Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Parametry grzania

dwitek 26 Mar 2009 10:30 4342 5
  • #1 26 Mar 2009 10:30
    dwitek
    Poziom 12  

Witam,

mam kilka pytań odnośnie prawidłowej (optymalnej) konfiguracji parametrów grzania.
    W załączniku prowizoryczny schemat układu grzania, składający się ze stojącego jednofunkcyjnego pieca gazowego, wymienika ciepłej wody z układem recyrkulacji, zespołu grzejników oraz układu czterech podłogówek z trójdrogowym automatycznym zaworem mieszającym utrzymującym zadaną temperaturę.
    Układ działa od prawie dwóch miesięcy ale na termostacie kotłowym, czyli wszystkie odbiorniki są jakby "grzejnikami" ze stałą jednakową dla wszystkich temperaturą wody kotłowej.
    Oczywiście jest to rozwiązanie bez sensu i przede wszystkim nieekonomiczne (piec załącza się co klika minut).
    Dlatego do całego układu został zrobiony sterownik, dla którego elementami wykonawczymi są: zał/wył piec oraz 4 pompy obiegowe oraz czujniki temperatury - na razie CWU, cyrkulacji oraz pokojowy CO, z opcją do dalszej rozbudowy.
    Całość jeszt w trakcie rozbudowy i w związku z tym poniżej mam pytania:

1. CWU:
    - jaka jest optymalna temperatura CWU ?
    - jaką stosować histerezę grzania CWU, większą - rzadsze załączanie, ale dłuższa praca, mniejszą - częstsze włączenia, ale krótszy czas pracy ?
    - na jakim "biegu" korzystniej jest ustawić pompę - w tej chwili pracuje na 2 ?
    - czy w nocy (np. 23:00-6:00) gdy nie ma poboru można całkowicie wyłączać grzanie CWU, czy jednak z punktu ekonomicznego jest to nieopłacalne ?

2. CYRKULACJA:
    - w chwili obecnej działa między 6:00 - 23:00 w cyklach: 5 min. praca / 10 min. postój
    - docelowo chcę zrobić tak:
    pomiar temp. wodu CWU np. 45C minus powiedzmy 10C = 35C, pomiar temp. CYRKULACJA - czujnik na pompie CURKULACJI. Jeśli temp. CURUKLACJI jest mniejsza niż te 35C = załącz pompę CYRKULCAJI. Jeśli osiągnie powidzmy 45C - np. 2-3C, czyli ok. 42-43C = wyłącz pompę CYRKULACJI i tak w kółko w godzinach 6:00-23:00. Czy to dobre (ekonomiczne) rozwiązanie - chcę mieć ciepła wodę zaraz po otwarciu kranu, ale bez częstej niepotrzebnej pracy CURKULACYJNEJ wychładzającej zbiornik CWU ?

3. CO
    - standardowa dwustanowa regulacja temperatury w zależności od temperatury w jednym z pomieszczeń z histerezą 1C i nocnym obniżeniem temperatury.

4. PODŁOGÓWKA
    - i tutaj jest problem jak optymalnie sterować pompą ?
    4 podłogówki podpięte "równlegle" ze swojego rodzielacza z możliwością indywidualnego przymknięcia na zaworach, jedna wspólna pompa i jeden wszpolny zawór mieszający wyskalowany w C: 35-43C, brak czujników w podłogach, mogę dołożyć czujnik temp, ale tylko w okolicach zaworu/pompy. Teraz układ działa tak: temp. nastawiona 40C na zaworze mieszającym, a pompa działa wtedy gdy pracuje którach z pomp: CO i/lub CWU, co niestety powoduje widoczne zmiany temp podłóg. Nie chcę też żeby pracowała ona non-stop bo będzie powodowała bardzo częste załaczanie pieca. Mogę w tej chwili w programie do uC zapisać jej pracę w funkcji czasu i temp ale mierzonej w okolicach pompy, a nie temp poszczególnych podłóg?

Wszystkie czujniki temperatury to DS18B20 - 1Wire, więc mogę ich jeszcze w razie potrzeby dołożyć.

