Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z anteną sat

chudy-pl 23 Kwi 2004 11:38 7833 14
  • #1 23 Kwi 2004 11:38
    chudy-pl
    Poziom 12  

więc mam antene satelitarną czasza 110 antena jest z obrotnicą była zamontowana na dachu i było ok teraz dałem ją za okno i są problemy antena łapie mi tylko 2 satelity hotbird i astre,ale co ciekawe astra powinna być po prawej stronie od hotbirda a ja ją łape po lewej, chyba że to jest inna satelita ale sprawdzałem analogiem i cyfrowym tunerem i na tej satelicie są crogramy z asty pomoce potrzebuje jakis opis montarzu może siłownik jest żle ustawiony nie mam już pomysłów .acha kręcąc anteną w prawo od hotbirda antena zaczyna kierować sie ku dołowi :cry:

0 14
  • #2 23 Kwi 2004 11:48
    chudy-pl
    Poziom 12  

acha jeszcze mam prośbe mam pozycjoner DATCOM AP500 czy mógłby mi ktos napisac na jakich parametrach na pozycjonerze ma hotbirda i astre ja mam astra 5010 i kręcąc w prawo antena hotbird 5025

0
  • #3 23 Kwi 2004 12:03
    Krystian30
    Poziom 12  

1. Jeżeli antena obraca się w innym kierunku to oznacza że pomyliłeś polaryzację (kabelki z silnika wpięte do pozycjonera). Powinieneś wrócić anteną na satelitę na którym zatrzymała się zanim ją zdjąłeś, a następnie obrócić o 180' kable w pozycjonerze (tylko motor).
    2. Jeżeli rozregulowałeś mechanikę obrotnicy to może się okazać że antena nie obraca się po właściwej trajektorii, wtedy zależnie od posiadanej przez Ciebie wiedzy będziesz musiał ją wyregulować.
    3. Być może stojak na antenę nie jest zamontowany poprawnie w pionie. Zakładam że poprzedni instalator zrobił wszystko poprawnie.

0
  • #4 24 Kwi 2004 04:41
    tomarex
    Poziom 24  

- Najbardziej popularna Astra 19,2E jest po lewej od HB
    - Antena najwyżej jest uniesiona przy ustawieniu na satelitę który znajduje się na pozycji satalitarnej takiej jak długość geograficzna Twojego miejsca zamieszkania. Obracając na wschód i zachód będzie się pochylać w dół.
    - liczby które wyświetla pozycjoner nie są parametrami - zależą od kilku czynników. Jest to ilość impulsów od skrajnego wschodniego położenia anteny tzw. limitu. Na razie nie zmieniaj tego w pamięci pozycjonera.
    Niestety opis ustawienia całej orbity jest skomplikowany. Szczególnie że nie wiadomo: co rozkręcałeś przy demontażu, konstrukcja zawieszenia - polarmount z siłownikiem czy obrotnica (pomocna fotografia elementów regulacyjnych), miejsca zamieszkania.

0
  • #5 24 Kwi 2004 18:50
    Preskaler
    Poziom 37  

Cześć!
    Potwierdzam posta "Tomarex'a"! Jeśli stoimy za anteną i patrzymy w niebo w kierunku południowym(tak jak antena) to "Astra" jest po lewej stronie a HB po prawej. Wynika to z ich położeń na orbicie (A - 19,2 E, HB - 13 E). Dodać należy, że każde przestawienie anteny (z jednego miejsca na drugie) wymaga ponownego jej ustawienia. Zasada jej ustawiania jest taka, że oś jej obrotu powinna być ustawiona idealnie w płaszczyżnie północ - południe GEOGRAFiCZNE (jeśli używamy do tego kompasu, należy wprowadzić poprawkę) przy założeniu, że maszt jest idealnie pionowy i kąt pochylenia osi obrotu odpowiada danej, lokalnej szerokości geograficznej (dopełniający do 90 st.). Inaczej mówiąc - musi być równoległa do osi obrotu Ziemi. W praktyce ustawienia anteny robi się inaczej, lecz trzeba mieć w tym zakresie spore doświadczenie. Wybiera się trzy charakterystyczne satelity - 1 - np. HB, 2 - najbardziej wysunięta na wschód, 3 - najbardziej wysunięta na zachód i wprowadzając korekty w tych punktach, dochodzi się do prawidłowego ustawienia. Dla amatora bez doświadczenia chyba jednak należy wybrać tą pierwszą metodę. Podkreślam jednak konieczność precyzji wykonania tych ustawień. Dość dobre rezultaty można uzyskać wyznaczając strony świata na podstawie położenia Gwiazdy Polarnej, lub położenia Słońca w południe geograficzne dla danej długości geograficznej i precyzyjnego chronometru.
    Pozdrawiam!

