Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką pralkę kupić? - kontynuacja

kriss53 27 Wrz 2011 09:00 597560 1515
    yethwa
    Poziom 13  
    Mam dylemat pomiędzy elektroluxami 7kg 600x600, 1200obr, 54/76db a 6kg, 600x500, 1000 obr, 60/76db.
    Ta pierwsza jest cichsza, ale za to duża i ma 1200 obrotów, czytałem że powyżej 1200 obrotów szybciej zużywają się jakieś łożyska. Z kolei ta druga jest w sam raz tylko jest głośna aż 60db podczas prania, wydaje mi się że to już uciążliwa głośność. Co myślicie?
    Ludek72
    Poziom 8  
    No i na mnie przyszedł czas wymiany pralki. W moim Polarze po 15 latach zrobiła się dziura w bębnie. :(

Szukam pralki dla 3-osobowej rodziny plus zwierzaki (czyli sierść).
    Cena max 800,00 zł.
    W miarę możliwości do samodzielnego serwisu dla zdolnego użytkownika, czyli rozbieralna i z częściami w rozsądnej cenie.
    Naszą pralkę (Polar 585) do tej pory mąż naprawiał samodzielnie. Wymienił wszystkie gumy, uszczelki, wężyki, programator itp.

Ze względu na cenę biorę pod uwagę następujące modele:

Polar PFL 1019
    POLAR PFL 1219
    POLAR PFL 819
    POLAR PFL1009

Mastercook PFE-1060
    Mastercook PFE 1165
    Mastercook PD 104

Indesit IWD 6125
    Indesit PWE 7128 W

Beko WMB 51211 F
    Beko WMB 50811F
    Beko WMB-51011F

Nie wiem jak z ich awaryjnością, cenami części, rozbieralnością pralki.
    Może ktoś ma doświadczenie w tym względzie i może coś poradzić.

A może w którymś z modeli jest opcja przedłużenia gwarancji?
    julcia
    Poziom 9  
    Proszę o opinię na temat pralki BEKO WMB 61231 PL PTM, ma dużo funkcji i programów, ale ma też wyświetlacz i tego się trochę boję. Znajomy, który zajmuje się serwisowaniem gł. pralek powiedział mi, że BEKO warto kupić, ale nadal nie jestem pewna.
    Brencik
    Poziom 26  
    julcia napisał:
    Znajomy, który zajmuje się serwisowaniem gł. pralek powiedział mi, że BEKO warto kupić,

No pewnie, wtedy będzie miał przynajmniej robotę :)
    Ludek72
    Poziom 8  
    Ja zrobiłam objazd sklepów i zastanawiam się jednak nad whirpool AWO/D 45140. Wydaje się być ekonomiczna w użytkowaniu, a czy bezawaryjna to się okaże.
    julcia
    Poziom 9  
    Aha :) Rozumiem, że mam szukać w innych firmach :) Dzięki Brencik
    piokrza
    Poziom 27  
    Bosch i tylko Bosch ;) Mamy ich pralkę od 15lat i ciągle działa :D
    jas07
    Poziom 13  
    Witam
    Nie wiem już, co mam wybrać. Parę dni temu załamałem się prawie, widząc w dużym sklepie, na paru pralkach Bosch/Siemens etykiety "Made in China"-:( I to wcale nie z tych z najniższej półki cenowej!!! Uzytkuję obecnie Miele W 3241 WCS, ale w tej chwili niestety, chyba nie stać mnie na podobny zakup do drugiego mieszkania-:(
    Czy ktoś z szanownych Forumowiczów zna jakiś model pralki, który choćby w przybliżeniu miał podobne parametry techniczno/użytkowe? Myśałem właśnie o Bosch/Siemens, ale ostatnie oględziny pralek w sklepie zupełnie "zbiły mnie z pantałyku...Może lepiej poczekać parę miesięcy i zaoszczędzić na nowe Miele, a może jest jakaś alternatywa? Może jakaś AEG/Electrolux co ma przyzwoite parametry i nie najgorszą niezawodność, a może jednak jakiś Bosch/Siemens produkowany w Niemczech lub w Polsce czy Czechach. Turcja i Chiny są wykluczone!
    Nie życzę sobie katastrofy mieszkaniowej za parę złotych mniej przy zakupie!
    Pozdrawiam
    AS
    Brencik
    Poziom 26  
    piokrza napisał:
    Mamy ich pralkę od 15lat i ciągle działa :D

To nic innego jak tylko szczęście a nie Bosch.
    piokrza
    Poziom 27  
    Brencik napisał:
    piokrza napisał:
    Mamy ich pralkę od 15lat i ciągle działa :D

To nic innego jak tylko szczęście a nie Bosch.

