Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką pralkę kupić? - kontynuacja

kriss53 01 Lip 2009 21:43 576860 1515
  • #181 01 Lip 2009 21:43
    Wigash
    Poziom 9  

trudno powiedzieć, nikt z moich znajomych nie ma BEKO :(
    wiem że produkcja jest w Turcji i mocno tą markę się promuje. Wyglądają te pralki całkiem przyzwoicie, ciekawe jak się sprawdzają. Osobiście to jednak te 100, 200 zł wolałbym dodać do BOSCHA. Tak jak pisałem wcześniej, rodzice mają taniego (1200 zł) boscha i jest mega cichy i nie rzuca się przy wirowaniu.

• ambtechnic
  • #182 01 Lip 2009 22:15
    uki4
    Poziom 17  

Dzięki wielkie, może ktoś się wypowie na temat BEKO ktoś używa lub serwisował?

• #183 05 Lip 2009 11:23
    jaruone
    Poziom 9  

Witam
    Widzę że mniej merytorycznie niż w poprzednio zamkniętych tematach (gdzieś tak z 2007 roku), gdzie zebrało się wielu serwisantów i ekspertów, no ale może i tu trafi mi się jakaś "uczciwa" ;) osoba zarabiająca na chleb naprawą pralek tudzież mająca wiedzę w tej materii.

Wybór już w sumie został wykonany - mała rodzina, mało miejsca = Electrolux EWS12410W :
    http://www.ceneo.pl/726234s
    http://www.euro.com.pl/pralki/dane-techniczne-electrolux-ews-12410-w-inspire.bhtml#content_3c

chciałbym tylko go potwierdzić tzn. czy nie ma gdzieś w tym modelu jakiegoś słabego punktu etc. Do tej pory byłem użytkownikiem starego Polara z mechanicznym sterowaniem (można powiedzieć ze wytrzymała bestia - starsza ode mnie :P) i mimo tez o większej trwałości rozwiązań mechanicznych nad elektronicznymi (sterowanie pralek) wiem że czasu się nie da cofnąć, więc zastrzeżenia jakie miałbym do tego Electroluxa i o których weryfikację bym prosił to: jakość płukania, intuicyjność obsługi, koszty serwisu i jakość jego działania.
    Czytałem trochę o pralkach na elektrodzie i wiem że Electrolux jest dobrą firmą, aczkolwiek kto pyta nie błądzi więc zapytuje Was o ten konkretny model. Ewentualne propozycje też mile widziane aczkolwiek z oferty RTV EURO AGD (gdyż tam kupię towar) - dla Gorenje zrobiłbym wyjątek ale jakoś model WS43121 mnie nie przekonuje, i jako laik śmiem twierdzić że EWS12420W Electroluxa jest lepszym rozwiązaniem ;)

Z góry dzięki za rady.

• #184 05 Lip 2009 12:10
    raton laveur
    Poziom 18  

A na pelnogabarytowa pralke nie masz juz miejsca? Polar przeciez byl pelnogabarytowy. Chodzi o to, ze jednak w porownaniu ze slimami, pelnogabarytowe sa i solidniejsze, i lepiej plucza... Sa przeciez i fajne pelnogabarytowe Electroluxy :wink:
    Slimy i topy wg mnie TYLKO wtedy, jesli absolutnie nie ma gdzie pelnogabarytowej wcisnac, nawet w kuchni czy piwnicy...

Niemniej poza tym, ze to slim, to ten wybrany przez Ciebie model wydaje mi sie dobry, ma wlasciwie wszystko, co potrzeba (jak dla mnie). Fajna praleczka.

