Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SPICE - symulacje obwodow - szybki start

26 Mar 2009 13:54 6107 5
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich!
    Na poczatku chcialem zaznaczyc, ze jestem poczatkujacym elektronikiem, ale zamierzam to zmienic ;) moja wiedza elektroniczna pokrywa sie z zakresem wykladanym na nie-elektrycznych studiach technicznych, czyli tylko teoretyczna. Jednak elektronika zawsze mnie interesowala i chcialbym sie nia zajac w bardziej praktyczny sposob.

Piesze tego posta poniewaz potrzebuje pomocy w znalezieniu sie w temacie symulacji obwodow elektronicznych. Zaopatrzylem sie juz w podstawowa literaturke dotyczaca SPICE ( The SPICE Book, The Designer's Guide to SPICE and Spectre) ale zanim sie przedre przez to wszystko to sporo czasu uplynie a chcialem sobie cos prostego na dobry poczatek zrobic, cos w stylu 'hello world' zeby nie stracic motywacji do dalszej pracy ;)

Prosba jest wiec tego typu: Czy ktos zna jakies stronke z jakims tutorialem dla poczatkujacych w tym temacie? Google wyrzuca sporo linkow na temat SPICE ale przewazajaca wiekszosc zawiera jak narazie za skomplikowany material jak dla mnie.

Dodatkowo, chcialem zanaczyc ze uzywam linuksa. Z programami gEDA juz sie cokolwiek zaznajomilem a do wspomnianych symulacji obwodow zainstalowalem sobie ngspice, tak ze prosil bym o informacje szczegolnie odnoszace sie do tego srodowiska. Licze ze paru linuksiarzy sie tu znajdzie ;)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 9  
    dzieki, przyda sie ;) ale nadal szukam informacji na temat srodowiska ngspice szczegolnie o tym jak je odpalic w trybie graficznym. jezeli ktos ma doswiadczenie z tym progamikiem pod linuksem to prosze o info. pozdrawiam
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Poczytaj tutorial o spice i linuxie: tutaj.
    Z symulatorów polecam gnucap, który akceptuje większość modeli spice 3f5, ngspice itp. Ściągnij wersję developerską, bo ostatni release był dawno temu.
    Co do gui do spice to jest gspiceui, ale nie wiem czy jest już w stanie używalności.
    Jeśli nie interesuje Cię kompatybilność ze spice, to możesz przyjrzeć się symulatorowi qucs, który ma gui i jest dość przyjazny dla użytkownika.

W załączniku masz prosty projekt symulacji oscylatora z drganiami zanikającymi - schemat rysowany w gschem, symulacja w gnucap, a oglądanie wykresów w gwave.

Pozdrawiam,
    Dr.Vee
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam problem z przeprowadzeniem symulacji "Transfer Function..."
    z innymi sobie poradziłem natomiast nie wiem co trzeba wpisać w pola Output Variable i Input Source żeby symulacja zadziałała. Głównie to chodzi o Output Variable bo w Input Source wpisuje nazwe źródła wejściowego, chyba że się myle, poprawcie mnie.

Dodano po 1 [godziny] 38 [minuty]:

ok już sobie poradziłem

pozdrawiam
  • Poziom 2  
    Przypadkiem wygooglalem ta stronke i pomyslalem, ze moze sie przydac odswiezenie tematu. Sam jakies 5 miesiecy temu szukalem pomocy dotyczacej spice i linuxa, jak najbardziej spice pod linuksem dziala bez zastrzezen i co wiecej nie ustepuje ani troche mozliwosciami programow komercyjnych dzialajacych w systemach komercyjnych. Ja osobiscie uzywam golego ngspice w trybie tekstowym (tak jak to podobno robia to profesjonalisci). Tryb tekstowy daje mozliwosci skryptowania i korzystania z instrukcji shella (nie twierdze ze graficzny nie daje, ale po prostu nie mam potrzeby ukladania bloczkow, ktore wcale nie trudniej sklada sie w notatniku).
    tutaj podaje linka do swojego tutoriala:
    SPICE configuration under Linux
    SPICE RC simulation

na razie sa to tylko 2 posty ale do konca miesiaca bedzie troche wiecej. W planach mam opisac tworzenie wlasnych modeli, wykorzystywanie gotowych modeli wzmacniaczy i symulacja zlozonych obwodow w polaczeniu z symulacja blokowa.

w razie jakichkolwiek problemow lub sugestii zachecam do uzywania comment formow.

Pozdrawiam