W dodatku Made in Poland (Łódź), a nie Made in Germany ;).

jas07 napisał:
    Witam
    Nie wiem już, co mam wybrać. Parę dni temu załamałem się prawie, widząc w dużym sklepie, na paru pralkach Bosch/Siemens etykiety "Made in China"- I to wcale nie z tych z najniższej półki cenowej!!! Uzytkuję obecnie Miele W 3241 WCS, ale w tej chwili niestety, chyba nie stać mnie na podobny zakup do drugiego mieszkania-
    Czy ktoś z szanownych Forumowiczów zna jakiś model pralki, który choćby w przybliżeniu miał podobne parametry techniczno/użytkowe? Myśałem właśnie o Bosch/Siemens, ale ostatnie oględziny pralek w sklepie zupełnie "zbiły mnie z pantałyku...Może lepiej poczekać parę miesięcy i zaoszczędzić na nowe Miele, a może jest jakaś alternatywa? Może jakaś AEG/Electrolux co ma przyzwoite parametry i nie najgorszą niezawodność, a może jednak jakiś Bosch/Siemens produkowany w Niemczech lub w Polsce czy Czechach. Turcja i Chiny są wykluczone!
    Nie życzę sobie katastrofy mieszkaniowej za parę złotych mniej przy zakupie!
    Pozdrawiam
    AS

poszukaj takiego Boscha który jeśli nie Made in Germany to choć Made in Poland będzie...

mattip1987 napisał:
    Proszę o polecenie pralki do 1200 zł, która będzie po prostu dobra i mało awaryjna.
    Ładowana od góry.

Znalazłem 2 modele warto?:
    http://www.agdmedia.pl/pralki-ladowane-od-gory/pralka-whirlpool-awe-6730p

http://www.electro.pl/produkt-Pralka_MASTERCOOK_PTE_1336P_-451643,81.html

tylko nie Mastercook...ciotka kupiła go później niż my Bosch'a i miała już do tej pory awarię programatora, termostatu, grzałki...

jak już nic innego nie chcesz (myślę tu o Bosch'u...), to bierz Whirlpoola - koniecznie z 6th Sense = Szóstym Zmysłem :D
    jas07
    Poziom 13  
    Czy ktoś może ma jakieś rozwiązanie probemu zakupu wolnostojącej pralki w przyzwoitej jakości?
    piokrza
    Poziom 27  
    jas07 napisał:
    Czy ktoś może ma jakieś rozwiązanie probemu zakupu wolnostojącej pralki w przyzwoitej jakości?

Siostra ma Bosch model WAE24160PL (etykieta na wewnętrznej krawędzi drzwiczek). Ostatnie dwie litery oznaczają kraj produkcji - w tym wypadku Polska. Sprzęt nie drogi (w granicach 1000-1200zł). Z tego co wiem to pracuje u niej średnio 3-4x w tygodniu (małe dzieci) intensywnie już jakieś pół roku i sobie bardzo chwali. Jest cicha, tylko na wirowaniu 1200obr. trochu świszczy jak samolot :D Poza tym, oszczędna (A+), pojemna (6kg), ma różne dodatkowe bajery (odplamianie, ręczny, sygnał dźwiękowy zakończenia programu - wyłączalny, diody przebiegu programu, sterowanie dotykowe, itp.) i ogólnie bardzo fajna. Jak oglądałem to bardzo solidnie i dobrze wykonana. Wszystkie plastikowe elementy dobrze spasowane. Zresztą zawsze możesz to sprawdzić w sklepie. Tu masz link: http://www.ceneo.pl/2160739
    Brencik
    Poziom 26  
    piokrza napisał:
    tylko nie Mastercook...ciotka kupiła go później niż my Bosch'a i miała już do tej pory awarię programatora, termostatu, grzałki...