• #185 05 Lip 2009 16:33
    jaruone
    Poziom 9  

raton laveur napisał:
    A na pelnogabarytowa pralke nie masz juz miejsca? Polar przeciez byl pelnogabarytowy. Chodzi o to, ze jednak w porownaniu ze slimami, pelnogabarytowe sa i solidniejsze, i lepiej plucza...

o dzięki że odpisałeś - pisząc o ekspertach m.in. Ciebie miałem na myśli (pamiętam że wrzucałeś z jakiś francuskich for konsumenckich wykaz awaryjności poszczególnych pralek ;) )

wracając do tematu - no niby jest miejsce ale na styk, drzwiczki nie otwierają się na maksa - zawsze było to problemem przy większych partiach pościeli. pomierzę sobie wszystko raz jeszcze, tyle że jak wspominałem mała rodzina więc nie ma sensu brać pralki o dużym wsadzie i większym apetycie na prąd i wodę (nie wiem jak wygląda w praktyce program z 1/2 wsadu no ale żeby dobrze uprało to na logikę musi użyć tyle samo wody (tak aby bęben był zanurzony dobrze w "mydlinach", a na kręcenie bębnem zużyje tyle samo energii co przy całym wsadzie - no może odrobinkę mniej ;) - tak mi się wydaje)

po powrocie z pomiarów dochodzę do wniosku że MUSI jednak być to slim - przy pełnowymiarowej (wziąłem wymiary 85x59x60) drzwiczki nie otwierają się na oścież - w starym polarze co rok wymieniałem drzwiczki bo urywały się ;) Martwi mnie co prawda to płukanie w slimach ale staram się używać łagodnych detergentów no i w sumie zawsze można dowalić dodatkowe płukanie.

BTW - jak dbać o taką pralkę (bo o Polara bezwstydnie powiem że nie dbałem - był nie do zajechania, awaria to popalone sterowanie - uznaliśmy że pora go pożegnać - domownicy mieli strach w oczach że ten potwór może nas przeżyć :P) - używanie Calgonów i innych "protektorów grzałki" ma sens ??
    Ma to wpływ na stan pranej odzieży tzn. czy ubrania się przez te Calgony nie niszczą ?? Bo pamiętam że swego czasu była na forum dyskusja (przy okazji zmywarek) że te środki są "takie se" i że to czysty marketing. Tak że korzystając z okazji spytam - warto używać ?? I jak często ??

• #186 05 Lip 2009 16:39
    karol20p
    Poziom 9  

Witam! Zastanawiam się nad zakupem pralki wolnostojącej, ładowanej od frontu z minimum 1200 obrotów/min i mam dylemat wyboru pomiędzy Boschem, Amicą a Siemensem? Chodzi mi głównie o trwałość zbiornika oraz jak to wygląda jeśli chodzi o długoterminowe używanie (może ktoś kto serwisuje pralki miałby ochotę się wypowiedzieć na ten temat)? Jak wygląda sprawa z ewentualną dostępnością części zamiennych i ich ceną? No i gwarancja, kto daje najwięcej?

Pozdrawiam Karol

• ambtechnic
  • #188 06 Lip 2009 09:54
    raton laveur
    Poziom 18  

Jak nie ma miejsca, to faktycznie pozostaje brac slima, ale rzeczywiscie trzeba bedzie dac opcje "dodatkowe plukanie" za kazdym razem, i nie przeladowywac bebna.

jaruone napisał:
    Martwi mnie co prawda to płukanie w slimach ale staram się używać łagodnych detergentów
    Radze jeszcze przy rzeczach lekko i srednio zabrudzonych, zmniejszyc ilosc detergentu o polowe zalecanej dozy (ewentualne plamy polac plynem do prania przed wlozeniem do pralki). Od lat tak piore i wystarcza, a wyplukuje sie latwiej.