Pozdrawiam i oczekuję fachowych (optymalnych) porad :D

0 5
  • #2 27 Mar 2009 22:40
    R.O.B.I.
    Poziom 11  

fajny post chciałem założyć coś podobnego a konkretne interesuje mnie to
    "1. CWU:
    - jaką stosować histerezę grzania CWU, większą - rzadsze załączanie, ale dłuższa praca, mniejszą - częstsze włączenia, ale krótszy czas pracy ?"

jak ktoś ma pojęcie na zadane w poście pytania to proszę o odpowiedz(tylko u mnie dotyczy to kotła gazowego)

0
  • #3 27 Mar 2009 23:33
    km88
    Poziom 12  

Na blokach gdzie czasem coś naprawiam jest ustawiona temp CWU 55 stopni. Czasem zdarza się jednak awaria i jak mają 70 ludziska to narzekają że za gorąca, a jak 40 to że za zimna.

0
  • #4 28 Mar 2009 10:00
    dwitek
    Poziom 12  

R.O.B.I. napisał:
    fajny post chciałem założyć coś podobnego a konkretne interesuje mnie to
    "1. CWU:
    - jaką stosować histerezę grzania CWU, większą - rzadsze załączanie, ale dłuższa praca, mniejszą - częstsze włączenia, ale krótszy czas pracy ?"

jak ktoś ma pojęcie na zadane w poście pytania to proszę o odpowiedz(tylko u mnie dotyczy to kotła gazowego)

To jest post skierowany właśnie do praktyków którzy mają duże doświadczenie w optymalnym ustawianiu parametrów pracy, ewentualnie do kogoś kto to już przećwiczył u siebie, czyli ustawił jedną wartość, obserwował, patrzył na żużycie gazu, próbował z innymi itd., czyli ma jakieś doświadczenie i z praktyki wie, że lepiej jest ustawić tak a tak, a nie tak, bo wtedy jest np. większe zużycie gazu, a korzyści mizerne.

Również czekam na odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania.
    Pozdrawiam

0
  • #5 28 Mar 2009 22:33
    Liso5
    Poziom 11  

AD 1
    a/to zależy od uzytkownika ale od 45 do 50
    b/to jest nie istotne musi byc ustawione na komfort czyli ile cw chcesz to masz
    c/przy piecy zmierz temp cyrkulacji jesli będzie taka sama jak wyjście cw to mazesz zmnienic bieg pompy na 1
    d/pewnie że tak zastosuj zegar ustaw godziny takie kiedy korzystasz z cw cyrkulacja wychładza cw.
    AD2 pompa cw pobiera tak niewiele pradu ja ustawiam na prace ciągłą wyłaczenia pompy w godzinach 23 do 6 i od 8 do 14
    b/ przekombinowałeś
    Ad 3
    temp dzień 21 noc 18
    Ad 4 idealnym rozwiazanim jest piec który ma oddzielny programowany kanał grzewczy na podłogówke. Ale bezładnosc cieplna podłogi jest tak duza ze różnice temperatury podłogi sa mało zauwazalne.Po co stosowac takie czyjniki , kontrolery moim zdaniem to robienie choinki z co

0
  • #6 29 Mar 2009 22:31
    dwitek
    Poziom 12  

Liso5 napisał:
    AD 1
    a/to zależy od uzytkownika ale od 45 do 50
    b/to jest nie istotne musi byc ustawione na komfort czyli ile cw chcesz to masz
    c/przy piecy zmierz temp cyrkulacji jesli będzie taka sama jak wyjście cw to mazesz zmnienic bieg pompy na 1
    d/pewnie że tak zastosuj zegar ustaw godziny takie kiedy korzystasz z cw cyrkulacja wychładza cw.
    AD2 pompa cw pobiera tak niewiele pradu ja ustawiam na prace ciągłą wyłaczenia pompy w godzinach 23 do 6 i od 8 do 14
    b/ przekombinowałeś
    Ad 3
    temp dzień 21 noc 18
    Ad 4 idealnym rozwiazanim jest piec który ma oddzielny programowany kanał grzewczy na podłogówke. Ale bezładnosc cieplna podłogi jest tak duza ze różnice temperatury podłogi sa mało zauwazalne.Po co stosowac takie czyjniki , kontrolery moim zdaniem to robienie choinki z co

Piec nie ma żadnego sterowania (poza bimetalicznym pokrętłem temperatury), więc tak czy tak jakieś sterowanie musi być (5 pomp oraz zał/wył piec) dodatkowo układ steruje roletami, oświetleniem, gniazdami, docelowo hydroforem oraz kolektorami.

Dzięki za odpowiedzi, pozostaje mi jeszcze sterowanie podłogówką, piec niestety nie ma żadnego dodatkowego obiegu do podłogówki. Więc pozostaje sterowanie pompą oraz zał/wył pieca w jakiejś funkcji temp i czasu.

0