I na podstawie awarii jednego egzemplarza jesteś w stanie stwierdzić że Mastercock jest zły? Rozumiem gdybyś miał kilka tysięcy pralek w eksploatacji w podobnych warunkach, wtedy można by się wypowiedzieć na temat awaryjności, która jest miara statystyczna.
    julcia
    Poziom 9  
    A co sądzicie o firmach Indesit czy Ariston? Kiedy były solidne a teraz? Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie? Np. HOTPOINT ARISTON ECO6D 109 chyba, że możecie polecić jakąś inną. Jestem jak dziecko we mgle w tej kwestii :)
    piokrza
    Poziom 27  
    julcia napisał:
    A co sądzicie o firmach Indesit czy Ariston? Kiedy były solidne a teraz? Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie? Np. HOTPOINT ARISTON ECO6D 109 chyba, że możecie polecić jakąś inną. Jestem jak dziecko we mgle w tej kwestii :)

A czemu nie Bosch/Siemens?
    Ludek72
    Poziom 8  
    Kupiliśmy w końcu whirpool AWO/D 45140.

Pierwsze pranie za nami. :szczerbaty usmiech
    Pralka nie jest mega głośna, ale dźwięk wydaje jak wiertła u dentysty. :ugryzlem sie w jezyk

Pranie ok., tylko trochę mocno pogniecione, ale może to dlatego, że mąż wrzucił na 1200 obrotów.
    jar-car
    Poziom 2  
    Witam Szanownych Forumowiczów !

Jestem na etapie wyboru pralki ... i mnogość modeli dostępnych na rynku, doprowadza mnie już do "białej gorączki" !

Chcę kupić pralkę o następujących głównych parametrach:
    - głębokość : min - 50cm , max - bez znaczenia
    - ładowana od frontu
    - wirowanie 1000 obr
    - program krótki 30-45 min (przepierka) lub ewentualnie i najlepiej - możliwość skracania czasu trwania prania np. funkcja jak w Elektrolux - Time Manager
    - bęben o ładowności min. 6 kg, najlepiej 7 kg - pomimo, iż w większości prane będzie około 3,5-5 kg prania. Także 7-mio kilówka nie byłaby ekstremalnie eksploatowana, a większy bęben przyda się w czasie prania np. kołdry, raz na jakiś czas.
    - związane z powyższym - dobrze jakby była automatyka wagowa
    - oszczędność wody i energii
    - system zabezpieczeń np. przed zalaniem

Nauczony doświadczeniem, mam zamiar dokupić, jak najdłuższą gwarancję dodatkową, nawet na 5 lat. Gryzie mnie jednak koszt całości . Najpierw chciałem wydać na wszystko do 1000 zł, teraz jednak widzę, żeby kupić coś konkretniejszego, będę musiał dobrać raty i wydać na wszystko około 1500 zł, koszt samej pralki - góra 1300 zł .

Wpadło mi w oko kilka modeli, głównie zwróciłem uwagę na Electroluxy, są tańsze i trochę droższe modele, ale żonie najbardziej podoba się pierwsza w zestawieniu :
    1. Electrolux EWF 107410W - 7 kg - w Neonet - cena 1199 zł plus około 260 zł za 5 lat gwarancji
    2. Electrolux EWF 106410W - 6 kg - około 1000 -1100 zł
    3. Electrolux EWF 10475 W - 6 kg - około 1050 zł
    4. Electrolux EWF 106510W - 6 kg - około 1200 - 1300 zł
    oraz jeszcze inna propozycja np.:
    5. Siemens WM 10E38RPL - 7 kg - cena około 1200 zł