jaruone napisał:
    używanie Calgonów i innych "protektorów grzałki" ma sens ??
    Tylko przy praniu w wysokich temperaturach, 60° i wiecej, w nizszych sensu nie ma. I nie chce wyjsc na lansera, ale we francuskim tescie antykamieniowych srodkow wyszlo, ze jedyne skuteczne to wlasnie Calgon i rownie dobry Texil, marka wlasna sieci Leclerc (3 razy tanszy 8) ), reszta to pic na wode... w Polsce chyba dostepny jest tylko Calgon. Ale na szczescie w wysokich temperaturach na ogol pierze sie dosc rzadko...
    jaruone napisał:
    Ma to wpływ na stan pranej odzieży tzn. czy ubrania się przez te Calgony nie niszczą ??
    Wrecz przeciwnie, skuteczny antykamien chroni wlokna tkanin, bo kamien osadza sie nie tylko na grzalce, ale i na wloknach bawelny, przez co tkaniny robia sie szorstkie, sztywniejsze i szarzeja (biale), po antykamieniu sa wiec mieksze i maja dluzsza zywotnosc-ale powtarzam, dotyczy to prania w wysokich temperaturach, w nizszych jest to praktycznie niezauwazalne, wiec przy praniu w 40° i 30° nie ma potrzeby uzywania srodkow zmiekczajacych. Dowiedz sie tez, jaka jest twardosc wody u Ciebie, bo jak jest miekka, to tez nie ma potrzeby uzywania antykamienia, nawet przy wysokich temperaturach, a i proszku mozna uzywac 1/3-1/4 przepisanej dozy, wiec warto znac twardosc swojej wody.
    Jesli chodzi o konserwacje pralki, to nie wiem, czy w Polsce sa dostepne specjalne srodki do czyszczenia, ale warto co 2-3 miesiace puscic cykl BAWELNA 90° NA PUSTO z samym proszkiem i ewentualnie antykamieniem, zwlaszcza gdy prawie caly czas uzywa sie niskich temperatur-to oczyszcza pralke, dezynfekuje niejako, i chroni przed plesnia.

• #189 07 Lip 2009 23:47
    karol20p
    Poziom 9  

Po przeczytaniu prawie całego tematu doszedłem do wniosku,że wyboru dokonam pomiędzy Gorenje, Boschem a Siemensem.
    Gorenje WA74123, WA74143, WA74163.
    Siemens WM14E462PL, WM14S440PL, WM14S7410E.
    Bosch WAS28461PL, WAS28741PL.
    Prosiłbym Was o zaopiniowanie tych typów, które wybrałem. Może ktoś z Was ma którąś z nich i mógłby się podzielić doświadczeniami z użytkowania albo opinią fachową na temat tych typów? Liczę na Waszą pomoc.

Pozdrawiam

• #190 08 Lip 2009 09:16
    jaruone
    Poziom 9  

raton laveur - dzięki za pomoc. Teraz pozostaje mi tylko upolować jakiś dobry sklep w okolicy (ten o którym myślałem ma na stanie sztukę wystawową - tylko i wyłącznie :( )

• #191 10 Lip 2009 08:46
    Gooodman
    Poziom 9  

Witam !
    zastanawiam się nad kupnem 7-8 kg'mowej pralki. Ze względu na 5 lat gwarancji wybór padł na BEKO serii WMD 77126 lub WMD 78120. Zastanawia mnie brak opinii nt. produktów tej firmy. Czy oznacza to, że się w ogóle nie psują i koledzy serwisanci ich nie znają ?

• #192 11 Lip 2009 10:03
    Gooodman
    Poziom 9  

Hi !
    Wasze wymowne milczenie pomogło... wybrałem WAE24462PL . Jak się okazuje WMD 77126 oraz WMD 78120 jest w chwili obecnej nie do zdobycia w żadnym sklepie w mojej okolicy , w żadnej hurtowni, z którymi te sklepy współpracują a co najlepsze przedstawiciel handlowy firmy B**O również nie mógł jej dla mnie zdobyć !
    Osobiście gratuluję promocji 5 lat gwarancji na sprzęt którego nie ma na rynku !!! To się nazywa marketing !
    Ale mam tez pytanko czy warto brać (płatną) gwarancję na tą WAE24462PL czy raczej nie ma sensu ?
    Pozdrawiam
    Gooodman.

• #193 11 Lip 2009 10:13
    mihak2
    Poziom 2  

Witajcie

Zanim kupiłem pralkę przeczytałem to forum, dzięki za wszystkie fachowe opinie!

