Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

montaż anteny W3DZZ

26 Mar 2009 16:41 6037 16
 • Poziom 9  
  koledzy potrzebuje wsparcia technicznego jestem początkujący w krótkofalarstwie zakupiłem radio YAESU FT-897D do tego antene W3DZZ
  problem mój tkwi w tym w jakiej odległości ja zamontować od anteny zbiorczej na dachu mojego bloku by nie siać w telewizji u siebie i u sąsiadów dodam ze anteny sa u mnie na bloku wiec cała instalacja była by koło siebie :-(
  może tak być?
  pozdrawiam furek


  Na początek popraw post, bo do kosza (regulamin, punkt 15).
  Użyj funkcji Pisownia przed wysłaniem postu.
  Nie kasować wpisu! /c2h5oh/

  p.s. Jak uzyskałeś pozwolenie radiowe bez posiadania tak podstawowej wiedzy?
 • HelukabelHelukabel
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  to są trzy anteny telewizyjne + antena od radia dwie anteny ustawione na śrem a jedna da poznań radiowa dookólna.
 • HelukabelHelukabel
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  maszt ma jakieś 5 m nad dachem nie mam zamiaru użyć go do mojej konstrukcji a oddalany do mojej anteny będzie o jakieś 5-7 metrów
 • Poziom 31  
  Ja nie widzę innej drogi tylko spróbować nadawać . Najpierw wykonaj prawidłowo antenę i symetryzator. Rozwieś to i spróbuj najpierw 10 W potem więcej . Jeżeli jednak pojawi sie zakłócenie od Ciebie , polecam dodatkowy filtr dolnoprzepustowy według SP5QU Instalowanie radiostacji amatorskich. Trochę trudny do wykonania ale skuteczny . Potrafi zdusić o 120 dB zakłócenia powyżej 40 MHz . Rozejrzyj sie za tą książką i w razie czego załatw sprawę raz a konkretnie , czyli zbuduj taki filtr. Pozdrawiam ! :)
 • Poziom 16  
  Postaraj sie tak zamontowac by wisiala swobodnie, mozliwie wysoko, i by wisiala nad gruntem.
  Wykorzystak element dachu czy sciany do mocowania i postaraj sie "oddalic" od budynku, tak by wisiala mozliwie wysoko nad ziemia.
  Zycze powdzenia.
  Pozdrawiam amicar
 • Poziom 11  
  Witam,
  niegdyś w klubie SP6KFA mieliśmy W3DZZ rozpiętą pomiędzy dwoma blokami 4 piętrowymi. Była rozpięta na wysokości dachu, a więc poniżej zbiorczych anten RTV. Nadawało się 100W, a czasem nawet więcej i skargi zdarzały się sporadycznie - wyłącznie od użytkowników anten "siatkowych". Tak więc montuj, a co będzie - to okaże się "w praniu" :)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 31  
  Zgadza się ! Wiedza to potęga . Tylko ze niektóre książki to prawdziwe buble czytelnicze ale o nich nie wspomnę . Była taka książka "Pomiary Badanie i Regulacja anten Amatorskich " rosyjskich autorów . To jest to ! znajdź , lub pożycz i przeczytaj .Super sprawa . Pozdrawiam ! :))
 • Poziom 33  
  Antenę "fabryczną "W3DZZ żeby poprawnie pracowała należy ponownie zestroić w twoich warunkach zawieszenia.
  Andrzej Hir czy ty wykonałeś antenę w/w. Bo piszesz o tej antenie trochę bzdurne teorie. A antenę to można wykonać i zestroić z SWR bliskim jedności na 3.5 a na7 na pewno. Masz przed sobą zadanie domowe żeby ją tak zestroić hi (trapy należy wykonać lepiej niż fabryczne(srebrzanka-karkas jest jednocześnie pojemnością trapa) i będą wyniki. Same czytanie nie wystarczy trzeba także praktykować hi.
  U mnie przy W3DZZ swr większy od 2 zaczyna się w pobliżu 29Mhz i dalej w górę rośnie .Kabel z lat 70 ma się dobrze do chwili obecnej-cienki.
  A Władek trafił w dziesiątkę jak tą literaturę zgłębisz żadne anteny nie będą oporne hi.Doskonała książka. Nie używałem analizatora tylko GDO i trx-a.
  Udanego strojenia!
  73!
 • Poziom 31  
  Swego czasu były w sprzedaży trapy do W3DZZ produkcji rzemieślniczej. Ale co one warte , przekonasz się jak zrobisz antenę . Budowa anteny to w pewnym sensie loteria. Pamiętam " magiczne trójkąty na UKF. Autor zapomniał dopisać że tam grała rolę pojemność głowicy . Ale się nasłuchałem ...! Pamiętaj Kolego o jednym - antena powinna być w rezonansie . Bo jak ma " odjazd" to Święty Boże nie pomoże , 50 Omów i masz 150 W . Antena niech ma 100 i masz 75 W ! Tak ! To niestety prawda, obiektywna i jedyna . Praw fizyki nie da się zmienić. Pozdrawiam ! :))
 • Moderator
  Radiowiec 2 napisał:
  Swego czasu były w sprzedaży trapy do W3DZZ produkcji rzemieślniczej. Ale co one warte , przekonasz się jak zrobisz antenę . Budowa anteny to w pewnym sensie loteria. Pamiętam " magiczne trójkąty na UKF...  Przypominam, że autor tematu ma GOTOWĄ antenę i nie wie jak ją zawiesić.

  Proszę wszystkich "pomagających" o trzymanie się tematu.
  Autor nie pyta jak wykonać, gdzie kupić czy jakie trapy są dobre. On już ma antenę.
  Swoje wspomnienia i przeżycia można opisać i przesłać poprzez PW.
  Kolejne posty nie związane z tematem polecą do kosza.
 • Poziom 31  
  Panowie ! Sorry ale pisząc o trapach , miałem na myśli że były tej anteny dwie zasadnicze wersje . Jedna miała trapy strojone na 7,050 a druga na 7,100. praca tych anten na paśmie 7 MHz też się różniła pod kątem filtracji stacji radiofonicznych. Kolego ! powieś te antenę i zapracuj . Czekamy na twoje wrażenia .
 • Poziom 9  
  dziękuje wszystkim za cenne rady.
  dodam ze antenka jest autorstwa Leszka Młynarczyka sp1bks.
 • Moderator
  Nie zapomnij tylko o "zwisie technologicznym" fidera. Chodzi o to by tak ułożyć kabel zasilający by ściekająca woda nie wlała się tam gdzie nie trzeba.
  Podobnie sprawdź czy ewentualne otwory odwodnienia są poustawiane we właściwą stronę. I nie naciągaj anteny za mocno. Tam i tak w czasie silnego wiatru działają olbrzymie siły....
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  W związku na pisemną zgodę/prośbę autora tematu sam temat Zamykamy.


  Pozdrawiam.