Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Epson C43 Mryga czerwona dioda

pondik 25 Mar 2009 19:44 3843 11
 • #1
  pondik
  Level 14  
  Witam! Mam następujący problem.. Mianowicie, posiadam drukarkę Epson C43. Po pewnym czasie obydwie diody zaczęły mi mrugać - "okres eksploatacji dobiegł końca..." Wtedy nie wiedziałem co się dzieje, wyrzuciłem drukarkę na strych. Ostatnio postanowiłem spróbować z programem SSC i udało się. Drukarka ożyła. Kupiłem czarny tusz, kolorowy był i przez kilka dni cieszyłem się sprawną drukarką. Wczoraj podczas druku, drukarka wciągnęła krzywo papier. Wyciągnąłem go i jest ok. Ale czerwona dioda na drukarce ciągle mruga. Jak włożę kartkę i nacisnę przycisk z czerwoną diodą, wciąga kartkę, poprawia ją sobie i tak zostaje. Po tej czynności czerwona dioda świeci ciągle. Naciskam przycisk jeszcze raz to przepuszcza kartkę do końca a dioda znów zaczyna mrygać. Zauważyłem tez, że jakość wydruków się pogorszyła.. A kartka strasznie śmierdzi tuszem. Dodam jeszcze ze dioda czerwona mruga co jedną sekundę. Z góry dziękuję za wszelką pomoc!!
 • #2
  konmaj
  Printers specialist
  Trzeba by zacząć od tego, jaki komunikat wyświetla Monitor Stanu na komputerze?
 • #3
  pondik
  Level 14  
  Mam system Windows Vista x64. Do tego systemu nie znalazłem Status Monitora. Jedynie sterowniki.
 • #4
  konmaj
  Printers specialist
  Bez Monitora Stanu ciężko będzie stwierdzić, co konkretnie szwankuje, bo sygnalizacja na drukarce (zielona i czerwona lampka) jest w tym modelu dość prymitywna...

  Dodano po 13 [minuty]:

  Ja bym zaczął od konserwacji - być może zaschnięty stary tusz, strzępy papieru, kurz czy inne śmieci znajdujące się wewnątrz drukarki powodują problemy z jej prawidłowym funkcjonowaniem.
 • #5
  pondik
  Level 14  
  Rozebrałem, wyczyściłem... i problem znikł! Tyle że teraz podczas wydruku.. Nic się nie drukuje :/ wychodzi czysta kartka :/
 • #6
  konmaj
  Printers specialist
  A czy czasem wężyk pompki od tuszu nie jest zapchany?
 • #7
  pondik
  Level 14  
  Wężyk pompki od tuszu? Ten który prowadzi do pampersa?
 • #8
  konmaj
  Printers specialist
  Właśnie ten - w Epsonach po dłuższym okresie użytkowania często zapycha się on zaschniętym starym tuszem i wtedy słabo lub w ogóle nie ciągnie świeżego tuszu z pojemników do głowicy, co skutkuje czystymi kartkami zamiast wydruków. Inne mniej prawdopodobne powody takiego problemu to uszkodzenie głowicy lub płyty głównej.
 • #9
  pondik
  Level 14  
  No i chyba zdechła... Świeci czerwona dioda - po naciśnięciu wysuwa głowicę tak aby można było zmienić tusz. SSC nie może się z nią komunikować. Chce coś wydrukować to też nic się nie dzieje..

  Chyba już wiem o co chodzi. Czerwona dioda pokazuje że skończył się tusz.. Próbowałem go zresetować przez SSC. Może coś źle zrobiłem? Przeinstalowałem drukarkę i SSC no i teraz się komunikują, z tym że SSC pokazuję że w pojemnikach tusz jest! O co tu chodzi??
 • #10
  pondik
  Level 14  
  rozebrałem i złożyłem jeszcze raz, kupiłem nowe tusze. Wszystko działa pięknie. Ale drukuje mi czyste strony :/
 • Helpful post
  #11
  konmaj
  Printers specialist
  Skoro już wcześniej jakość wydruków była wyraźnie gorsza, to bardzo prawdopodobne, że to głowica jest uszkodzona.
 • #12
  pondik
  Level 14  
  Problem ROZWIĄZANY :D A teraz od początku, o co w tym wszystkim chodziło. Pierwsza sprawa to złe sterowniki które zainstalowałem dla systemu Windows Vista Ultimate x64. Przez to nie mogłem sprawdzić stanu pojemników z tuszem, w zasobniku nie pokazywały się żadne informacje odnośnie drukarki. Drukarka drukowała, ale jakość wydruków nie była idealna. Czerwona dioda która zaczęła "mrygać" oznaczała kończący się kolorowy tusz. Ja nieświadom szukałem innej przyczyny świecenia diody. Rozebrałem drukarkę i żle ją złożyłem. W efekcie drukowała ale czyste kartki. Kupiłem ponownie obydwa tusze. Nic już nie mrygało i wszystko było ok, ale musiałem jeszcze raz rozebrać bo drukowało kartki "na czysto". Okazało się że winę za ten stan ponosi przewód którym tusz przepływa do pampersa. Był drożny, ale umieściłem go w zły sposób. Mianowicie w tym czarnym plastiku na który zakłada się wszystkie tryby, przewód ten powinien się zawijać w pentelkę a nie tylko przechodzić przez owy plastik. Po złożeniu wszystkiego kilka serii czyszczenia dysz i wszystko pięknie śmiga! Dodam jeszcze, że próbowałem resetować chipy pojemnika z tuszem programem SSC. W efekcie tusze się wyzerowały zamiast się zresetować. Na to tesz znalazłem sposób. Włożyłem nowe tusze, drukarka stwierdziła że ma pełne pojemniki (czerwona dioda nie świeci w takim przypadku). Wtedy zamieniłem pełne na te wyzerowane (podczas tej czynności drukarka musi być włączona i musi mieć zdjętą obudowę aby można było zmienić pojemniki). I teraz drukuję tymi "wyzerowanymi" cardrige'ami. Nowe kiedyś się przydadzą :D

  Dziękuję serdecznie za pomoc użytkownikowi: konmaj

  Chętnie pomogę w ewentualnych problemach z tą drukarką. Reset pampersa itp. Jej budowę znam już na pamięć i znam wszystkie znaczenia mrygających diód. :)