1. Jak wygląda sprawa z serwisowaniem w/w modeli, wymiana części w produktach tego producenta ? Czy w przypadku awarii jednego elementu nie trzeba wymieniać pół pralki, chodzi mi głównie o łożyska ? Swoją starą Amicę rozebrałem sam, wziąłem bęben na warsztat, gość wymienił łożyska i bez problemu ją złożyłem. Chodziła jeszcze dwa lata, aż padły inne elementy.
    Nie wiem, czy w razie awarii po upływie gwarancji, części nie będą zbyt drogie, a bęben da się rozebrać, aby wymienić np. łożyska samemu.
    - jak pisał wcześniej zwykły człek - “jak Ci padnie elktronika to w siemensie zapłacisz około 500 zł za panel a w masterze około 250”, a jak jest z awariami Electroluxów ?
    - “Większość ludzi nie śledzi przecież co dany producent zmienił i na co trzeba zwrócić uwagę.” ... bo szary człowiek, jak ja, nie jesteśmy w stanie tego wyłapać .
    Po swoich przejściach z pewnym serwisem laptopa, mam wielkie obawy co do serwisów i ich metod działania !
    2. Jak działa serwis Electroluxa ? Czy nie będę musiał czekać na naprawę np. „kilka tygodni” ?
    3. Czy w/w modele mają silnik indukcyjny ? Czy raczej nie zwracać na to uwagi ?
    4. Czy jest w nich tak zwany „program samoczyszczący”, który usuwa osady np. po proszku ?
    5. Czy u producenta Electrolux można wykupić dodatkową gwarancję, aby pominąć tą proponowaną w sklepie ?

Wspomnę, bo może będzie pomocne, że pomieszczenie jest suche, pralka nie stoi w łazience tylko w suchej garderobie !
    Woda, jaką mamy jest twarda ... i może tutaj będzie lepsza grzałka ceramiczna, ale nawet nie wiem, czy Electroluxy taką mają ?

Może polecicie inne pralki w cenie do 1200 zł w podobnych parametrach, co mnie interesują .
    Może Mastercook (jest możliwość wykupienia u nich dodatkowej gwarancji), a może Gorenje, może Ariston ?

Pozdrawiam i
    Bardzo Proszę o odpowiedź !

Aha ... i jeszcze jedno, może głupie pytanie :
    ze względu, że w moim mieście sprzęt AGD jest drogi, chciałbym pojechać do miasta wojewódzkiego około 50 km w jedną stronę i tam kupić taniej, ale czy ... mogę nową, zapakowaną fabrycznie pralkę przewozić w pozycji leżącej ? I ewentualnie jeżeli można, to na którym boku ją ułożyć, czy bok nie ma znaczenia ?

jarcar
    gugu2
    Poziom 13  
    Drogi jar-car.
    Naprawiam sprzet agd i powiem ci ze firma nie ma zadnego znaczenia. kieruj sie parametrami, funkcjami(tzn. kup taka ktora ma funkcje z ktorych bedziesz korzystal.) cena i ewentualnie gwarancja. a i nie kupuj z wyswietlaczem:) te z wyswietlaczami szybciej sie psuja.:)
    Brencik
    Poziom 26  
    gugu2 napisał:
    te z wyswietlaczami szybciej sie psuja.

Cena wyświetlacza to kilkanaście zł w dzisiejszych czasach... a nie sądzę że fakt posiadania przez pralkę wyświetlacza ma wpływ na trwałość elementów mechanicznych i ich usterkowość.
    jar-car
    Poziom 2  
    Witam !

Dziękuję bardzo Panom gugu2 i Brencik za odpowiedź !

gugu2 napisał:
    ...powiem ci ze firma nie ma zadnego znaczenia... a i nie kupuj z wyswietlaczem:) te z wyswietlaczami szybciej sie psuja.:)

Brencik napisał:

Cena wyświetlacza to kilkanaście zł w dzisiejszych czasach... a nie sądzę że fakt posiadania przez pralkę wyświetlacza ma wpływ na trwałość elementów mechanicznych i ich usterkowość.

Chciałbym powiedzieć, że wymienione przeze mnie wyżej pralki, mają oprócz modelu Electrolux EWF 106510W , takie małe, podające podstawowe informacje wyświetlacze .
    Cała technika sterowania polega na mechanicznym sterowaniu pokrętłem i przyciskami , także chyba taki mały wyświetlacz nie jest jakimś wielkim minusem.

Na dzień dzisiejszy , pozostały na "polu bitwy" dwa modele :
    1. Electrolux EWF 107410W - tylko gdzieś przeczytałem negatywną opinię, że w ciągu krótkiego czasu użytkownik musiał wymienić w niej łożyska ! Dziwne jest dla mnie, aby przy normalnym użytkowaniu i nieobciążaniu bębna, tak szybko padały łożyska. Jeżeli pralka, którą planuję kupić, przewidziana jest na 7 kg prania, a ja będę prał 4-5 kg, mogłoby szybko zajechać elementy mechaniczne . Przewidziana jest przecież na wyższe obciążenia .
    2. Siemens WM 10E38RPL - niestety jest bardzo mało, a raczej wcale nie ma opinii na temat tego konkretnego modelu.

