Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką pralkę kupić? - kontynuacja

kriss53 21 Sie 2011 14:53 586832 1515
  • #1141 21 Sie 2011 14:53
    tspychala
    Poziom 7  

Też dorzucę swoje parę groszy... Kupujcie co chcecie tylko NIE samsunga!!!! Nigdy takiego badziewia nie miałem!!!! Po 2 latach posypało się wszystko raz po raz... Zaczęło się od pompy wody , potem padły łożyska bębna, potem koło pasowe bębna, następnie elektronika.... Przed chwilą wystrzelił pasek .... na nowym kole ( pasek też nowy ) . Wszystko zaczęło się dziać 3 mc po skończeniu gwarancji - w brodę sobie pluję że nie wziąłem gwarancji na 5 lat!!!! Jedno totalne badziewie - dwóch znajomych mają inne modele samsunga i podobne przygody...

• SterControl
  • #1142 21 Sie 2011 21:09
    tomno
    Poziom 11  

Dzisiaj zrobiłem małe rozpoznanie w terenie i popatrzyłem na kilka modeli pralek. W jednym z dużych sklepów pozwoliłem sobie na zajrzenie pod spód kilku pralkom i okazało się, że:
    1. Elektrolux (nie pamiętam modelu, ale jakiś nie za tani) ma zbiornik z jednej skorupy
    2. LG ( model F1222ND) ma zbiornik skręcany śrubami
    3. Samsung (model WF0602WJV) również ma zbiornik skręcany.
    Na więcej mi nie pozwolono ;)
    Popatrzyłem na parametry LG i Samsunga i wygrywa raczej Samsung, ale są różnice dosyć istotne, dotyczące choćby silnika, który w LG jest nowszej generacji, ale czy lepszej ? I tu może ktoś by się wypowiedział na temat tych silników. Dodatkowo, na plus LG jest fakt otrzymania 10ciu lat gwarancji na silnik, co przy dodatkowej opcji wykupienia 3 lat na resztę pralki, jest bardzo mocnym argumentem za tą opcją.
    W Samsungu z kolei są fajne programy prania i kilka innych bajerów (ceramiczna grzałka, jakieś eco bąbelki), ale jest droższa o jakieś 400zł w sklepie, bo w internecie już nie. Dodatkowo, po przeczytaniu tego, co napisał tspychala, można się trochę przerazić. Swoją drogą, możesz podać model tej feralnej pralki ?

Nie lubię się powtarzać, ale ... szukam dalej.

• #1143 22 Sie 2011 09:56
    gugu2
    Poziom 13  

odp. do dawid198805
    obie te serie i maxx i classic sa takie same pod wzgledem awaryjnosci.

chociaz ja osobiscie nie kupilbym urzadzenia ktore nie ma prania codziennego.
    kwestia potrzeb, i gustu tak jak to powiedzial discoket
    pozdrawiam:)

Dodano po 5 [minuty]:

odp. do tomno
    tak jak juz wczesniej mowilem naprawiam sprzet agd.
    ja osobiscie wybierajac lg samsung wybralbym samsunga....
    jak cos ma sie sypac to napewno nie silnik -chwyt reklamowy.
    a co do ceramicznej grzalki to jest fakt. funkcjonuja lepiej.
    decyzja nalezy do cb ale ja bralbym samsunga. jak cos to pytaj jeszcze:) odpowiem:)

• #1145 23 Sie 2011 18:41
    dawid198805
    Poziom 9  

To jaką pralkę bosch najlepiej kupić? Cena do 1500 zł, ładowność 7kg w zupełności wystarczy. Interesują mnie tylko ładowane od frontu

• #1146 23 Sie 2011 20:11
    gugu2
    Poziom 13  

moze ta?Bosch WAE 2047 FPL

a marka ma dla cb znaczenie? koniecznie chcesz z Boscha?

• #1147 27 Sie 2011 06:55
    dawid198805
    Poziom 9  

Od trzech miesięcy czytam fora odnośnie zakupu pralek i wynika z nich że Bosch ma najwięcej zwolenników i jest rzadko awaryjny. Niestety ceny ewentualnych napraw są podobno duże.

