Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stabilizator 7805 w ładowarce

wolltDE 26 Mar 2009 20:13 5938 18
  • #1 26 Mar 2009 20:13
    wolltDE
    Poziom 13  

Witam. Mam pytanie odnośnie zastosowania stabilizatora 7805 (z kondensatorami 0,33uF i 0,1uF) w ładowarce, a mianowicie - czy można go dolutować do przewodów ładowarki do zmniejszenia napięcia? Mam Samsunga C300 i ładowarkę od jakieś Noki na gruby bolec (oczywiście mam wtyczkę ładowarki Sam. C300). Napięcie na ładowarce jest niecałe 9V, a wiem że Samsung nie łyka większego napięcia niż 6,5V (sprawdzałem zasilaczem regulowanym), powyżej przestaje ładować. Domyślam się, że w telefonie lub ładowarce jest jakiś mikrokontroler, który kontroluje prąd i napięcie(choć napięcie jest stałe to raczej nie) ładowania. Drugie moje pytanie brzmi, czy L7805 nie zaburzy pracy mikrokontrolera?

0 18
  • #2 26 Mar 2009 20:59
    Pawcio89
    Poziom 19  

Oczywiście że można zastosować taki układ jeśli potrzebujesz na wyjściu 5V. Co do tego czy można nim zasilać mikroprocesory to jak najbardziej tak i jest to dość często stosowane. W tym przypadku też nie powinno być żadnych problemów.

0
  • #3 26 Mar 2009 22:11
    wolltDE
    Poziom 13  

Nie chodziło mi o zasilanie mikroprocesora tylko o to czy ten stabilizator 7805 wraz z kondensatorami włączony pomiędzy telefon a ładowarkę:
    - nie zakłóci pracy ładowania telefonu?
    - nie skróci żywotności baterii?
    - czy bateria nie ulegnie przeładowaniu?

0
  • #4 27 Mar 2009 19:30
    Unitra153
    Poziom 18  

Nie zakłóci ładowania a akumulatorka nie przeładujesz bo proces ładowania kontroluje procek.

0
  • #5 27 Mar 2009 23:06
    wolltDE
    Poziom 13  

A ten procek kontrolujący proces ładowania to się znajduje w ładowarce czy w telefonie?

0
  • #7 28 Mar 2009 13:52
    kszu
    Poziom 12  

Hej może być problem jeżeli napiecie w tej ładowarce bardzo spada pod obciążeniem. Taki stabilizator wymaga do poprawnej pracy min 2V różnicy napięć We i Wy. Proponuję zwykły stabilizator z diodą Zenera i tranzystorem, lub ewentualnie stabilizator ale o ulepszonej wersji która nie wymaga dużej różnicy napięcia miedzy wejściem a wyjściem

0
  • #8 28 Mar 2009 17:15
    wolltDE
    Poziom 13  

Podłączyłem dany stabilizator do ładowarki i zauważyłem coś dziwnego, a mianowicie: amperomierz pokazuje cały czas (około godziny, bo obecnie tyle teraz się ładuje) 5,35 mA prąd ładowania. Telefon widzi to jako ładowanie bo na ekranie telefonu widnieje napis ŁADOWANIE. Bateria utrzymuje cały czas stałe napięcie 3,7V z dokładnością co do dziesiątych wolta. Napięcie wychodzące z ładowarki ma wartość 9,5V a za stabilizatorem 4,9V.
    Coś jest nie tak, tylko co??

0
  • #9 28 Mar 2009 23:25
    Br0k3R
    Poziom 18  

nie wiem, czemu to robisz ale ładowarka kosztuje od 5 do 15 złotych ...

0
  • #10 29 Mar 2009 09:36
    wolltDE
    Poziom 13  

Dla przyszłych pokoleń jak ładowarka będzie kosztować od 6 zł do 16 zł. :D
    A tak poważnie to dlatego zrobiłem takie podłączenie ponieważ musiałem od 17.00 do 19.00 musiałem zrobić ładowarkę dla znajomego. Nie zdało to egzaminu więc chciałem się dowiedzieć, dlaczego? i tak powstał ten post.
    Dowiedziałem się od kumpla, że ten telefon był z miesiąc temu zalany, więc może telefon jest uszkodzony (element odpowiedzialne za ładowanie).
    Ładowałem tą baterię zasilaczem regulowany to bateria trzyma ze 3 dni i telefon działa normalnie.

0
  • #11 02 Kwi 2009 20:14
    wolltDE
    Poziom 13  

Aby zamknąć temat, to powiem że telefon jest uszkodzony i nie przyjmował prądu z ładowarki. Wymieniłem baterię na nową i pożyczyłem ładowarkę orginalną od kumpla, dalej to samo. Jak naładuje zasilaczem regulowanym bezpośrednio baterię to git, telefonik działa i każde podłączenie ładowarki nie przynosi skutków choć telefon pokazuje że się ładuje.

0
  • #12 03 Kwi 2009 08:01
    Chris_W
    Poziom 35  

Sprawdź złącze w telefonie, czy nie naderwane, lub zakorodowane

0
  • #13 03 Kwi 2009 15:51
    wolltDE
    Poziom 13  

Widać, że faktycznie jest śniedź na stykach tylko jak to najlepiej oczyścić?

W Samsungu to trochę trudna sprawa (trudno dostępne miejsce). Dodam że ten telefon był potraktowany wanienką ultradzwiękową ze 4 cykle, użyłem IPA. Widać, że na takie miejsca skorodowane to nawet i nie pomogą ultadzwięki.

0
  • #14 03 Kwi 2009 21:17
    Chris_W
    Poziom 35  

Na taką śniedź pomaga ponowne polutowanie padów. Weź topnik i popraw wszystkie pady - wtedy luty na nowo odzyskają sprawność a korozja z nich się usunie.

0
  • #15 03 Kwi 2009 22:14
    wolltDE
    Poziom 13  

Właśnie zdjąłem tylną obudowę telefon i podłączałem go do ładowania, sprawdzając pobór prądu amperomierzem (6mA) i napięcie (5,5V) na wtyczce ładowania w telefonie. Napięcie jest prawidłowe na pinach wtyczki ładowania telefonu, więc wykluczam że przyczyną jest śniedź na stykach. Zauważyłem, że elementy po prawej stronie złącza baterii nieciekawie wyglądają tzn. są zakorodowane.
    A i jeszcze jedno odnośnie poboru prądu (6mA)-nie zmienia się on jak podłącze baterię lub rozłącze.
    Wniosek który mi się nasuwa to uszkodzenie elementów na płytce, które odpowiadają za ładowanie telefonu.
    Ciekawi mi jeszcze jedna rzecz, czy są fachowcy którzy wymieniają takie małe elementy elektroniczne?
    Pytam z czystej ciekawostki, bo zaraz znowu ktoś mi zarzuci że telefon jest warty 50zł i że się nie opłaca- to ja wiem.

0
  • #16 04 Kwi 2009 00:12
    Chris_W
    Poziom 35  

Wszyscy naprawiający telefony są w stanie wymieniać takie elementy - robi się to lutownicą na gorące powietrze (hotair).

0
  • #17 04 Kwi 2009 11:43
    wolltDE
    Poziom 13  

Jeżeli jest to takie powszechnie stosowane, to zadam jeszcze takie pytania:
    - czy można używać cyny w postaci druta zwijanego (lutowanie hotair) czy tylko past (jakich)?
    - jak elementy przytwierdzacie do płytki przed lutowaniem (klejem)?
    - skąd wziąć schematy to tylu rodzajów telefonów?

0
  • #18 04 Kwi 2009 11:54
    Br0k3R
    Poziom 18  

pady możesz pocynować cyną "z druta", potem łapiesz element pincetą, przykładasz w miejsce gdzie chcesz go wlutować i grzejesz hotem, cyna się topi i łapie :)

schematy to już inna bajka, jest sporo stron ze schematami, są fora, jest zfrank, jest elektroda :)

a tu filmik jak to dziala
    http://www.youtube.com/watch?v=XOGuvsbeuss&feature=related

0
  • #19 04 Kwi 2009 15:20
    Chris_W
    Poziom 35  

wolltDE napisał:
    Jeżeli jest to takie powszechnie stosowane, to zadam jeszcze takie pytania:
    - czy można używać cyny w postaci druta zwijanego (lutowanie hotair) czy tylko past (jakich)?
    - jak elementy przytwierdzacie do płytki przed lutowaniem (klejem)?
    - skąd wziąć schematy to tylu rodzajów telefonów?

Układy BGA (na kulkach) wylutowuje i wlutowuje się hotairem. Małe elementy wylutowuje się hotairem ale wlutowuje już lutownicą kolbową z cielkim grotem.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo