Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ramię robota - projekt open-source

Defenestrator 26 Mar 2009 16:00 15827 12
  • Ramię robota - projekt open-source

Niedawno opublikowano projekt ramienia robota rozpowszechniany na zasadach open-source. Ramię ma 5 stopni swobody, a napędzają je tanie, modelarskie serwa. Dokumentacja zawiera dokładny opis wszystkich części, poza kontrolerem serw, co oznacza, że samemu trzeba zaopatrzyć urządzenie w mikrokontroler i oprogramowanie. Autorzy gwarantują że ta konstrukcja jest świetna zabawką, ale może również posłużyć do bardziej poważnych celów, jak na przykład nauka programowania robotów. Koszt wykonania tego urządzenia to około 150$, wliczając w to cenę laserowego wycięcia elementów z pleksiglasu.

Źródło

Ramię robota - projekt open-source Ramię robota - projekt open-source

Fajne! Ranking DIY
  • #2 26 Mar 2009 18:38
    maly.borkowo
    Poziom 15  

Sam się przygotowuję do budowy podobnego ramienia do szkoły, ale zamierzam użyć zamiast dwóch serw trzymających główną część ramienia - jeno serwo 25kg i drugie takie do drugiego stopnia swobody :) Mam nadzieję że wytrzyma. Reszta ma być HXT5010 - ok. 5,2kg. do tego być może na dole łożysko aby całość się nie trzymała wyłącznie na serwie. A sterownik kiedyś opisywał kolega który stworzył drewniane ramię - czyli albo "MAS-SC16A System" albo znany NE041 do którego dodałbym USB. Ale ogólnie ciekawa sprawa te ramiona :)

• #3 26 Mar 2009 18:54
    graba001
    Poziom 11  

no bajer ciekawy :D:D ale niestety duży koszt :(

• #4 26 Mar 2009 20:00
    Infinyty
    Poziom 12  

graba001 napisał:
    no bajer ciekawy :D:D ale niestety duży koszt :(

Koszt?
    jak nie zastosujesz plexy ciętej laserowo tylko ręcznie samemu wytniesz to będzie taniej.
    Serwa na allegro też nie są drogie, a sterownik, hmm to inna bajka niezbyt wiem cokolwiek o cenie ale sądzę, że niedużo

• #5 26 Mar 2009 23:12
    Soohy_tm
    Poziom 15  

Serwa na allegro są bardzo tanie, a sterownik... wystarczy prosty ATTiny (np. 2313) i kilka elementów dyskretnych:) No i oczywiście znajomoś ASM jest konieczna.

• #6 26 Mar 2009 23:23
    maly.borkowo
    Poziom 15  

W sumie nie znam się za bardzo na programowaniu - dopiero się uczę ale myślę że w C a może nawet w bascomie da radę napisać programik do prostej obsługi serw :) Także koszt wykonania prostego sterownika zmieściłby się w granicy 20-30zł :) A sam materiał - można wykorzystać spienione PCV które jest dość proste w obróbce i tańsze raczej od plexi (10zł za arkusz 0,5x0,5m na znanym serwisie i podobno w jakiś supemaretach budowlanych 0,5x1m 30zł), wyciąć można jak kolega pisał samemu :) Ja zrobiłem prowizoryczne ramię z kolcków lego i silikonu na gorąco :) Działało średnio bo serwa niektóre były zbyt obciążone (9gramowe micro serwa). Serwa o całkiem przyzwoitej sile (takie jak w oryginalnym projekcie wykorzystano) to koszt 25zł/szt. nie koniecznie na alledrogo. A jeżeli ktoś nawet nie zna się na programowaniu to tak jak pisałem można wykorzystać NE041 który kosztuje koło 40zł. A więc można by się zmieścić łącznie w 200zł i mniej. Chociażby wykorzystując sklejkę lub zwykłe drewno (modelarskie takie cieńkie :)). Pozdrawiam,
    Mały

• #7 27 Mar 2009 13:59
    Soohy_tm
    Poziom 15  

W bascomie raczej ciężko napisac obsługę kilku serw. Polecenie Servo działa bardzo niestabilnie już przy dwóch serwach... Chyba żeby pisac na piechotę, ale wtedy już chyba szybciej i lepiej w ASM ;) A co do elementów mechanicznych to się nie wypowiadam... wystarczy trochę inwencji twórczej:P Nie trzeba byc macGyverem:)

• #8 28 Mar 2009 12:26
    profesorek_96
    Poziom 16  

Czy mógłby Pan zamieścić schemat ideowy lub montażowy w eagle?
    proszę o szybką odpowiedz.
    Dziękuje.

• #9 28 Mar 2009 17:14
    kamil-91
    Poziom 18  

Na allegro juz dawno był sprzedawany sterownik do indentycznego projektu razem z oprogramowaniem. Mogło odtawrzać gotowe sekwencje itp. Kosztowała ok. 100 zł. Nawet był filmik przedstawiający identycznie ramie, które przenosiło jakiś przedmiot :)

• #10 28 Mar 2009 18:37
    dg.1607
    VIP Zasłużony dla elektroda

Świetna konstrukcja, ale trochę brakuje filmiku z pracy tego robocika. Chętnie bym go obejrzał, i myślę, że nie tylko ja.

• #11 29 Mar 2009 23:52
    pompek84
    Poziom 11  

Powiem Ci Kolego, że bardzo fajna sprawa. Do "manewrow ćwiczebnych" fajnie byloby miec takie cóś :) jeśli mozesz i znajdziesz chwile zasu to rzuć więcej dokumentacji na forum.

• #12 07 Kwi 2009 15:34
    romantv
    Poziom 17  

Witam gdzie mogę coś takiego nabyć.
    Interesuje mnie takie ramie do celów nauki.
    Pozdrawiam.

• #13 10 Kwi 2009 14:43
    adamp9
    Poziom 16  

Jak dla mnie fajna zabawka:) Niewielkim kosztem można samemu coś takiego skonstruować jak ktoś zna się na programowaniu oraz ma serwa które można wyjąć np. ze starej drukarki.

romantv

Cytat:
    Witam gdzie mogę coś takiego nabyć.
    Interesuje mnie takie ramie do celów nauki.
    Pozdrawiam.

Warto zajrzeć na http://www.r2d2.faith.pl/" target="_blank" rel="nofollow" class="postlink ">http://www.r2d2.faith.pl/ lub do sklepu avt Link