Oba modele są w tej samej cenie i mają podobne parametry.
    Teraz tylko chodzi mi raczej o szczegóły.

1. Która z nich będzie wytrzymalsza (twarda woda, pranie średnio 4,5 kg) , która z firm ma lepsze opinie ?
    2. Który z serwisów jest rzetelniejszy, a koszt ewentualnej naprawy pogwarancyjnej nie powali mnie na kolana ?
    3. Jak jest z łożyskami i grzałką w w/w modelach ? Czy te pierwsze ewentualnie można wymienić, a grzałka sprosta twardej wodzie ?

Kuszące są jeszcze propozycje np. Mastercooka:
    - PFD 1067 - 900 zł - 7 kg - możliwość wykupienia na stronie firmowej MasterGwarancji na 5 lat za 229 zł ... i człowiek cały głupi , ale bardziej jesteśmy przekonani do Electroluxa i Siemensa niż do Mastercook

Dziękuję za zainteresowanie moimi pytaniami !
    Pozdrawiam !
    jarcar
    gugu2
    Poziom 13  
    Weź mastercooka.
    Drogi "Brenciku" wyswietlacz fakt nie ma znaczenia co do usterkowosci czesci mechanicznych, aczkolwiek w pralkach 1 rzecza ktora najczesciej sie psuje to wlasnie elektronika:) wiec lepiej brac te bez... . a po za tym wyswietlacz wcale nie wplywa na jakosc prania :)
    Brencik
    Poziom 26  
    gugu2 napisał:
    aczkolwiek w pralkach 1 rzecza ktora najczesciej sie psuje to wlasnie elektronika:)

I jest najtańsza w naprawie, tlyko mało który serwisat to potrafi i od razu wciska klientowi że należy wymienić cały moduł za 500zł zamiast wymienić przekaźnik czy tranzystor za parę zł.
    Trabi
    Poziom 36  
    gugu2 napisał:
    w pralkach 1 rzecza ktora najczesciej sie psuje to wlasnie elektronika:) wiec lepiej brac te bez..

A to te bez wyświetlacza nie mają elektroniki? Bo jakoś nie widzę już w sprzedaży programatorów na silniczek jak POLAR-BIO, Candy333 itp. Jak ma się zepsuć, to się zepsuje - bez względu na to czy ma wyświetlacz czy nie.
    Osobiście mam Electrolux'a bez wyświetlacza i mi nie jest on do niczego potrzebny, choć chciał bym wiedzieć ile czasu zostało jeszcze do końca. Ale nafaszerowany jest tak samo elektroniką jak inne z wyświetlaczami.
    Wg. mnie kolega trochę nie trafił z argumentem zacytowanym.
    kariakus88
    Poziom 1  
    Witam serdecznie
    stanąłem przed wyborem kupna nowej pralki

Proszę was o szybką odpowiedź bo pralkę muszę kupić na dniach

Zastanawiam się na następującymi modelami:

BOSCH WAS 28743 PL
    WAS 24463 PL
    WAQ 24460 PL

SIEMIENS WM 14S743 PL
    WM 14 lub 12 Q440 PL

Proszę was wszystkich o pomoc i wszelkie porady na temat w/w modeli
    Które z nich warto nabyć i dlaczego
    Ponadto proszę o odpowiedź

CZy lepszy jest WAS 28743 PL czy lepiej WM 14S743 PL

Dziękuje serdecznie za wszelkie uwagi, informacje.
    gugu2
    Poziom 13  
    Tak ale kolego wydaje mi sie ze ty nie naprawiasz sprzetu agd wieczbyt duzo nie mozesz sie wywyzszac w tej kwestii.;]
    mowie jak jest, oczywiscie to nie jest regula ale najczesciej siada elektronika a mowiac bez wyswietlacza mialem na mysli z mniejsza iloscia elektr.
    pozdrawiam

Dodano po 55 [sekundy]:

Drogi kariakusie 80
    najlepiej kupic beko i przedluzyc do5;]

Dodano po 18 [sekundy]:

lat
    Trabi
    Poziom 36  
    gugu2 napisał:
    mowiac bez wyswietlacza mialem na mysli z mniejsza iloscia elektr.