Szukaliśmy "slima", kupiliśmy Boscha 24461 PL. Wcześniej wirowania w innych pralkach dochodziły maksymalnie do 800 obrotów więc 1200 obrotów było dla nas czymś nowym. Potwierdzam opinie z forum 1200 obrotów to super sprawa, a ubrania nie są wcale bardziej pogniecione niż przy mniejszej liczbie obrotów, a za to zdecydowanie mniej mokre! Jeśli różnica w cenie jest niewielka to polecam dołożyć i wziąć pralkę z 1200 obrotów

• #194 21 Lip 2009 01:06
    amigo
    Poziom 8  

Witam,
    szukam od paru tygodni pralki dla mnie, przeczytałem trochę tego forum i zdecydowałem że zamiast pralki ładowanej od góry wezmę, jakąś tanią pralkę "slim" ładowaną od frontu. Moje wymaganie sa takie":
    -ma być tania
    -wirówka to chyba 800 obrotów powinno w zupełności wystarczyć
    -głębokość to maks 45 cm
    -tanie części zamienne
    -zero wyświetlaczy i bajerów (mniej ewentualnych problemów później)
    -dobrze by było żeby miała jakiś program prania szybkiego/expresowego.
    -piorę 2-3 razy w tygodniu, właściwie tylko przepocone ciuchy, żadnych pieluch, fartuchów w smarze czy ton pościeli.

Wychodzi więc na to że mam do wyboru te dwie prale:
    -Amica AWSTL08L Link około 730 PLN
    -Beko WML 15086 Link około 710 PLN

Ładniejsza jest Beko, ale Amica jest 2,5 cm "płytsza", poza tym ma lepszą gwarancję (# 2 lata gwarancji na cały wyrób, 7 lat gwarancji na perforację obudowy, 10 lat gwarancji na perforację bębna ).

Co byście polecili?? Szczególnie pytam fachowców, serwisantów.Dziękuję z góry

PS.ogólnie stwierdziłem, że bez sensu jest kupować nap Boscha za 1200-1300 albo więcej kasy, jak powiedzmy zepsuje mi się po 2 latach programator...za 600-700. to ja moge właśnie taką kupić prostą, ale tanią nową. Części do obydwu z tego co sprawdzałem powinny być tanie.

• #195 23 Lip 2009 17:15
    anetaza
    Poziom 2  

dość długo szukałam pralki odpowiedniej dla siebie, wachania były pomiedzy BOSCHEM a MILE i od kilku dni jestem szczęśliwą posiadaczką MILE W3741, 1400 /obr, bęben plaster miodu. Pewnie jest to jakiś starszy model MILE, ale jak dla mnie to świat i ludzie ma wszystko co potrzebuje, przedewszystkim dopiera i jest bardzo cicha.
    Polecam lepiej troszkę dołożyć, i kupić coś porządnego.
    pzd

• #196 28 Lip 2009 22:45
    lordmercy
    Poziom 9  

Witam,

koledzy szukam, jakiejś nie za drogiej pralki automatycznej, którą używał będę w warsztacie samochodowym. Prane będą nią ręczniki, ściery ubabrane smarami oraz kombinezony i ubrania pracowników. Nie chcę kupować drogiej pralki bo i po co mi taka w warsztacie : ), ale ważne żeby dobrze prała. Nie musi mieć żadnych elektronicznych bajeranckich wyświetlaczy itp, powinna być łatwa w obsłudze ( co by pracownicy mogli łatwo sobie włączyć pranie ). Chciałbym jednak kupić coś w miarę dobrego co posłuży trochę czasu. Pranie ok. 2-3 razy w tygodniu.

Z góry dziękuję za pomoc.

• #198 01 Sie 2009 12:55
    adam1444
    Poziom 9  

Witam,

zadam pytanie troche z innej beczki.

Mianowicie jak wyglada serwis Electroluxa.

