Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kablówka z UPC + internet - modernizacja istniejącej sieci

26 Mar 2009 22:30 9845 10
  • Poziom 2  
    Witam!

Jestem "nowym i początkującym" na Forum, także proszę o odrobinę cierpliwość i wyrozumiałość.... ;)

Mam prośbę ;) chcę zamówić Internet z kablówki UPC tylko nie wiem czy moja istniejąca sieć kablowa będzie się do tego nadawała. Obecnie mam tylko telewizję z UPC i działa wszystko ok.!
    Podłączenie wygląda tak:
    sygnał UPC –> gniazdo przelotowe 1 –> gniazdo przelotowe 2 –> gniazdo końcowe 3. Czyli instalacja na jednym kablu koncentrycznym :( a gniazdka wpięte szeregowo :(

-gniazda przelotowe 1, 2: GAP-10-BG-DK
    http://www.satel.com.pl/pl/index.php?action=katalog/produkcja&id=gap_bg_dk
    -gniazdo końcowe 3: GAR-BG-DK
    http://www.satel.com.pl/pl/index.php?action=katalog/produkcja&id=gar_bg_dk

Każde gniazdo jest w innym pokoju . Do gniazda nr 1 podłączony jest TV1, do gniazda nr 2 TV2, do gniazda 3 radio.
    Problem w tym, iż komputer mam w pokoju nr2 tam gdzie jest gniazdo przelotowe 2 i tam chciałbym aby był zainstalowany modem UPC do internetu (przeciągnięcie kabla z pokoju nr 1 tam gdzie wchodzi sygnał UPC do mieszkania - nie wchodzi w rachubę :(

-jakie będzie najprostsze rozwiązanie, aby zadziałał Internet bezproblemowo i nie zakłócał pozostałych odbiorników (2xTV i radio)? oraz aby nie było strat w jakości odbioru sygnału tv?
    -jakie zastosować dodatkowe elementy (gniazda, rozgałęźniki, odgałęźniki itp.) aby moja sieć funkcjonowała prawidłowo przy zachowaniu stanu istniejącego okablowania?

Proszę o POMOC! Z góry dziękuję!

- Pozdrawiam!

P.S.
    - podobne zapytanie skierowałem bezpośrednio do kolegi o nicku "kondensator" ;) mam nadzieję, że nie obrazi się ;)
  • Poziom 16  
    Trzeba zastosować gniazda multimedialne np:GA35B; GCU-200; GMDF; GMC; Telmor.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Na wejściu sygnału kablowego (pomiędzy wejściem kabla do mieszkania a 1-szym gniazdem , powinno być "urządzenie" rozdzielające internet z TV/radio.

Reszta instalacji do TV/radio zostaje nie zmieniona. :D

Internet (przy tym "urządzeniu") podłącz do modemu a następnie do np. Rutera WiFi a odbierać będziesz w dowolnej części domu na dowolnym komputerze (bezprzewodowo) .

Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Słuchaj kolegę SP5ANJ - ma rację. Ja właśnie w taki sposób mam założoną instalację i nie ma żadnego problemu. Wszak jednak pod warunkiem, że jest coś takiego co fachowcy nazwali spliter (oddziela sygnał TV od internetu). Mam łącze 10Mb i chodzi tak jak powinno.
  • Poziom 2  
    Witam,

Tak rozwiązanie kolegi „SP5ANJ” jest optymalne ;)
    Tylko wytłumaczcie to mojej żonie… już ją słyszę… –co to za mrugające pudło ze sterczącą anteną robi w naszym dużym pokoju (to taki pokój gościnny ;) i dlaczego to ustrojstwo nie stoi w pokoju z komputerem”?!? Wiecie, u kobiet jest inne myślenie…

A czy ten spliter nie można było by wpiąć chociaż za pierwszym gniazdem???

Taki schemat na szbko ;)

Co Wy na to?
  • Specjalista elektryk
    Witam

Gniazdo pierwsze - tam już powinna być zwrotnica multimedialna, od niej przewód osobny do internetu.

Jeżeli są to gniazdka podtynkowe, można je wymienić na multimedialne przelotowe. np tratec TWO 3400/L10 - zależy to jednak od parametrów sieci.

Pzdr
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Tomikkk75 napisał:
    Tylko wytłumaczcie to mojej żonie… już ją słyszę… –co to za mrugające pudło ze sterczącą anteną robi w naszym dużym pokoju (to taki pokój gościnny ;) i dlaczego to ustrojstwo nie stoi w pokoju z komputerem”

Diody świecące można wylutować.
    A urządzenie do skrzynki albo do "wersalki". :D
    Podłączenie (rozłączenie) splitera internet/TV możesz wykonać przed samym 1-szym "gniazdem".
    Cytat:
    Wiecie, u kobiet jest inne myślenie…

Chyba MY coś o tym wiemy. :cry:

Pozdrawiam.
  • Poziom 24  
    Przyjdzie fachowiec z kablówki,zmierzy miernikiem i powie czy sygnał jest dobry. Router wifi kosztuje, a kabel to kabel i zawsze lepszy będzie.Więc jak laptopa nie masz to po co przepłacać i dokładać urządzenia?
  • Poziom 23  
    A jeszcze jest coś - coś co sie zwie promieniowaniem elektromagnetycznym. W bale jest minimalne.
  • Poziom 2  
    Witam,

Internet z UPC już działa... :) ...i w końcu "dopchałem" się do kompa ;)

Ale od początku...

Mój stan pierwotny opisywałem w moim pierwszym poście, ale jeszcze raz przypomnę w czym był problem.
    Sieć oparta na dwóch gniazdach przelotowych (gniazdo 1 i 2) i jednym końcowym (gniazdo 3):
    Gniazda przelotowe 1, 2 to: GAP-10-BG-DK
    http://www.satel.com.pl/pl/index.php?action=katalog/produkcja&id=gap_bg_dk
    Gniazdo końcowe 3: GAR-BG-DK
    http://www.satel.com.pl/pl/index.php?action=katalog/produkcja&id=gar_bg_dk

Każde z gniazd znajduje się w innym pomieszczeniu mieszkania (pokojach), do gniazda 1 wpięty jest TV1, do gniazda 2 TV2, gniazdo 3 - radio.
    Komputer stoi w pokoju gdzie mam gniazdo przelotowe 2 i tam właśnie chciałem wpiąć komputer do sieci (Internet z UPC). Szczegóły rysunek poniżej.

A tak sprawę rozwiązał instalator z UPC:

Gniazda przelotowe 1 - zostało bez zmian
    Gniazda przelotowe 2 - wymieniono na gniazdo końcowe z wyjściem "DATA" (GAR-FF-P-TVP10/RP10/D)
    http://www.satel.com.pl/pl/index.php?action=katalog/produkcja&id=gar_tvp9_rs5_d
    Gniazdo końcowe 3 - zostało prawie bez zmian. Gniazdo wpięto do ww. gniazda końcowego do wyjścia z oznaczeniem "R".

Do wymienionego gniazda wpięto również:
    - TV2 (wyście na gnieździe: "TV"),
    - modem UPC + komputer (wyście na gnieździe: "DATA"),

Szczegóły rysunek poniżej.

Wszystko działa bez zarzutu i w sumie tak jak chciałem, czyli bez ciągnięcia dodatkowych kabli, wiercenia w ścianach itp.
    Odbiór sygnału na TV/radio - nie zauważyłem istotnych zmian.

Odczyt z modemu UPC, chyba przyzwoity i mieści się w normie:
    Receive Power Level: (minus) -2.3 dBmV
    Transmit Power Level: 46.2 dBmV

Myślę, że mój temat możemy już zamknąć.

Dziękuję wszystkim za okazaną pomoc i zainteresowanie w temacie.

Pozdrawiam serdecznie!
  • Poziom 32  
    Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie to w tym temacie proszę o praktyczną podpowiedź . Mianowicie, UPC ,TV cyfrowa z dekoderem i internet 2Mb. Z dekodera przez wyjście analog podłączony drugi TV. Dekoder ze względu na potężne zużycie prądu w dowolnym stanie pracy będzie wyłączany z sieci. Wyłączenie z sieci odłącza TV analog. To wszystko pracowało w oparciu o TRIS-202F. Fachowiec od cyfrówki proponuje mi następujące rozwiązanie:
    RM-3F w miejsce TRIS, wyjście 1 dekoder, 2 modem, 3 RM-2F z tego wyjście na analogi (2 szt.) (nazewnictwo jest mi obce). Intuicja podpowiada mi ,że coś tutaj nie jest poprawne.