Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak uruchomić wykrywacz metali

darek2471 25 Mar 2009 16:52 2210 6
  • #1 25 Mar 2009 16:52
    darek2471
    Poziom 12  

Witam poskładałem taki wykrywacz http://www.lucaslab.grandhost.pl/impulsowy_wykrywacz_metali1.htm

Zamiast lf357 zastosowałem TL071

mam jednak problem z uruchomieniem, bez sondy układ daje delikatny sygnał w głośniku (bardziej jak stukniecia) natomiast jak podłącze sondę to słychać jak delikatnie buczy ale zaczyna piszczeć w głośniku(ciągły sygnał)

proszę o pomoc w uruchomieniu bo szkoda mi na tym etapie się poddawać
    pozdrawiam

Teraz np. mam dźwięk z dużą częstotliwością w głośniku a nie co np 1 sek co może być przyczyną??

0 6
  • #2 25 Mar 2009 23:06
    atomus2003
    Poziom 17  

Witam!!!

TL071 raczej nie jest zamiennikiem dla LF357, więc raczej w tym pewnie tkwi problem. LF357 jest wzmacniaczem o niskich szumach. Skoro jest w obwodzie wejściowym, to chodzi o uzyskanie dobrego sygnału na wejściu.
    Jeśli oczywiście nie ma żadnych błędów podczas lutowania (zwarcia, zimne luty). Problem możesz mieć ze zdobyciem LF-ów, bo sam ich trochę szukałem. Polecam sklep internetowy http://semiconductors.com.pl/
    Możesz zastosować: LF155, LF156, LF157, LF255, LF256, LF257, LF355, LF356, LF357 (zależy od tego, który łatwiej zdobędziesz, bo różnice parametrów w tym układzie nie mają za bardzo znaczenia).
    Druga sprawa to sprawdź oscyloskopem jak masz, czy działają generatory na 555.

Pozdrawiam!!!

0
  • #3 26 Mar 2009 14:44
    darek2471
    Poziom 12  

witam czytałem na elektrodzie że można zastosować tl071 i będzie działało.
    Tak jak mówię bezz sondy układ działa prawidłowo ale po jej podłaczeniu jest tak jakby cały czas wzbudzony bo piszczy ciągłym sygnałem.

niewiem czy to nie wina sondy??? zrobiłem ją tak wyprofilowałem rurkę plastikową na okrąg i połączyłem trojakiem przez trzecie wejście przepychałem drut dookoła i moze być tak że druty nie są równolegle tylko się przeplatają czy to nie jest problemem??

0
  • #4 26 Mar 2009 16:47
    atomus2003
    Poziom 17  

Odnośnie nawijania samej sondy to możliwe, że faktycznie podczas przepychania drutu uległa uszkodzeniu emalia i jest zwarcie na cewce ale nie koniecznie.
    A czy zastosowałeś się do wskazówek autora odnośnie samego uruchomienia układu? Co się dzieje podczas kręcenia potencjometrami PR2 oraz P1 i P2? Są jakieś zmiany czy nic. Przeczytaj jeszcze raz dokładnie opis autora projektu, bo możliwe, że coś robisz nie tak podczas ustawiania układu. Ustawiłeś w ogóle częstotliwość 100Hz na 3 nóżce układu IC4 (sprawdzając na częstotliwościomierzu lub oscyloskopie)? Autor podał takie wartości elementów przy określonych parametrach pracy całego układu. Załóżmy, że masz częstotliwość nie 100Hz tylko 150Hz, wtedy ta częstotliwość jest różna od częstotliwości drugiego generatora i wtedy słyszysz dźwięk. Na moje oko ten układ działa tak, że gdy nic nie wykrywa to częstotliwość generatora na IC2 jest taka sama jak na IC4, następnie obie podawane są na modulator na tranzystorze T5 i na nim się zdudniają (tłumią po ludzku). W czasie obciążenia cewki (zbliżenie metalowego przedmiotu) powoduje zmniejszenie sygnału na jednym z wejść modulatora i w efekcie na wyjściu modulatora pojawia się sygnał z pierwszego wejścia. Sygnał ten jest wzmacniany i w efekcie słyszalny w głośniku. To w wielkim skrócie.
    Najlepiej jak byś miał chociaż miernik z pomiarem częstotliwości i posprawdzał częstotliwości na wyjściach tych 2 generatorów. Na moje oko powinny być takie same lub jedna powinna być całkowitą wielokrotnością tej drugiej.
    Mam nadzieje, że choć trochę pomogłem.
    Daj znać o efektach swojej pracy.
    Pozdrawiam!!!

