Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ sterowania silnikiem obracającym śrubą.

miqb 25 Mar 2009 18:04 1488 6
    miqb
    Level 10  
    Mam w głowie pewną konstrukcję, w której silnik miałby kręcić z prętem gwintowanym w celu przesunięcia danego przedmiotu. Chodzi mi o taką rzecz:
    włączanie silnika za pomącą przycisku - koniec pracy za pomocą krańcówki (kiedy przedmiot będzie w danej pozycji).

Wszystko musiałoby też działać w drugą stronę (lewe obroty) za pomocą drugiego przycisku.

Mój problem polega na tym, że nie umiem dobrać odpowiednich elementów elektronicznych by to wszystko chodziło. Bardzo proszę o pomoc...

Dziękuję
    kasjo
    Level 25  
    Jaki silnik? prądu stałego, zmiennego, jednofazowy, trójfazowy?
    Najprościej:
    2xprzekaźnik/stycznik
    2xprzycisk (+1 jeżeli z podtrzymaniem)
    1xzabezpiecznie silnika (przy większych silnikach)
    + bezpiecznik obwodu sterowania
    miqb
    Level 10  
    no w sumie z wszystkim mam problem. jestem początkującym amatorem :P. myslałem o silniku jednofazowym. nie będą tow końcu duże ciężary. za wszelkie rady dziękuję
    miqb
    Level 10  
    może ktoś ma propozycje na jakiś schemacik??
    Markos85
    Level 18  
    zależy jeszcze jakiej mocy potrzebujesz
    kaktus_c++
    Level 18  
    ja właśnie takie urządzenie robię , ale bardziej skomplikowane, z termostatem, i sterowane za pom. mikrokontrolera. Silnik kontroluję za pomocą mostka H L298 (do1.5A). Myślę że to o czym mówisz można by zrealizować też z użyciem scalonego mostka h i bez mikrokontrolera. mostek L293D obsłuży 2 silniki po 0.6A lub 1silnik 1.2A (koszt 5zł).