Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

metoda oczkowa, zadanie z elektrotechniki

26 Mar 2009 15:16 7441 3
  • Poziom 12  
    Przeczytałem wszystkie tematy z metodą obliczania prądów oczkowych, żaden jednak nie przybliżył mi dokończenia mojego zadania.

Wyprowadziłem trzy równania:
    I'1(r1+r7+r6) - R7*I'2 - R6*I'3=E1+E2
    I'2(R2+R3+R4+R7) - R7*I'1 - R4*I3=E3-E2
    I'3(R4+R5+R6) - R6*I'1 - R4*I'2=0

Później doszedłem do równań których juz nie jestem pewien
    typu:
    I1=I'1
    I6=I'1-I'3
    I7=I'1-I'2
    I5=I'3
    I2=I'2
    I3=-I'2

Chciałbym by ktoś pomógł rozwiązać zadanie do końca. Bardzo bym był wdzięczny.
  • Poziom 43  
    main88 napisał:
    Przeczytałem wszystkie tematy z metodą obliczania prądów oczkowych, żaden jednak nie przybliżył mi dokończenia mojego zadania.

Wyprowadziłem trzy równania:
    I'1*(r1+r7+r6) - R7*I'2 - R6*I'3=E1+E2 [dlaczego; r1+r7+r6, skoro na schemacie jest; R1+R7+R6 ? - dop. Quarz]
    I'2*(R2+R3+R4+R7) - R7*I'1 - R4*I3=-E3-E2
    I'3*(R4+R5+R6) - R6*I'1 - R4*I'2=0

Później doszedłem do równań których już nie jestem pewien
    typu:
    I1=I'1
    I6=I'1-I'3
    I7=I'1-I'2
    I5=I'3
    I2=I'2 ? ? ? [wszak: I2=I3 - co wynika z oznaczeń na schemacie]
    I3=-I'2

Chciałbym by ktoś pomógł rozwiązać zadanie do końca. Bardzo bym był wdzięczny.
    Mówisz, masz, ale rozwiązać oznaczony układ trzech równań o trzech niewiadomych prądach oczkowych; I'1, I'2, I'3, musisz samodzielnie - patrz Regulamin pkt. 16.
    Poza tym, to znak mnożenia przed nawiasem też obowiązuje ... :!: :idea: :cry: ...spróbuj tak (bez znaku mnożenia) napisać "liczykowi", to otrzymasz komunikat o błędzie.

P.S. Popraw tytuł na poprawny.
  • Poziom 12  
    Co do tego I2=I3 to chyba faktycznie, myślę że prawidłowe jest stwierdzenie I2=I3=-I'2 wynikające z tego że znajdują się tam gałęzie własne, we wzajemnych takich jak np gałąź z I4 są relacje pomiędzy prądem oczkowym I'3 a I'2. A co do podpowiedzi.. wiem o tym że nie można tak napisać ale to taki skrót myślowy i nie będę używał "liczyka". Wiem także o tym że muszę to równanie rozwiązać, zaraz spróbuje metodą Gaussa, chodzi mi o to by ktoś sprawdził poprawność równań.
  • Poziom 43  
    main88 napisał:
    Co do tego I2=I3 to chyba faktycznie, myślę że prawidłowe jest stwierdzenie I2=I3=-I'2 wynikające z tego że znajdują się tam gałęzie własne, we wzajemnych takich jak np gałąź z I4 są relacje pomiędzy prądem oczkowym I'3 a I'2.
    Tu nie ma co myśleć - to są FAKTY wynikające z schematu analizowanego obwodu i Praw Elektrotechniki.

main88 napisał:
    A co do podpowiedzi.. wiem o tym że nie można tak napisać ale to taki skrót myślowy i nie będę używał "liczyka".
    To jest Nauka Ścisła Stosowana i NIE MA tu miejsca na 'skróty myślowe" ! ! !

main88 napisał:
    Wiem także o tym że muszę to równanie rozwiązać, zaraz spróbuje metodą Gaussa, chodzi mi o to by ktoś sprawdził poprawność równań.
    Sprawdzenie masz już zrobione ... na ocenę dostateczne z minusem