• #1148 27 Sie 2011 09:16
    shepard18
    Poziom 2  

Bardzo prosze o wskazanie jak najwytrzymalszej pralki (czy to model czy to marka...) do 1500zl.
    Jako ze dosc mam juz uzerania sie z zepsutymi pralkami...
    Wlasnie wysiadla mi pralka whirlpool. Wiec ta marka odapada.

• SterControl
  • #1149 27 Sie 2011 13:07
    gugu2
    Poziom 13  

Odp doshepard18
    najwytrzymalsza i najlepsza jest Miele ale za taka zaplacisz powyzej 3000PLN.
    ja osobiscie nigdy nie kupilbym tak drogiej. zalezy rowniez czy chcesz lad od gory czy od przodu. z lad od gory najlepszy jest whirlpool i Mastercook. A zas od przodu najlepsze sa Beko niska cena mala awaryjnosc i co najwazniejsze najtansze czesci.
    Candy rowniez sa bdb aczkolwiek ze wzgledu na swe wymiary czesto wywalaja im lozyska(tak samo Hoover bo to jest to samo co Candy)
    Samsung i Lg rowniez sa bardzo dobre. mala awaryjnosc i fajne funkcje
    Amica zostala wykupiona przez Samsunga i te modele najnowsze sa na czesciach samsunga wiec musi byc spoko(bo wczesniej amica to byla dosyc niska polka )
    oraz Indesit rowniez jest dobry aczkolwiek czesto siadaja im moduly elektr. wiec jezeli indesit to jak najmniej elektroniki
    Bosch jest zaraz po Miele i jest rowniez dobry. aczkolwiek jesli cos sie zepsuje to z tego sa najdrozsze czesci. tak wiec masz wypisane wszystko:) wybieraj:)) a ijeszcze jedno najgorsza marka pralke to Ardo:) omijac szerokim lukiem:))
    pozdrawiam

• #1150 28 Sie 2011 19:25
    barbapuppa
    Poziom 9  

Witam wszystkich!
    Od kilku dni przeglądam to forum w poszukiwaniu "natchnienia" w wyborze pralki.
    Do tej pory użytkowałam Candy Smart 12 (krótką chwilę Whirlpoola, ale była beznadziejna), ale właśnie po 12 latach użytkowania najpierw zaczęło być słychać wirowanie bardzo głośno, po czym przestał działać programator (nadmienię, że rodzice użytkowali swoją Candy ponad 20 lat).
    Nie wzywam serwisu, bo zapewne naprawa przewyższy koszt pralki, a będzie stanowić z połowę nowej, więc nawet nie dzwonię.
    Chcę się upewnić czy mój wybór jest trafny.
    Nasz rodzinka to 4 osoby dorosłe i 3 małychy dzieci.
    Mam wprawdzie gdzie suszyć, ale przy kilku praniach danego dnia, czasem brakuje miejsca, więc prędkość wirowania pow. 1200 obrotów byłaby wskazana.
    Rozmiar obojętnie jaki, bo mam gdzie trzymać.
    Na pewno ładowana od frontu, bo te od góry jakoś do mnie nie przemawiają.
    Nie mam przekonania do produktów chińskich, tureckich, a nawet polskich, raczej dobre wykonanie niemieckie.
    Istotne jest też to, aby był dobry dostęp do ewentualnego punktu serwisowego i części zamiennych, a nie żeby mi ktoś w razie czego naprawiał na raty przez długi czas.
    Oczywiście marzę, aby nowa praleczka pochodziła z 10 latek, choć wiem iż obecny sprzęt niestety nie ma już tak długiej trwałości jak kiedyś.
    Rozważałam Miele (używana nie wchodzi w grę, porysowana owszem), ale niestety cena mnie troszkę powala, więc wybór padł na Boscha WAS 28743.
    Czy jest jeszcze jakaś alternatywa czy też to jedyny model spełniający moje wymagania?

• #1151 28 Sie 2011 19:45
    Brencik
    Poziom 26  

barbapuppa napisał:
    wybór padł na Boscha WAS 28743

barbapuppa napisał:
    Nie mam przekonania do produktów chińskich, tureckich, a nawet polskich, raczej dobre wykonanie niemieckie.

