Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ gaszący - zakłócenia w sieci.

wppl 13 Mar 2013 21:33 6252 49
    marek_ka
    Poziom 26  
    Mnie uczyli projektować transformator tak, by rdzeń nie wchodził w nasycenie w żadnym momencie pracy.
    Dodatkowo należało uwzględnić zapas bezpieczeństwa.

No, ale to była Politechnika Gdańska.

Wydawało mi się, że fabryczne transformatory właśnie tak są projektowane. W mojej praktyce, spotykałem transformatory zaprojektowane z dużym zapasem, więc twoja "teoria" niezbyt pasuje.
  • Computer Controls
    Wirnick
    Poziom 26  
    WojcikW napisał:

Um - napięcie maksymalne, a dalej wzór na napięcie chwilowe oznaczane w elektrotechnice małą literą u. A czy tematem jest napięcie? Moim zdaniem tematem są zakłócenia wnoszone przez transformator toroidalny do sieci energetycznej i sposób zapobiegania im lub sposób łagodzenia skutków.

Do obrazu, to napięcie malowane - zgoda, niech będzie u.
    Wg. Ciebie - jakie parametry elektryczne ma zakłócenie. Na pewno nie jest to Rzymian łupienie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    jekab
    Poziom 23  
    marek_ka napisał:
    Mnie uczyli projektować transformator tak, by rdzeń nie wchodził w nasycenie w żadnym momencie pracy.
    Dodatkowo należało uwzględnić zapas bezpieczeństwa.

No, ale to była Politechnika Gdańska.

Wydawało mi się, że fabryczne transformatory właśnie tak są projektowane. W mojej praktyce, spotykałem transformatory zaprojektowane z dużym zapasem, więc twoja "teoria" niezbyt pasuje.

Rany ..to jakaś dziwna szkoła.
    To tak jak z tym panem z Politechniki Gdańskiej który nie mógł przyjąć do wiadomości że podgrzewacze z nieizolowaną grzałką ,są bezpieczne i powszechnie produkowane.

Ani ja nie wymyśliłem tych podgrzewaczy ,ani nie projektuję transformatorów.

Zjawisko jest powszechnie znane i ktoś kto liczy transformator o tym wie.
    Ale szkoda dokładać np. po 10% drutu na poszczególne uzwojenia.
    To tak na oko to z 20% większe straty.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Wirnick
    Poziom 26  
    Cytat:
    Założenia:
    - amplituda napięcia na zaciskach pierwotnych ma wartość stałą niezależnie od zjawisk
    zachodzących w transformatorze

Dlatego z napięciem się nic nie dzieje - z założenia.
    Pisałem o incydencie(≈<2s) nie mającym znaczącego wpływu na jakość energii.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
  • Computer Controls
    Wirnick
    Poziom 26  
    Chodzi o zakłócenia w sieci.
    Założenie - E≠u.
    Ta różność powstaje, że zawada odbiornika(np. transformatora toroidalnego) wymusza prąd.
    Płynący prąd powoduje spadek napięcia(oraz zniekształcenia) w sieci - co może być frustrujące dla sąsiada.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Wirnick
    Poziom 26  
    Na wstępie uzupełnienie do #38
    By utrzymać dobrosąsiedzkie stosunki, energetyka musi dbać o jak najmniejszą impedancję sieci - wtedy E≈u, a problem zakłóceń znika.
    Powstaje problem z "rozruchem" odbiorników indukcyjnych - zmniejszenie stałej czasowej RLC. Artykuł z linka charakteryzuje tylko zachowanie się L.
    Do #39
    Konstruktor spawarki nie dopuszcza myśli o dopasowaniu urządzeń.
    Bierze co pod ręką i chce pracy na zwarciu.

Co do Greków - podziwiam ich za humanizm, a Nasz heroizm jest mi znany.
    marek_ka
    Poziom 26  
    WojcikW podziwiam cię. Oceniając na podstawie twoich wpisów, nie spodziewałem się że znajdziesz takiego pdf.
    Czy zwróciłeś uwagę, że załączony przez ciebie pdf dotyczy transformatorów trójfazowych?

Czy wiesz, że jest różnica między transformatorem jednofazowym a trójfazowym?

Czy wiesz, że temat dotyczy transformatora jednofazowego o oszałamiającej mocy, raptem 1700W.

Kolega Wirnick już kilkakrotnie pisał, że
    Wirnick napisał:
    Pisałem o incydencie(≈<2s) nie mającym znaczącego wpływu na jakość energii.

Temat dotyczy zakłóceń wprowadzanych przez transformator toroidalny.
    Z punktu widzenia energetyki, zakłócenia wprowadzane przez ten transformator nie mają żadnego znaczenia.
    Z punktu widzenia krótkofalarstwa, dziedziny bardzo wrażliwej na zakłócenia, transformator toroidalny nie stanowi znaczącego źródła zakłóceń.

O sposobie ograniczania prądu włączenie pisałem na początku. Stosuje się prymitywny softstart. Temat znany od dawna i dziwię się, że szukasz problemu tam gdzie go nie ma.

PS. Swoją drogą dziwię się, że ten temat jeszcze nie wylądował w koszu. Widziałem już dużo bardziej wartościowe dyskusje, zutylizowane przez moderatora.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    marek_ka
    Poziom 26  
    WojcikW napisał:
    Przy niekorzystnym załączeniu transformatora popłynie składowa stała,
    To ty napisałeś.
    Podaj jak załączyć transformator jednofazowy by popłynęła składowa stała. (Oczywiście bez prymitywnego wybiegu z prostownikiem jednopołówkowym).

A tak w ogóle, to co chcesz udowodnić?
    Jaki cel jest tego co piszesz?

Temat został wyczerpany do wpisu #9, dalsze wpisy nic nie wnoszą.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    marek_ka
    Poziom 26  
    Jak chcesz komuś pomóc to nie wprowadzaj w błąd i odpowiadaj na pytanie.
    Przeczytaj pierwszy wpis i pomyśl, gdzie udzieliłeś pomocnej odpowiedzi.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    marek_ka
    Poziom 26  
    Masz rację. W przeciwieństwie do ciebie nie chodziłem do zasadniczej szkoły zawodowej.

Przeczytaj jeszcze raz pierwszy wpis w tym temacie i pomyśl, gdzie udzieliłeś pomocnej odpowiedzi.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Wirnick
    Poziom 26  
    Pan Twarowski koguta już ma i to kosmonauty - siedzi na księżycu . Spotkajcie się w "Karczmie Rzym".
    Pozostało do omówienia - układy gaszące(wejściowe i wyjściowe).