Aktualnie mam pralke Amica, sypie sie strasznie, ma juz 3 silnik i 2 modul, oczywiscie na gwarancji, ale musze powiedziec ze serwis jest super, na czesci nie czeka sie dlugo, wiekszosc maja ze soba, co jest dosc wazne bo jak mi sie pralka popsuje to nie chce zeby miesiac stala.

Poprzednio w Aristonie ktory tez sie sypal czasem czekalo sie 30 dni na naprawe bo czesci nie ma.

Jednak mam tez suszarke Electrolux i podoba mi sie jej jakosc wykonania i praca, choc oceniam tylko zewnetrznie, lecz sama jakosc plastiku juz bardziej zachwyca niz w Amice.
    Tylko jak to wyglada z serwisem, Mieszkam na Slasku i widze ze sa punkty w Katowicach i Bytomiu, ale moze ktos ma doswiadczenia jak wyglada dostepnosc czesci ? czy nie bedzie sytuacji ze serwis przyjedzie na drugi dzien ale na czesc trzeba bedzie oczekiwac potem miesiac albo 3 tygodnie ?
    Bo wtedy wole 5 lat gwarancji z sypiaca sie Amica niz oczekiwanie po miesiacu na czesc.

Prosil byl o opinie zwiazane z serwisem electroluxa bo nie chce zasmiecac forum.

Pozdrawiam

• #199 06 Sie 2009 12:52
    pesysz
    Poziom 9  

Witam
    do tej pory korzystałem z tej pierwszej firmy powiem, że się sprawdziła przez 10 lat dopiero teraz zaczęła szwankować zdecydowałem się więc na zakup nowej lecz nie wiem co wybrać planuje modele z Whirlpool:
    AWE 6518/P; AWE 6619; AWE 9729 lub już troszkę droższa z Electrolux EWTS 13741 W.

Pierwsze mają zużycie wody 49l/cykl oraz 0,93kWh zaś Electrolux 0,75kWh a wody 39l/cykl nie wiem tylko jaka jest wytrzymałość Electrolux-a oraz serwis części (cena+dostępność ).

Co polecacie...

• #200 06 Sie 2009 20:51
    szai
    Poziom 9  

już wiem, że Electrolux jest dobry tylko mam problem z wyborem modelu.

pralka pełnowymiarowa, 3 osoby ( jedno dziecko) + kot, ładowana od przodu, dobrze żeby miała blokadę anty-dzieciową ( czy po wyłączeniu prądu ona działa ??), obroty 1000 - 1200

waham się pomiędzy:

EWF10771W (oszczędna w wode i energie )
    http://www.ceneo.pl/1821567

EWF12670W
    http://www.ceneo.pl/330331

EWF12981W
    http://www.ceneo.pl/1628210

EWF12470W ( najmniejszy wyświetlacz )
    http://www.ceneo.pl/330332

która z nich powinna posłużyć na lata? bo samej cięzko mi wybrać.
    będę wdzięczna za fachowe opinie.

• #202 07 Sie 2009 11:14
    evqa
    Poziom 10  

dla tych, którzy wybieraja pralki ładowane od góry, podzielę się opinia na temat ELECTROLUX EWT 13420. Nabyłam w sierpniu zeszłego roku, czyli uzywam od roku. wszyscy wychwalali electroluxa i dlatego się zdecydowałam. Poprzednio miłam whirpoola (dużego,ładowanego od przodu) więc nie wiem jak zachowują się inne pralki ładowane od góry. Natomiast moja pralka hałasuje niemalże jak czołg, nawet w trybie nocnym, w pokoju słychać jak pracuje bęben, wirowanie to kosmiczny odlot, zagłusza radio. ma opóźnienie startu i mozna jej używać jako budzika, ja ustawiam pranie z opóźnienim na godz. 6.30 i juz przy pobieraniu wody i pierwszym zakręceniu bębna budzę się. Wiem, trochę przesadzam, jednak jeśli ktoś ma małe mieszkanie, planuje pranie nocne, to nie polecam ze względu na hałas. Pierze przyzwoicie (choć daleka jestem od zachwytów) przy wirowaniu na 1300 dość mocno gniecie ubrania. Ponieważ uzywam suszarki, to akurat suszarka je trochę "rozprostowuje". Mogę porównac do starego whirpoola i powiem, że tamrta pralka prała w nocy, czasami łacznie z wirowaniem i można było normalnie spać. Zaletą jest na pewno energooszczędność i wielość programów. Natomiast program płukania z wirowaniem trwa dłużej (45 min) niz program krótki (30 min)- nie żartuję. Na doidatek jeśli na wyświetlaczu pojawia się, że do zakończenia jest 1 min, to ta minuta trwa około 5 minut. Przynajmniej taki jest mój egzemplarz. A decyzję podejmiecie sami.