Widzę tu sprzeczność, Bosch to chińszczyna.

• #1152 28 Sie 2011 20:55
    barbapuppa
    Poziom 9  

akurat ta pralka jest sygnowana nazwiskiem Roberta Boscha i wykonana w Niemczech, nie wiem dokładnie jakie podzespoły i gdzie są wykonywane, ale nie na wszystkich pralkach tej firmy facet się podpisuje
    ja bym jakiegoś badziewia swoim nazwiskiem nie sygnowała

a przy okazji pokaż mi co dziś nie jest chińskie, jak kupuję zabawki dla dzieci, to 99% chińszczyzna nawet dobrych firm, choć mam trochę rzeczy z tego 1%, co niestety oznaczało wyższy koszt zakupu

• #1153 28 Sie 2011 21:06
    Brencik
    Poziom 26  

barbapuppa napisał:
    akurat ta pralka jest sygnowana nazwiskiem Roberta Boscha i wykonana w Niemczech, nie wiem dokładnie jakie podzespoły i gdzie są wykonywane, ale nie na wszystkich pralkach tej firmy facet się podpisuje
    ja bym jakiegoś badziewia swoim nazwiskiem nie sygnowała

Heh, to już typowa ściema producenta.

barbapuppa napisał:
    a przy okazji pokaż mi co dziś nie jest chińskie,

Oj sporo produktów.

• #1154 28 Sie 2011 21:26
    gugu2
    Poziom 13  

ja bym proponowal BEKO wmb71642 pt la mala awaryjnosc 1600 rpm 7 kg.
    powinna byc dobra bosch ma za drogie czesci jak cos........ tak wiec ja ta polecam pozdrawiam:)

• #1155 28 Sie 2011 21:38
    Brencik
    Poziom 26  

gugu2 napisał:
    ja bym proponowal BEKO

Równie dobrze mógłbyś zaproponować strzał w kolano.

Po co komu taki szajs?

• #1156 28 Sie 2011 22:08
    macha
    Poziom 19  

Witam

gugu2 napisałeś " a i jeszcze jedno najgorsza marka pralke to Ardo:) omijac szerokim lukiem"
    wcale się z tobą nie zgodzę, ponieważ miałem ARDO 500 przez 15 lat i jedynie wymieniałem łożyska i dwa razy grzałkę,teraz padł silnik. Miałem w międzyczasie Hajera i po dwóch latach zaczął się sypac najpierw łożyska, a na koniec silnik. Muszę dodac, że u mnie pralka "chodzi" kilka razy dziennie, jak to przy małych dzieciach.
    Teraz kupiłem znowu ARDO ale FLO146 zobaczymy ile wytrzyma.

Pozdrawiam.

• #1157 28 Sie 2011 22:19
    Brencik
    Poziom 26  

macha napisał:
    ponieważ miałem ARDO 500 przez 15 lat i jedynie wymieniałem łożyska i dwa razy grzałkę,teraz padł silnik

Ale jak można oceniać markę na podstawie jednego egzemplarza? Musiałbyś mieć kilka tysięcy takich pralek i jest eksploatować i wtedy mógłbyś statystycznie ocenić ich jakość w porównaniu z innymi.

• #1158 28 Sie 2011 22:50
    barbapuppa
    Poziom 9  

no właśnie i w tym cały sęk, że gdyby pralki produkowane dziś miały taką samą jakość co te robione 10-15 lat temu, to nie byłoby żadnego problemu z wyborem
    ja sama ponownie kupiłabym Candy, bo NIGDY w żadnych przez nas użytkowanych nic się nie działo, aż nastąpił ten kres i padła, notabene pralka moich rodziców po 20 latach poszła jeszcze do ludzi, bo trzeba było wymienić tylko kołnierz i z tego co wiem, to hulała jeszcze z 10 lat
    no ale teraz czasy są inne
    każdy z nas poszukuje czegoś w miarę trwałego na te kilka, kilkanaście kolejnych lat, niestety na rynku nie bardzo jest z czego wybierać