No to teraz jest bardziej sprecyzowane :) .
    skunik18
    Poziom 14  
    Kup jaką chcesz przelicz tylko koszta i możliwość ewentualnej naprawy. bo pralka oszczędna to taka, która rzadko się psuje i części nie kosztują połowy nowej.
    To tylko obracający się bęben w plastikowym zbiorniku do którego wrzucasz ciuchy. Przydatne jest opóźnienie startu i 2 programy: do koloru i do białych. Fajnie gdyby był to produkt robiony w Polsce ale i tak wiemy że kupisz kierując się bajerami i wyglądem i masą niepotrzebnych bzdetów bo sąsiad niedawno pewnie sobie kupił wypasioną.
    jar-car
    Poziom 2  
    Proszę Panów gugu2 i Trabi (DOTYCZY RÓWNIEŻ INNYCH w przyszłości) o niekłócenie się na forum i wytykanie sobie pewnych nieścisłości (mam takie wrażenie). Tutaj nie o to chodzi ! Doceniamy Panów wypowiedzi ... bynajmniej ja doceniam ! Jesteście obaj pomocni i to się liczy ! Piszcie konkrety, to co myślicie o danym produkcie . Dlaczego o tym piszę ... pracuję w ......... i jako osoba odbierająca wykonawstwo, mam styczność z wykonawcami instalacji i serwisantami kotłów gazowych . Wiem, co jest bardzo przykre, że jeden przez drugiego próbuje być bardziej mądrzejszy, odwalając samemu przysłowiową "kichę", ale podważając wykonawstwo innych. To co napisałem, oczywiście nie dotyczy Panów !!! Nie znam i nie mam zamiaru oceniać Panów pracy, ale w dobie nagonki i próby skłócenia nas wszystkich w tym "trudnym kraju" nie bądźmy sobie wrogami ! Jeżeli możemy pomagać ludziom - róbmy to ! Ja także udzielam się na innych forach i w miarę swoich wiadomości dzielę się nią . Proszę ... w "dziwnym kraju" pomagajmy sobie - nie kłóćmy się !
    skunik18 napisał:
    ...pralka oszczędna to taka, która rzadko się psuje i części nie kosztują połowy nowej.

Myślę, że to "święta prawda" , ale ...
    niżej się nie zgodzę
    skunik18 napisał:
    ...wiemy że kupisz kierując się bajerami i wyglądem i masą niepotrzebnych bzdetów bo sąsiad niedawno pewnie sobie kupił wypasioną.

Nie jeżdżę "mercedesem" i "bmw", bo ich dużo na ulicach i sąsiedzi też mają ... nigdy nie sugerowałem się posiadaniem i zasobnością innych . Mam jedną zasadę, jako raczej niezbyt bogaty człowiek, muszę kupować dobre i dobrej jakości rzeczy, bo nie stać mnie na ciągłe późniejsze dokładanie . Gdyby mnie było stać, kupiłbym Miele i miałbym spokój na kilka lat, ale wybrałem towar ze średniej półki i mam nadzieję, że posłużą "średnią" ilość czasu. Mam ten komfort, że stara Amica jeszcze mieli i mam czas wybrać coś odpowiedniego , dlatego prosiłem o opinie . Za wszelkie oczywiście bardzo Dziękuję .
    Orałem przez tydzień po 16 godzin, aby dorobić resztę kasy i nie brać rat , i proszę się nie dziwić, że nękałem tutaj Was swoimi pytaniami .
    Zostały dwa modele i one są przez sprzedawców chwalone, mam nadzieję, że wybór będzie trafny .
    1. Electrolux EWF 107410W lub
    2. Siemens WM 10E38RPL
    teraz tylko kwestia negocjacji ceny, jak mi z którejś zejdą z ceną ... tą biorę ... a o ewentualnych wrażeniach z posiadania, za jakiś czas napiszę . I może komuś w ten sposób pomogę !

Pozdrawiam !
    jarcar