Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką pralkę kupić? - kontynuacja

kriss53 04 Wrz 2009 21:44 586967 1515
  • #301 04 Wrz 2009 21:44
    soundscape
    Poziom 11  

Nie wierzyłbym bezgranicznie podanym poborom mocy, bo nawet na stronie boscha jest co innego napisane w opisie i co innego w specyfikacji technicznej.

Choćby:
    Kod produktu WLX20361PL WLX24361PL WLF16260PL
    Pojemność: 4.5 kg
    Zużycie energii (kWh) 1,00 kWh 1,00 kWh 0,76 kWh
    Skuteczność prania A A A
    Skuteczność wirowania C B D
    Max. liczba obr. /minutę 1 000 rpm 1 200 rpm 800 rpm
    Wsad dla bawełny (kg) 5,0 kg 5,0 kg 4,5 kg
    Średnie, roczne zużycie energii (kWh) 152 kWh 152 kWh 152 kWh

• SterControl
  • #302 04 Wrz 2009 23:05
    CKMario
    Poziom 9  

Witam,
    przestudiowałem te forum przez ostatnie 3 dni. Zostało mi 3 faworytów:
    Siemens WS12X361PL, Bosch WLX24361PL oraz Gorenje WS43121.
    Wszystkie są w podobnej cenie. Skłaniam się ku Gorenje (jest cichsza i odrobinę tańsza), dodam że ważne jest dla mnie, żeby pranie było dobrze wypłukane. Do tego nie do końca rozumiem funkcję woda plus w Boschu. Czy to więcej wody przy płukaniu czy 2 litry więcej podczas prania. Którą z tych 3 pralek wybrać? A może poszukać czegoś jeszcze innego.
    Bardzo proszę o pomoc. Zakup odbędzie się niedługo (najdłużej 3 tygodnie) i na pewno opiszę wrażenia z użytkowania.

• SterControl
  • #303 04 Wrz 2009 23:22
    popey111
    Poziom 21  

Przecie z wlx20361 i wlx24361 różnią się tylko prędkością wirowania! Skąd macie takie dane. A wlf sobie odpuść , kup jakąkolwiek o głośności 70db przy wirowaniu i z prędkością wirowania 1000 obr/min z boscha lub siemensa. Albo gorenje np ws43121 na 4,5 kg

• #304 05 Wrz 2009 11:58
    deka87
    Poziom 20  

Czyli z tym wsadem jest tak, że zwykłych ubrań można wsadzić 4,5 kg, a 5 kg bawełny, a te pobory mocy rzeczywiście muszą być z kosmosu brane jeśli WLF16260PL pobierający 0,76 kWh, w ciągu roku zużyje tyle samo co modele pobierające 1 kWh, chyba że sie na stronie pomylili.
    Ciekawe jak to jest z tą wodą, może też podają jakąś ilość na programie który pobiera jak najmniej wody, ale pranie jest wtedy nie doprane.
    Jeśli te dane rzeczywiście są podawane na zasadzie że coś musi być w specyfikacji wpisane to zastanowie się jeszcze nad Electroluxem INSPIRE EWS12470W (1,02 kWh, 52 l, 1200 rpm, 6 kg, 43,7 cm głębokości, ok. 1400 zł)

Czyli do wyboru pozostają:
    - Gorenje WS53121 (0,95 kWh, 37 l, 1200 rpm, 5 kg, 44 cm głębokości, ok. 1400 zł)
    - Electrolux INSPIRE EWS12470W (1,02 kWh, 52 l, 1200 rpm, 6 kg, 43,7 cm głębokości, ok. 1400 zł)
    - Bosch WLX24361PL (1 kWh, 40 l, 1200 rpm, 4,5 kg albo 5 kg, 44 cm głębokości, ok. 1400 zł)

Tak w ogóle czym się różni Bosch WLX24360PL od WLX24361PL ?

• #305 05 Wrz 2009 12:04
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #306 05 Wrz 2009 12:28
    soundscape
    Poziom 11  

deka87 napisał:

Tak w ogóle czym się różni Bosch WLX24360PL od WLX24361PL ?