Brencik - piszesz, że ściema, nie jestem tutaj żadnym ekspertem, tą informację mam od dobrego znajomego, który od lat mieszka w Niemczech i on właśni polecał mi Bosche (jako, że Miele jest drogie) i kazał zwracać uwagę na tabliczkę znamionową

Dodano po 16 [minuty]:

gugu2 - Beko jakoś mnie nie przekonuje
    nie chciałabym się rozczarować jak z ostatnio zakupionym telewizorem, mój stary padł, a wszyscy mówili, że Sony to lipa, bo za firmę się tylko płaci, że Samsung to to samo, a tańszy, w efekcie rodzicom kupiłam Sony, a dla nas Samsunga i co, Sony hula, a Samsung po 2 miesiącach się zepsuł i serwis już wszystko poza ekranem i obudową w nim wymienił, pomijam obraz, który znacząco odbiega od tego jaki jest w Sony
    nie chciałabym takich błędów popełniać i być niezadowolona, dlatego nauczona tą wpadką chcę rozważyć wszelkie za i przeciw i upewnić się w trafności wyboru
    gdyby nie kasa, to z pewnością zdecydowałabym się na Miele, choć niektórzy mówią, że brzydka, dla mnie wygląd nie ma żadnego znaczenia, a pralka ma służyć do prania, a nie ozdoby
    jak masz 3 dzieci i codziennie zapuszczasz pranie (żeby raz), to nie chce się sprzętu kupować, co za chwilę przestanie działać, zresztą przy dzieciach jest dość wydatków, więc nie planuję zakupu nowego modelu co 2-3 lata

Dodano po 13 [minuty]:

mam jeszcze pytanie do Użytkowników Boscha, może znajdzie się ktoś z tym modelem:
    czy pralka dobrze płuka pranie przy standardowym cyklu (wiem, że można włączyć dodatkowe jak w każdej pralce, ale chodzi mi o zwykły cykl) i nie zostawia osadu z proszku oraz czy jak pierzecie ciemne rzeczy np. czarne jeansy to nie zostawia białych smug jeśli się używa proszku standardowego, a nie dedykowanego płynu do np. czarnego?

• #1159 29 Sie 2011 14:04
    shepard18
    Poziom 2  

Juz uscislam. Chcialbym pralke ladowana od frontu, min 5 kg ladownosci i 1000obrotow. Whirlpool odpada z tego wzgledu ze juz jedna mielismy i zmarla smiercia tragiczna(a raczej elektroniczna). Teraz poszukujemy czegos z jak najmniejsza iloscia elektroniki. Co sadzicie o takim modelu Bosch WAA 20163? Czy mozecie polecic cos w podobnej cenie z mala iloscia elektroniki?

• #1160 29 Sie 2011 16:18
    barbapuppa
    Poziom 9  

myślę, że będzie Ci ciężko coś znaleźć, bo czasy się zmieniły i elektronika króluje we wszystkim w dużych ilościach, poczytaj opinie klientów, którzy zakupili tą pralkę np. na skąpcu, może coś ci to podpowie

• #1161 29 Sie 2011 18:19
    gugu2
    Poziom 13  

odp do barpupa i macha
    Ja chcialem tylko powiedziec ze naprawiam pralki i troche sie na tym znam.
    Fakt czasy sie zmienily kiedys ardo to byla srednia polka ale z obecnego doswiadczenia to teraz mam najwiecej pralek do naprawy wlasnie Ardo.
    najmniej jest awarii u Boscha Siemensa Indesita i Beko.
    sam osobiscie mam beko od 3 lat i jest ok. a po za tym w serwisie tez jest bardzo malo awarii.:)

Dodano po 1 [minuty]:

w serwisie jako w urzedeniach Beko:)