0
  • #5 26 Mar 2009 17:10
    darek2471
    Poziom 12  

Człowieku Atomus2003 po pierwsze to nie trochę pomogłeś tylko bardzo dużo gdyż zaczynam rozumieć działanie tego układu ;d dzięki
    Częstotliwość na ic4 nóżka 3 jest 100Hz (mam miernik uniwersalny z pomiarem Hz) ale po czasie ulega ona zmianie i dochodzi do 200Hz

jak kręcę PR2 (beż sondy) to albo dojdzie do momentu takiego jak po podłączeniu sondy czyli pisk albo zmniejsza częstotliwość pikania

a co do sondy to raczej się nie przerysowała izolacja gdyż ostry koniec był zabezpieczony tylko nie wiem czy jeśli druty zachodzą czasem na siebie(nie wiem jak jest) to nie robi to zakłóceń

jakiś pomysł??
    pozdrawiam darek

0
  • #6 03 Kwi 2009 12:42
    atomus2003
    Poziom 17  

Autor projektu ze strony powyższej napisał:
    "w układach generatora i przerzutników mono stabilnych na 4011 stosujemy najlepiej kondensatory foliowe, parami dobieramy opory R12-R13, R10-R11, to samo kondensatory C5-C6 (nie jest to konieczne ale polepsza stabilność)". Wygląda na to, że Twój układ jest niestabilny (nie trzyma stałej częstotliwości 100Hz) i to może być powodem, że układ nie działa poprawnie.
    Pierwszym krokiem (jeśli oczywiście zastosowałeś nowe sprawne kondensatory foliowe) jest ustawienie częstotliwości generatora opartego na NE555 na wartość około 100Hz.
    Drugi krok to sprawdzenie po kilku minutach czy ta częstotliwość jest dalej w pobliżu 100Hz czy pływa.
    Szczerze mówiąc to przerobiłbym nieco generator na IC4 pod względem wartości. Dałbym C1=10n (tak zaleca producent NE555), C2=1u (ceramik), R1=4,7k oraz potencjometr PR2=22k. To powinno poprawić stabilność tego generatora.
    Opcję pomiędzy gwiazdkami zastosuj w przypadku, jeśli układ dalej nie będzie działał w tej wersji jaka jest oryginalna.
    Układ mnie trochę zaciekawił i jeśli czas mi na to pozwoli, to postaram się go poskładać i ewentualnie zoptymalizować, wtedy będę mógł napisać coś więcej na co zwłaszcza zwracać uwagę.
    Daj znać jak coś zrobisz więcej.

0
  • #7 05 Kwi 2009 13:56
    darek2471
    Poziom 12  

poskładałem go jeszcze raz na laminacie i wszystko tak jak ma być w pojemniku na to przygotowanym ale mam problem taki gdyż układ nie generuje takiego sygnału jak powinien np co sekundę tylko ciągły dźwięk

na nóżce 3 jest 100Hz i taki stan się utrzymuje

nie wiem co może być przyczyna na tych samych podzespołach jakiś czas temu jak było byle jak na próbe poskładane to były takie ( piknięcia i można było regulować ich częstotliwość teraz tego nie ma

proszę o pomoc

0