361 ma program Jeans 40C, a 360 - Syntetyki 60C

• #307 05 Wrz 2009 17:17
    raton laveur
    Poziom 19  

BS 1234 napisał:
    Z tą wodą to jest tak w pralkach ,że są jakieś programy i np. pranie syntetyczne w np. 40 stopniach można załadować tylko 2.5 kg (bo pralka pobiera mało wody)a nie cały bęben ,i tak jest z każdym programem ,chyba tylko te programy bawełniane mają ładowność na cały bęben(dużo wody) ,ale w tedy czas prania przedłuża się do ponad 2 godzin.
    Ja czasami też piorę np. na programie na 2,5 kg(wody jest bardzo mało ) to mam prawie pełny bęben i zawsze mam doprane, to zależy również od środków chemiczno-piorących.

To nie tak, program i ilosc wody sa dostosowane do rodzaju tkanin i syntetyki, jako delikatniejsze, wymagaja wlasnie prania w wyzszym poziomie wody (podobnie jest na programach do delikatnych). Wiec do tego wsadu 2,5 kg syntetykow pralka zuzyje wiecej wody niz do wyprania 5 kg bawelny (zwracam jeszcze uwage na to, ze syntetyki sa lzejsze od bawelny, wiec np. 2,5 kg polarow zajmie tyle miejsca co 5 kg np. recznikow, objetosciowo w bebnie bedzie podobnie, mimo roznicy wagi wsadu).
    Podaje dane zuzycia wody w tych 2 programach mojej pralki Miele (inne pralki maja podobnie, tylko nie podaja tak szczegolowych danych w instrukcjach obslugi, stad wybor zrodla 8) )

BAWELNA na programach 95°C, 60°C, 40°C-wsad 5 kg-zuzycie wody 52l

SYNTETYKI 40°C-wsad 2,5 kg-zuzycie wody 58l

i dla porownania: DELIKATNE 30°C-wsad 1 kg-zuzycie wody 75l.

Dodam jeszcze, ze na programie SYNTETYKI 40°C pralka zuzywa jednak mniej pradu, mimo wiekszej ilosci wody, niz na programie BAWELNA. Wynika to stad, ze program do syntetycznych jest o 40 min. krotszy (no i czesc tej zwiekszonej wody idzie do plukan, wiec nie jest cala ta roznica podgrzewana). Wirowanie jest tez krotsze, i na nizszych obrotach.

Jak mam bawelniane ciuchy srednio i lekko zabrudzone, i zwlaszcza te w ciemnych kolorach, to nie tluke ich na programach do bawelny, na programie do syntetykow dopieraja sie bardzo dobrze. Programy BAWELNA sa raczej do poscieli, bielizny stolowej i recznikow, ewentualnie do ciuchow bardzo zabrudzonych, np. roboczych.

Johana75, Tobie chodzi o plastikowy beben, czy plastikowy zbiornik? Bo bebny to chyba sa raczej metalowe, najwyzej z plastikowymi zbierakami, chyba ze jakies innowacje ostatnio wprowadzono :?:
    Tutaj widuje tylko metalowe bebny...
    Zbiorniki, owszem, czesto z tworzywa (ale nigdy nie widzialem takowego w Miele).

• #308 05 Wrz 2009 18:09
    deka87
    Poziom 20  

Sprawdziłem w instrukcjach jak to jest z poborem prądu i wody na różnych programach:
    Bosch
    Electrolux (niestety polskiej ani angielskiej instrukcji nie udało mi się znaleźć, ale raczej wszystko jest zrozumiałe)
    Gorenje

Zakładając że codzienne pranie robi się w 40 stopniach jako bawełna to najlepiej wypada Gorenje - 0,55 kWh, 37 litrów wody (Bosch - 0,55 kWh, 50 litrów; Electrolux - 0,75 kWh, 59 l)

• #309 05 Wrz 2009 19:13
    popey111
    Poziom 21  

Cóż wszystkie te wyliczenia i tak mijają się z celem bo gorenje w tych 37 litrach gorzej wypłucze:) Czyli i tak zostaje wybór, która się bardziej podoba, ma lepiej dopasowane programy do potrzeb użytkownika jest cichsza itd.. Electrolux jest najgłośniejszy, gorenje nadrabia ceną a bosch ma najlepsze opinie:) i takie tam:).