• #203 07 Sie 2009 11:32
    morfi84
    Poziom 12  

Sprawdźcie na tabliczce znamionowej gdzie został wyprodukowany Electrolux, a później go wychwalajcie.
    Część sprzętu pochodzi z Chin, aż się sam zdziwiłem. :(

• #205 13 Sie 2009 12:26
    dative
    Poziom 10  

A ja ani whirlpool ani electrolux. Jakoś najbardziej przypada mi firma miele. Mają jak dla mnie produkty wysokiej klasy. Jeśli chodzi o pralke to mój wybór padłby na model Navitronic W 3985 WPS. Wirowanie do do 1800 obr./min. Podoba mi się tez opcja programowania czasu rozpoczęcia prania z wyprzedzeniem do 24 godz. Ale to już Twój wybór :)

• #206 13 Sie 2009 12:35
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #207 13 Sie 2009 12:43
    dr_Fell
    Poziom 10  

Witam, po lekturze forum i przejrzeniu cen wydaje mi się, że dobre a przy tym w miarę niedrogie (z pralek ładowanych od góry) są pralki Elektrolux. Wstępnie zawęziłem wybór do 3 pralek, ale ponieważ się nie znam na pralkach trudno mi powiedzieć czy różnice pomiędzy nimi są na tyle istotne że uzasadniają cenę.

Te pralki to:

Electrolux EWT 9120W
    Electrolux EWT 10410W
    Electrolux EWT 10120W

Poza tym, że widzę, że 9120 nie ma wyświetlacza nie wiem na co zwrócić uwagę patrząc na różnice pomiędzy tymi pralkami - np. co jest takiego w 10120 że jest droższa od 10410 ? Co oznacza 10/20 w końcówce ? Czym różnią się serie 9 od 10 (pierwsza liczba) ? Czy ktoś zorientowany w tematyce pralek mógłbym mi to wyjaśnić ? Z góry dziękuję.

EDIT: na razi udało mi się zrobić porównanie, wpadłem już jak to zrobić :)
    Więc 9/10 na początku to chyba prędkość wirowania 900/1000, 100/400 to chyba obecność wyświetlacza lub brak (czterysetka ma, setki obie nie mają), natomiast 10/20 to znacznie większa kontrola nad praniem (dodatkowe płukanie i szybkie pranie mają pralki z 20 na końcu - czy to znaczy że 10410 ich nie ma ?)

Czy ja dobrze rozumiem, że właściwie jedyna różnica pomiedzy 10120 i 9120 to szybkość wirowania ? Mam w domu obecnie pralkę która ma 800 obrotów i jestem zadowolony z szybkości wirowania.

• #208 13 Sie 2009 13:01
    dative
    Poziom 10  

To prawda. Miele to spory wydatek, jednak firma bardzo porządna i warto w nią moim zdaniem zainwestować. Bardzo trwałe są.

• #209 13 Sie 2009 15:02
    morfi84
    Poziom 12  

dr_Fell a wiesz, ze te pralki pochodza z Chin ???
    Nie lepiej cos kupic polskiej produkcji

• #210 13 Sie 2009 15:55
    dr_Fell
    Poziom 10  

Czytałem tu gdzieś że Electrolux w Polsce fabrykę zbudował i że z Polski pochodzą... A co z Polski miałbym kupić ? Jednak te pralki mają lepsze opinie niż np. taki Polar.