Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamrażarka polar tzs 140d włącza się i wyłącza co 1min

rolkass 27 Mar 2009 14:01 3771 4
  • #1 27 Mar 2009 14:01
    rolkass
    Poziom 9  

Witam

Popsuła mi się zamrażarka polar tzs 140d rok produkcji 93
    problem polega na tym że włącza się ona na ok minutę i wyłącza na 2minuty po czym sytuacja sie powtarza bez przerwy.
    Rozebrałem ją, obczyściłem co się dało
    (przy sprężarce wszystko ładnie, przetarłem papierem ściernym jedynie ten elemęt co cyka przy włączeniu i wyłączeniu,dokładnie to miejsca gdzie się stykają blaszki bo były lekko przykopcone, niewiem jak to się nazywa
    oraz rozebrałem elemęt co nazwałbym termostatem, dochodzi tam prosty czujnik temperatury oraz ustawia się stopień chłodzenia, wszystko niby cacy, nawet uruchomiłem ją po odłączeniu tego[nic nie dało])
    Nieznam się na tej technologi, zrobiłem co mogłem.
    Mogę coś jeszcze samemu z nią zrobić? Czy trzeba wymieniać jakieś elemęty?

Pozdrawiam

Moderowany przez mrhari:

Temat poprawiłem, regulamin pkt 11

1 4
  • Pomocny post
    #2 27 Mar 2009 14:17
    marqs-60
    Poziom 20  

Witam.Możesz spróbować podmienić ten element z nawiniętą cewką przy sprężarce,są dostępne ale obawiam się że sprężarka ,,kaput",termostatu raczej się nie czepiaj.

0
  • #3 27 Mar 2009 16:26
    rolkass
    Poziom 9  

cewka wygląda jak nowa...

więc tak, ominołem cały ten wynalazek co tak pstryka, srężarka chodzi, w zamrażarce zimno, ale chodzi bez pochamowania jak po kilku minutach dotknołem sprężarki to się popażyłem... niewiem za co odpowiada ten cały mechanizm który odłączyłem i nie mogę zabardzo ocenić co się stało, ale wydaje się że niepowinnien się taknagżać

1
  • Pomocny post
    #4 27 Mar 2009 16:44
    Andy_1
    Poziom 11  

Witam.
    Sprężarki podczas pracy mogą być gorące. To o czym piszesz jest przekaźnikiem rozruchowym do sprężarki. Podczas rozruchu płynie duży prąd, zwierane są styki przekaźnika i rusza silnik sprężarki. Jak ruszy to spada prąd i styki opadają. Podłącz sprężarkę przez "przekaźnik nadmiarowy". On wyłącza sprężarkę jak pobiera zbyt duży prąd. Czyli np. jak jest uszkodzona. Wtedy pomaga tylko jej wymiana.

1
  • #5 27 Mar 2009 21:21
    rolkass
    Poziom 9  

znalazłem takie coś na forum

Cytat:
    Silnik od sprężarki lodówki jest zwykłym silnikiem indukcyjnym jednofazowym, klatkowym. Posiada dwa uzwojenia. Jedno robocze, a drugie rozruchowe. Końce tych uzwojeń są ze sobą połączone. Uzwojenie robocze jest zasilane cały czas, natomiast uzwojenie rozruchowe jest załączane tylko na chwile, żeby silnik ruszył. Zatem jeden bolec sa to końce uzwojeń połączone ze sobą. Drugi bolec jest to poczatek uzwojenia roboczego, a trzeci początek uzwojenia rozruchowego. Zasilanie podajesz na uzwojenie robocze, natomiast do uzwojenia rozruchowego na chwile podłączasz fazę. Najprościej rozpoznać je za pomocą omomierza. Uzwojenie robocze ma mniejszą rezystancje niż uzwojenie rozruchowe. Jeśli podłączysz zasilanie na dłuższy czas do uzw. rozruchowego silnik się spali.

z tego wnioskuję ze właśnie te uzwojenie robocze szlag trafił. trudno 16lat chodziła

0