• #310 05 Wrz 2009 19:43
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #311 06 Wrz 2009 00:57
    deka87
    Poziom 20  

Czytałem opinie o pralkach które wcześniej wymieniłem, oto ich podsumowanie:
    - Bosch: głośna, w niektórych egzemplarzach źle osadzony bęben przez co pralka skacze
    - Gorenje: duży odstęp między szybą a gumą przez co wlatują tam ubrania, a nawet potrafi podrzeć ubrania, w rzeczywistości wchodzi mniej prania niż podaje producent
    - Electrolux: nie znalazłem żadnych wad, za to w porównaniu do 2 wcześniejszych ma podobno bardzo przydatną funkcję Time Manager i dużą pojemność bębna (6 kg)

Mógłby mi jeszcze ktoś powiedzieć czym oprócz ceny i cyklu nocnego różnią się modele Electroluxa: INSPIRE EWS12470W i EWS12670W bo na podstawie informacji na stronie producenta różnią się tym, że EWS12670W ma duży LCD, a INSPIRE EWS12470W średniej wielkości LCD, ale na zdjęciach na stronie Electroluxa te dwa modele się nie różnią, za to na stronie sklepu RTV EURO AGD widać że model INSPIRE EWS12470W ma mniejszy wyświetlacz więc jak to w końcu z nim jest ?

Już wiem jak to jest z tym wyświetlaczem, na stronie chyba zamieścili złe zdjęcie bo w instrukcji model INSPIRE EWS12470W ma mniejszy wyświetlacz

• #312 06 Wrz 2009 08:00
    Farstone
    Poziom 12  

Mam pralkę BOSCH WLX 24361, nie jest głośna, bardzo dobrze wypłukuje pranie bez używania funkcji woda plus, wirowanie jest głośniejsze przy 1000 - 1200 obrotów, ale rzadko takie używam. Z urządzenia jestem zadowolony zwłaszcza, że dostałem 5 lat gwarancji.

• #313 06 Wrz 2009 08:34
    Polarpredom
    Poziom 11  

mateo220 napisał:
    moim zdaniem to whirpool lub polar.

a polar to whirpool, są tylko 2 różnice między pralkami whirpool i polar:
    nazwa modelu i podpiska :)

• #314 06 Wrz 2009 08:37
    kostian
    Poziom 25  

Również kupiłem BOSCHA 7kg - chociaż pralka składana w Polsce, jest cicha, dobrze płucze.
    Moja poprzednia to Siemens (Made in Germany) - 4,5kg wsadu, pracowała bez usterek 5lat, teraz będzie prać u teściowej.
    Pierwsza pralka to Polar "Dafne" - po roku padł programator, potem termostat, następnie dziura w bębnie (zaklejona poxiliną) - kupiona w 1997r prała do 2009r teraz spalony silnik.
    Może ktoś chce programator od tego modelu ?

• #315 06 Wrz 2009 11:19
    CKMario
    Poziom 9  

Który z podanych 3 modeli pralek powinienem kupić?
    1) Siemens WS12X361PL,
    2) Bosch WLX24361PL,
    3) Gorenje WS43121.

Przeczytałem, że gorenje faktycznie potrafi podrzeć ubrania, ale to chyba wynik przeładowania pralki. Co do bosha, nadal nie wiem co oznacza funkcja woda plus. Do simensa nie mam pytań. Skłaniam się ku gorenje ponieważ podobno bardzo dobrze płucze, ma czujnik czystości wody i jest cichutka. Czekam na rady, do zakupu pralki zostały jakieś 2 tygodnie, wiec trzeba się decydować. Jeśli uważacie ze podany model siemensa albo bosch jest lepszy, napiszcie dlaczego. Być może polecacie coś innego?

Pozdrawiam

• #316 06 Wrz 2009 12:55
    soundscape
    Poziom 11  

Te modele Boscha i Siemensa to jedno i to samo, z jednej linii schodzą.

Woda plus - opcja podobna do dodatkowego płukania - dodaje jeden etap płukanie+odwirowanie więcej i chyba większa ilość wody dobierana przy każdym płukaniu (gdzies widziałem, że o 2l wiecej, ale to pewnie zależy).

• #317 06 Wrz 2009 13:19
    morfi84
    Poziom 12  

Ja zastanawiam sie już tylko pomiędzy dwoma markami whirpoolem i mastercookiem. electroluxowi który jest robiony w chinach mówie stanowczo nie !!!!
    To modele które mnie interesują
    http://www.ceneo.pl/316093 Mastercook PTDE-134 ECO mało wody zużywa
    http://www.ceneo.pl/729275 Whirlpool AWE 10727
    http://www.ceneo.pl/705404 Whirlpool AWE 9727/1
    A whirpoolle mają antybakterie.
    Co byscie polecili ???

• #318 06 Wrz 2009 14:40
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #319 06 Wrz 2009 14:45
    CKMario
    Poziom 9  

Siemens jest droższy trochę od Boscha, wiec to przemawia na korzyść tej drugiej pralki. Jednak nadal chodzi mi po głowie Gorenje. Czytałem we wcześniejszych postach, że Bosch i Siemens potrafią proszek zostawiać na ubraniach, natomiast płukanie w Gorenje jest pierwsza klasa. Boję się, a właściwie moja druga polowa boi się, ze ubrania będą podarte. Jeszcze jedna wada tej pralki to podobno beznadziejnie krotki pojemnik na proszek, przez co ciężko się go wsypuje. Podejrzewam, że z każdej z tych 3 pralek będę zadowolony, jednak powiem szczerze ze dobrze wypłukane rzeczy to dla mnie najważniejsza sprawa (z powodu alergii). Czekam na dalsze sugestie.

• #320 06 Wrz 2009 14:47
    morfi84
    Poziom 12  

Z jakich części są robione sprzety AGD trzeba by było zapytac jakiegos pracownika Wrocławskich fabryk :)

P.S Wiem z doświadczenia, że pracująć w jednej firmie robiacej dla górnictwa, iż części przychodzące z chin miały juz wybite made in poland :(

• #321 06 Wrz 2009 15:07
    popey111
    Poziom 21  

CKMario napisał:
    Siemens jest droższy trochę od Boscha, wiec to przemawia na korzyść tej drugiej pralki. Jednak nadal chodzi mi po głowie Gorenje. Czytałem we wcześniejszych postach, że Bosch i Siemens potrafią proszek zostawiać na ubraniach, natomiast płukanie w Gorenje jest pierwsza klasa. Boję się, a właściwie moja druga polowa boi się, ze ubrania będą podarte. Jeszcze jedna wada tej pralki to podobno beznadziejnie krotki pojemnik na proszek, przez co ciężko się go wsypuje. Podejrzewam, że z każdej z tych 3 pralek będę zadowolony, jednak powiem szczerze ze dobrze wypłukane rzeczy to dla mnie najważniejsza sprawa (z powodu alergii). Czekam na dalsze sugestie.

Jedynym wyjściem żebyś był pewien to kupić wszystkie trzy:) a co do płukania to nie sugeruj się opiniami, ludzie rożne rzeczy potrafią wymyślić.;)

• #323 06 Wrz 2009 16:11
    Farstone
    Poziom 12  

Siemens to to samo co Bosch i tyle w temacie :D Są to bliźniacze produkty i nie doszukiwałbym się istotnych różnic...

• #324 06 Wrz 2009 16:13
    deka87
    Poziom 20  

Bosch i siemens to na 100% to samo, pracowałem w Boschu w Łodzi jako "kontroler jakości" i na tej samej taśmie robili pralki Boscha i Siemensa różniące się naklejkami, instrukcjami i wyglądem panelu, w środku to samo.

• #325 06 Wrz 2009 20:18
    mag.mag
    Poziom 2  

Witam :)
    Po lekturze tego forum zdecydowałam się na pralkę Gorenje (chociaż wzmianka o darciu prania trochę mnie przeraziła, proszą o jakieś uściślenie o co chodzi, czy nie można ładować tam pełnego wsadu np. 4,5kg? )
    Waham się między WS 40101 a WS 43100

WS 40100 - czy można tam ustawić program krótki (czy tylko do syntetyków będzie działał jako krótszy niż bawełna)
    -czy ma szufladkę na płyn do płukania, a jeśli nie to jak sobie radzić z dodaniem go

WS 43100 - ktoś opisywał tu spore problemy z tą pralką, czy to tylko pechowy egzemplarz, czy też model ten ma jakiś problem.
    - ma więcej funkcji niż poprzednia, czy rzeczywiście jest to różnica jakości czy bardziej chwyt marketingowy
    Jak jest z ładunkiem tych pralek, czy muszę je traktować (np. przy pościeli jako 4kg a nie 4,5), a pranie koca, który wiadomo, że bardzo naciągnie - czy nie będzie to za duże obciążenie dla pralki
    Co sądzicie o tych modelach - zależy mi na solidnej pralce, 1000obr. podstawowe funkcje, cena do 1200, przystępny cenowo serwis
    A może proponujecie coś innego?
    ps.
    pozdrawiam Wszystkich i dzięki - to świetne forum

• #326 06 Wrz 2009 20:52
    deka87
    Poziom 20  

Cytat:
    Po lekturze tego forum zdecydowałam się na pralkę Gorenje (chociaż wzmianka o darciu prania trochę mnie przeraziła, proszą o jakieś uściślenie o co chodzi, czy nie można ładować tam pełnego wsadu np. 4,5kg? )

Też się tego boje, jak kupisz Gorenje to daj znać jak z tym jest - czy ubrania dostają się między szkło a gumę czy nie, do tego jeszcze ta szufladka na proszek wysuwająca się tylko na 7 cm.

Cytat:
    WS 40101 WS 40100

Gdzie takie modele widziałaś ?

Wsad w pralkach Gorenje też jest podobno mniejszy niż podawany przez producenta.

W sumie wszystkie te pralki Gorenje różnią się tylko ilością obrotów, wsadem, obudową, no i ilością programów, a budowane są pewnie na tych samych podzespołach. Nie zdziwiłbym się gdyby w modelach z 1200 obr./min. i 1000 obr./min. montowali ten sam silnik, tylko troche inaczej sterowany.

• #327 06 Wrz 2009 20:54
    CKMario
    Poziom 9  

Z podarciem prania chodzi o to, ze podobno jest spora przerwa pomiędzy zamknięciem pralki a drzwiczkami do zamykania, Podobno wpadają tam małe ciuchy, czyli np. skarpetki. Znalazłem też opinie, ze podarło ubrania przez to, ale podejrzenia są taki, ze pralka musiała być przeładowana. Nie wiem jaki to model 40101, ale model WS43121 ma 1200 obrotów i do tego Super Silent a 43100 1000 obrotów.

• #328 06 Wrz 2009 20:59
    deka87
    Poziom 20  

Ja czytałem opinie, że ludziom potrafiło koszule swetry itp. podrzeć więc nie tylko jakieś drobne typu skarpetki.
    DokładnieTUTAJ o tym czytałem.

• #329 06 Wrz 2009 22:45
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Ciekawe czy tak porównujecie przy zakupie samochodu, ten pali o 0,8l więcej, ale ma więcej miejsca na nogi dla pasażerów tylnych siedzeń???
    Bez przesady, ile można podniecać się ilością wody czy kWh/cykl???

Jeszcze trochę, a ten temat będzie mógł pretendować do największych dziwactw roku.

• #330 06 Wrz 2009 22:50
    CKMario
    Poziom 9  

deka87 napisał:
    Ja czytałem opinie, że ludziom potrafiło koszule swetry itp. podrzeć więc nie tylko jakieś drobne typu skarpetki.
    DokładnieTUTAJ o tym czytałem.

No właśnie dlatego pytam o Gorenje 43121. Czy ktoś używa tej pralki i może napisać jak to jest z tymi podartymi ubraniami?