0
  • #6 26 Kwi 2004 09:57
    Krystian30
    Poziom 12  

Witam,
    Z doświadczenia wiem, że jeżeli przenosimy antenę z jednego miejsca w domu na drugi, nie ma potrzeby grubszej regulacji anteny. Zajmowałem się montowaniem anten przez 5 lat i zawsze ustawiałem w idealnym pionie stojak pod antenę, dlatego nie bylo potrzeby większej regulacji po przenosinach nateny w obrebie tego samego budynku. Ponadto nadmiar teorii może zaszkodzić koledze czyniąc wskazówki nieczytelne. Ponadto z tego co wynikało z pierwszego maila urządzenie obraca antenę w innym kierunku aniżeli dotychczas, więc jeżeli użytkownik ma już pewne przyzwyczajenia dotyczące obsługi swojego pozycjonera powinien zacząć od prawidłowego podłaczenia urządzenia.
    Aczkolwiek nie ukrywam, że wyłożona teoria przez "Preskalera" jest przydatna dla rozumienia problemu.

0
  • #8 28 Kwi 2004 16:44
    Krystian30
    Poziom 12  

Cześć!
    Pierwsza rzecz, która przyszła mi do głowy to czy aby przypadkiem nie ma jakiekoś obiektu przed anteną (inny dom, drzewo, itp.), gdy kręcisz ją na zachód? Ze zdjęcia wynika, że nie mieszkasz na samej górze.
    Krystian

0
  • #9 28 Kwi 2004 20:25
    chudy-pl
    Poziom 12  

więc mieszkam na 1 piętrze a przed antena niema nic ani drzew anie zadnego bloku :D

0
  • #10 28 Kwi 2004 21:10
    kordzio
    Poziom 18  

jest wszystko w porządku musisz ją znowu ustawić zrób to tak (zakładam że nie próbowałeś nic zmieniać lub zapamiętywać nowej pozycji w sterowniku) na sterowniku ręcznie ustaw pozycje satelity którą pamiętasz np.1 astra(czasza powinna się zacząć ruszać i stanie) na tunerze ustaw numer kanału który był z tej pozycji . Odkręć (ale wcześniej zapisz jak są podłączone )przewody gdzie jest napisane motor podłącz do nich np .prostownik do ładowania akumulatorów i ustaw ten program który miałeś na tym kanale (zamieniając plus z minusem czasza będzie szła w drugą stronę )jeżeli ustawisz już najlepszy obraz zakręć przewody z powrotem. zostanie ci jeszcze regulacja pionu należy ustawić ją luzując lekko śruby z tyłu czaszy od pionu.Dotyczy to tunerów które nie są połączone szyną ,ale to nic nie zmienia bo jeżeli jest sterowany szyną to po przełączeniu kanału w tunerze ustawi on się sam na daną pozycje. napisz jaki to tuner
    pozdrawiam życzę powodzenia p.s. pion to te 2 śruby przy samej czaszy

0
  • #11 29 Kwi 2004 10:10
    chudy-pl
    Poziom 12  

Kordzio zrobiłem tak jak napisałeś i teraz mam satelity HB ASTRE I SIRIUSA ale nadal zamało cos tych satelit , gdzieś czytałem że trzeba tą rurke od uchwytu wygiąć ale niewiem czy to prawda, wcześniej wszystko śmigało na takier rurce

0
  • #12 01 Maj 2004 11:05
    kordzio
    Poziom 18  

nie wyginaj żadnej rurki bo pion i poziom chyba ustawiłeś jeżeli robiłeś zgodnie z tym co napisałem , resztę ustawia sama obrotnica żeby pomóc muszę mieć więcej danych, 1. co to za tuner? 2. jak były podzielone kanały tzn. na których kanałach tunera miałeś kolejne satelity,przy przenoszeniu które śruby odkręcałeś
    pozdrawiam

0
  • #13 02 Maj 2004 00:16
    chudy-pl
    Poziom 12  

Więc tuner jest CPACE MSS 200 pozycjoner DATCOM AP 500 była tylko odkręcona czasza i cztery śruby mocujące antene do ściany przy silniczku i mechaniźmie nic nie było ruszane, jeśli chodzi o programy to od 1 do 45 ASTRA, od 45 do 73 HB, od 73 do 100 NASTĘPNA SATELITA (TYLKO TERAZ NIE WIEM JAKA) PROGRAM 101 NASTEPNA SATELITA PROGRAM 102 NASTĘPNA I 103 NASTĘPNA

0
  • #14 03 Maj 2004 05:04
    tomarex
    Poziom 24  

Widzę że pogarszasz swoją sytuację, niestety za poradami "kordzio".
    Nie należało regulować ustawienia "pionu" czaszy (tj. kąt deklinacji) i przestawiać anteny innym źródłem napięcia (przesunięcie wszystkich zapamiętanych satelitów).
    A ja czekałem na odpowiedzi na moje wcześniejsze pytania.
    Więc jak prawidłowo najprościej powinna wygladać operacja przeniesienia anteny:
    1. Zapamiętać sobie na którego satelitę ustawiona jest antena
    2. Zdjąć cały kompletny zestaw antenowy ze stojaka (nie odkręcać żadnych śrub oprócz jarzm mocujących obrotnicę do stojaka !!!). Kable można odłączyć, ale oznaczyć (błędne podłączenie może spowodować uszkodzenie pozycjonera lub impulsatora.
    3. Sprawdzić precyzyjnie pion stojaka (pomocne przy ewentualnej korekcie instalacji w nowym miejscu).
    4. Odkręcić i umocować stojak antenowy w nowym miejscu, tak aby "pionowa" rura była IDEALNIE w pionie.
    5. Założyć zestaw antenowy na stojak dokręcając lekko jarzma.
    6. Obracając całością zestawu znalęźć zapamiętanego uprzednio satelitę. I ustawić precyzyjnie dokręcając jarzma.
    Należy wziąć pod uwagę fakt, że w trakcie dokręcania jarzm antena będzie się przestawiać w lewo lub prawo a także unosić.
    Jeśli nie posiadamy przyrządu pomiarowego, ustawiać na tunerze analogowym na najsłabszym programie lub odstroić inny program tak aby były widoczne "dropy".
    Gdyby stojak uprzednio nie był w pionie na kierunku północ-południe, należy przeprowadzić korektę kąta elewacji (zmiana kąta pochylenia osi biegunowej - obrotu obrotnicy - śruby pomiędzy jarzmami obrotnicy a osią)
    ad 2. Jeżeli odłączamy antenę od obrotnicy należy zmierzyć długości odcinków a i b wg rysunku (zaznaczyć miejsca pomiaru na czaszy) i przykręcając ponownie ustawić ją dokładnie wg tych pomiarów. Bezpieczniej jest odkręcić konwerter i zdjąć samą czaszę bez ruszania jarzma.
    Jeśli oczekujesz dalej pomocy, napisz gdzie popełniłeś błędy, oraz podaj jak już pytałem miejsce zamieszkania (pozycja geograficzna).

0
  • #15 05 Maj 2004 18:55
    chudy-pl
    Poziom 12  

WIELKIE DZIEKI TOMAREX zdjołem jeszcze raz antene zrobiłem tak jak napisałeś i śmiga wszystko ok :) :) :D

0