może dla porównania eSki DC:

0
  • #30 29 Mar 2009 16:55
    HeSz
    Specjalista elektryk

chudy0283 napisał:

Z tym że tutaj zdolność wyłączeniowa jest mniejsza dla prądu DC odwrotnie niż przy wyłącznikach elektromagnetycznych

Nie bardzo rozumiem jak definiujesz "zdolność wyłączeniową".:D Proszę o bliższe wyjaśnienie.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo