Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Strojenie anteny CB Sirio ML145

lordwader 25 Mar 2009 22:57 16283 11
  • #1 25 Mar 2009 22:57
    lordwader
    Poziom 10  

witam mobilki!!!

a ja z innej bajki mam pytanko.

Antenka oczywiście sirio ml145, radio intek 495power, samochód ford focusII combi.

SWR zmierzony:

kanał 1: ok 3
    kanał 20: trochę ponad 3
    kanał 40: znacznie ponad 3

czy to oznacza niedopasowanie anteny lub uszkodzenie anteny?
    bo w takim przypadku nie ma sensu chyba ani wydłuzanie ani skracanie.

potem załozyłem hustlera 100 i wyniki to:
    kanał 1: ok 1,1
    kanał 20: ok 1,3
    kanał 40: ok 1,5

na hustlerze antena chyba jest ciut za długa ale juz olalem i nie skracałem jej bo SWR jest w normie, martwią tylko mnie wyniki na Sirio ml145 bo powinna być znacznie skuteczniejsza od hustlera ale przy SWR ponad 3 chyba tak nie jest.

pytanie czy sirio jest uszkodzone bo takie wyniki nie mogą się zdarzyc?
    pytanie czy przy SWR ponad 3 mam powiedzmy połowę standardowego zasięgu i jaka moc jest wypromieniowana?
    pytanie czy przy tak wysokim SWR antena zbiera szumy czy wystepuje tylko utrata zasiegu?

pozdr.

0 11
  • #2 25 Mar 2009 23:13
    Micoss
    Poziom 17  

Swr sprawdzaj na kanale 1 19 i 40 antenę stroi się indywidualnie do auta a zaawansowani wiedzą że stroi się również kabel antenowy to co opisałóeś raczej jest efekt niezestrojonej anteny i powinno itaką antenę się dać zestroić ale cóż jak nie spróbujesz to się nie dowiesz

Nie "mieszaj" w temacie strojenia anteny Kablem. To "laickie" podejście do tematu strojenia anten.
    Regulamin pkt. 12 . [SP5ANJ]

0
  • #3 25 Mar 2009 23:19
    green33

Poziom 31  

Micoss napisał:
    a zaawansowani wiedzą że stroi się również kabel antenowy

a jak się stroi ?

Marcin

0
  • #4 25 Mar 2009 23:23
    Micoss
    Poziom 17  

poprzez odcinaniepo kawałeczku przewodu i zakładaniu wtyczki (jest to długa i mozolna praca) ale też ma znaczny wpływ na swr. Ja kiedyś to w książce eyczytałem i sprawdzałem i sam powiem że ma to wpływ (nie robiliście tak nigdy?)

Kolego w Bardzo Nie Typowych antenach , które mają impedancję różną od 50Ω (często spotykane w "made in China") , istnieje potrzeba dopasowania (przeniesienia FAZY w stopniach "przesunięcia fazy"). Jest to przypadek , tylko przy Bardzo źle wykonanej antenie. I nie jest to żadną regułą.
    Regulamin pkt. 12 . [SP5ANJ]

0
  • #5 25 Mar 2009 23:30
    green33

Poziom 31  

Nie, nie robiliśmy... ja stroję antenę, a powiedz mi, tak z ciekawości, jak mam antenę wielopasmową to co jak przełączę TRXa na inne pasmo to powinienem dostrajać kabel ?

Marcin

0
  • #7 26 Mar 2009 08:30
    albi
    Poziom 14  

Ta sirio wygląda na mocno za długą.

Spróbuj na regulacji (narazie jej nie tnij) skrócić ją o jakieś 5cm i sprawdź swr.

0
  • #8 26 Mar 2009 09:19
    lordwader
    Poziom 10  

a skad pewność ze jak ja utne to SWR nie bedzie jeszcze wiekszy?

jak jest duza różnica miedzy skrajnymi kanałami to wiadomo czy ciac czy wydłuzać, a tu jest w zasadzie cały czas równo lekko ponad 3.

i co z tym fantem?

0
  • #9 26 Mar 2009 09:45
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

lordwader napisał:
    witam mobilki!!!

My nie jesteśmy tzw. "mobilkami" a forum elektroda nie służy wyłącznie tematyce CB. :D
    Cytat:
    Antenka sirio ml145, radio intek 495power, samochód ford focusII combi.

Zacznij od sprawdzenia samej długości promiennika w tej antenie.
    Jak sama nazwa wskazuje Sirio "ML-145" to promiennik powinien mieć długość 145cm .
    Cytat:
    SWR zmierzony:
    kanał 1: ok 3
    kanał 20: trochę ponad 3
    kanał 40: znacznie ponad 3

Cytat:
    czy to oznacza niedopasowanie anteny lub uszkodzenie anteny?
    bo w takim przypadku nie ma sensu chyba ani wydłuzanie ani skracanie.

Wyraźnie tendencją pomiaru jest lepsze dopasowanie przy niższych częstotliwościach, więc trzeba promiennik skrócić.
    Cytat:
    czy sirio jest uszkodzone bo takie wyniki nie mogą się zdarzyc?

Oczywiście , że może być uszkodzona. Uszkodzenia szukać należy w cewce (uzwojeniach drutu przy podstawie).

Pozdrawiam.

1
  • #10 26 Mar 2009 09:56
    Bushman10980
    Poziom 22  

Witam...
    Domyślam się iż antena ML145 jest na podstawie magnetycznej. Proponuje sprawdzić odcinek radio - magnes np. montując na gnieździe magnesu rezystor 50 ohm na 2 lub 4 Waty. Dokonać pomiarów SWR powinny być w granicy 1:1.2. Jeżeli tak nie jest to wina kabla, wtyku lub podstawy magnesowej - trzeba posprawdzać. Jeżeli okaże się że magnes z kablem jest ok to sprawdzamy antenę - Niech koledzy mnie poprawią jak się pomyliłem ale antena miedzy masa a bolcem w gnieździe powinna mieć zwarcie i czy antena powinna posiadać podkładkę z folii aluminiowej pod gumą podstawy magnesowej? Antena ml145 powinna mieć około 145cm długości i nie należy jej skracać.

0
  • #11 05 Lut 2010 22:47
    cezarebo
    Poziom 1  

Ja też dostrajalem antenke cb ml145 siro. I na poczatku odczyty były nie zadawalajace ale po przycieciu jej minimalnie bylo wszystko w porzadku. Mialem jeszcze pewne kłopoty z cewka bo nie bylo na niej przejscia a stroilem ja jako nowa ale w serwisie to naprawila i śmiga teraz bez wiekszych zakłuceń. Antenka pracuje z radiem Alan 109 w Citroenie Xara. zasieg poprawil sie jak sprawdzalem o jakies ok. 5 km na trasie a w miescie ok 3km.

0
  • #12 05 Lut 2010 23:28
    gregorio27
    Poziom 31  

ML145 bardzo "ostro" się stroi tzn. w wąskim paśmie. Jest za długa, skróć o 1 cm i zobaczysz że jeśli sprawna SWR zacznie lecieć na dół.
    Mikoss napisał

Cytat:
    Swr sprawdzaj na kanale 1 19 i 40 antenę stroi się indywidualnie do auta a zaawansowani wiedzą że stroi się również kabel antenowy to co opisałóeś raczej jest efekt niezestrojonej anteny i powinno itaką antenę się dać zestroić ale cóż jak nie spróbujesz to się nie dowiesz

Za to sprawdzanie SWR i PWR na19 urwałbym każdemu wiecie co, niestety są naśladowcy. Reszta to mit bez znaczenia, chyba że się kładzie 50 m kabla i chce się mieć jednakowe odczyty SWR na radiu i przy antenie to można się pobawić w skracanie.

0