• #1162 29 Sie 2011 20:15
    barbapuppa
    Poziom 9  

dzięki serdeczne za info
    wybór padł jednak na Boscha (praleczka jutro będzie u mnie), podzwoniłam trochę po serwisach, popytałam jakie modele najczęściej trafiają i co tam w tym moim modelu siedzi, więc myślę, że będzie OK

ale żeby było śmiesznie, dziś znowu moja Candy zaczęła działać, choć nieco dziwnie buczy, programator jakby nigdy nic się w nim nie działo, nieco zaskakuje ilość piany w bębnie podczas prania, długo też trwa zanim pokaże czas do zakończenia prania, ale woda się leje, pierze, płuka i odwirowuje, śmieszne trochę
    ale ja sobie tak myślę, że konającym to też przed śmiercią się nagle poprawia, więc wolę nie ryzykować, póki co popracują obie, a jak Candy padnie to po prostu pojedzie do Lamusa

• #1163 30 Sie 2011 11:14
    elektronoga
    Poziom 2  

A ja bede przekornie polecac pralki AMICA. Mam model sprzed 10 lat (model PA ...), jedna z ich pierwszych. Byla wtedy w promocji za 600zl. Cena oczywiscie znikad sie nie wziela. Jest to model niedopracowany inzyniersko choc calosciowo dosyc solidna konstrukcja. Pralka mimo dobrego wypoziomowania lubila spacerowac po lazience (w tej chwili jest w zabudowie kuchennej wiec ja w koncu ujarzmilem) . Posiada tez system Acqua spray, ktory lubil sie zaciac (koszt zaworu - ~30 zlotych) oraz tzw filtr samoczyszczacy, ktory "o dziwo" sie nie czysci (ale byly tez wersje z normalnym filtrem) i wymaga od czasu do czasu rozkrecenia pralki. Po paru latach wyszedl tez problem z wlacznikiem, ktory nie stykal (wyglada to tez na blad projektowy). Ostatnio poszla (po 10 latach) pompa (koszt: ~30 zl) i to by bylo na tyle. Z zalet: wygodne duze drzwiczki, zadna glowna czesc sie w tym czasie nie zepsula (beben, lozyska, silnik) a czesci ktore padly sa tanie i nie ma sladu rdzy.

W tej chwili od roku uzywam tez ich nowszy model - Toptronic - i moge na razie jedynie potwierdzic, ze problem spacerowania pralki skutecznie rozwiazano i zakladam ze pozostale problemy po tylu latach tez dopracowano. W kazdym razie kolejna pralke do nowego mieszkania to tez bedzie Amica o ile tylko uda mi sie upolowac serie produkowane jeszcze w Polsce (czyli chyba Navigator).

• #1164 30 Sie 2011 20:09
    barbapuppa
    Poziom 9  

Dla tych którzy zastanawiają się nad pralką BOSCH WAS28473PL - pierwsze wrażenia
    Po podłączeniu wrzuciłam "przymusowy" program bez wsadu.
    2,20h na syntetykach przy 1200 obr. i od razu wielki SZOK!!!
    Pralki praktycznie nie słychać, kilka razy zaglądałam z niedowierzaniem, że coś się w środku dzieje. Moim zdaniem przy cyklu prania może śmiało stać w pokoju niemowlaka nie budząc go kompletnie.
    Na ok. 30 minut przed końcem nastąpiło odpompowywanie wody i tu wreszcie wiedziałam, że to działająca pralka, hałas był podobny do cyklu prania mojej starej Candy. Słychać potem chlupot wody przy płukaniu, odwirowywania w zasadzie nie, no może poza początkiem, który faktycznie jak ktoś już gdzieś pisał przypomina włączanie silników w samolocie. Nie zmienia to faktu, że najgłośniejsza rzecz to odpompowywanie wody, ewentualnie ten śmieszny chlupot przy płukaniu.
    Dochodzę do wniosku, że wymiana pralki co 20 lat to stanowczo za długo, technika tak się zmienia, że kupowanie Miele na 20 lat odradzam.
    Póki co jestem mile zaskoczona.
    Wrażenia z właściwego użytkowania napiszę później.
    A propos, nie wiem jak to jest, ale mój mąż wracając z pracy miał mi kupić opaskę zaciskową, żebym mogła sobie na wszelki wypadek założyć na odpływie i godzinę szukał (jeszcze nie wrócił) i wypytywał pracowników w Praktikerze i nikt nie wiedział co to. No świat się wali...

Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

elektronoga ja jednak uparcie będę twierdziła, że pralki wszystkich marek produkowane co najmniej 10 lat temu były super, ale teraz już tak nie jest, więc porównywanie obecnych modeli do długowiecznego sprzętu sprzed dekady i na tej podstawie polecanie jest bez sensu
    moje Candy są i były super (została mi jeszcze jedna 10-letnia w wersji SLIM), ale te produkowane dzisiaj już nie
    więc uważam, że w dyskusji i polecaniu trzeba się skupić na pralkach produkowanych obecnie +/- 2-3 lata wstecz, wtedy daje nam to jakąś wiarygodność

• #1165 01 Wrz 2011 19:39
    timomar
    Poziom 12  

Zobaczyłem w Rtv Euro AGD pralkę Candy GO4 1274L, bardzo się spodobała mojej żonie, opinii w ich sklepie internetowym 110 na +, a tutaj czytam że Candy wcale nie taka dobra.Czy może są bardziej udane modele z serii GO?

Ta pralka ma bęben rozbieralny czy klejony?

Wcześniej zastanawiałem się nad Amica.Tak jak @elektronoga można powiedzieć bliźniacza sytuacja model PA - 11 lat i wymienione w miedzy czasie łożyska i pompa (teraz zaczyna szwankować panel) tylko czy nowe modele są równie dobre?

• #1166 01 Wrz 2011 20:14
    sp4olh
    Poziom 21  

Najlepsza pralka to ręce bo reszta op gwarancji nadaje się do śmietnika. Takie nadeszły czasy.

• #1167 01 Wrz 2011 20:39
    barbapuppa
    Poziom 9  

timomar Candy wyglądają ślicznie, zresztą odkąd pamiętam Włosi dbali o wygląd tych pralek, ja sama mam do nich ogromną słabość i gdyby nie opinie ludzi, którzy w ostatnich czasach kupują te pralki oraz serwisantów do których dzwoniłam, to pewnie też bym Candy kupiła
    decyzja należy do Was, może akurat się uda i pochodzi kilka lat bez napraw po gwarancji
    z mojego doświadczenia z Candy wynika: nasza pierwsza chodziła 30lat, druga odmówiła posłuszeństwa po 12latach, kolejna (równoległa do tej co padła) chodzi na razie 10lat
    wnioski wysuń sam
    teraz kupiłam Boscha z nadzieją na 10-12lat

• #1168 01 Wrz 2011 21:55
    timomar
    Poziom 12  

Czyli Candy w nowej wersji odpada.Co do pralek Amica Navigator jak polecał @elektronoga to też nie bardzo przychylne opinie ludziska wystawiają po ich zakupie.To może Amica AWM614D ma ktoś ,,doświadczenia,, z tym sprzętem?
    AWM612D jest chwalona :)

• #1169 02 Wrz 2011 00:15
    Paweł#G
    Poziom 14  

Mam takie pytanie, która z tych pralek jest w miarę niezawodna i posłużyłaby wiele lat, a w razie awarii można by bezproblemowo wymienić łożyska (która z tych pralek ma wymienne łożyska, a nie cały zbiornik i dało by rade wymienić pompkę i pogrzebać przy elektronice z pozytywnym skutkiem (nie tylko wymiana modułów)?

bosch waa 20163pl
    beko wmb50811
    amica awe510l
    indesit iwe7108
    hotpoint eco6d 109
    mastercook pfe1165
    simens wm10a163l
    mastercook pfe 104
    candy c0127df
    candy optims g04107df
    indesit iwsd 4105
    mastercook pfe 104
    samsung wf0600nxw / xeo
    bosch classixx 6 waa16163pl
    whirpool awo / c 61010
    amica aws010d

Jak widać nie jest to zbyt drogi sprzęt, ale mam nadzieje, że chociaż coś jest "naprawialne" w sensownych pieniądzach.

• #1170 02 Wrz 2011 21:45
    Brencik
    Poziom 26  

Wszystko zależy od egzemplarza na który się trafi. Może ci zepsuć Siemens po pierwszym dniu użytkowania a możesz kupić BEKO, Candy, Indesita czy czy inna "padlinę" i pochodzi parę lat (więcej na pewno nie hehe)