Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Builder C++] BCB6 problem z TComPort i odbiorem danych

tavo 27 Mar 2009 14:22 2566 9
    tavo
    Level 12  
    Witam forumowiczów

Piszę program do obsługi miernika, ale utknąłem na samym początku, czyli na komunikacji po RS232. Korzystam z darmowego komponentu TComPort. Mam spięte dwa komputery. I jak wysyłam ciąg znaków z programu na terminal, to wszystko działa jak należy. Natomiast jak odbieram znaki przez zdarzenie ComPort1RxChar to nie dostaje kompletnego ciągu. Na początku mój kod wyglądał tak samo jak w przykładowym programie.

Code:

AnsiString Str;

ComPort1->ReadStr(Str, Count);
    Memo1->Text=Str;

W Memo pojawiał sie jedynie ostatni znak łańcucha, np. jak wysłałem "1234567" to pojawiało sie tylko "7". Pomyślałem, że trzeba dać dziadziusiowi czas na przetrawienie obiadu i dodałem opóźnienie 10 ms

Code:

AnsiString Str;

Sleep(10);
    Memo1->Text=Str;

Teraz w Memo wyświetla mi wszystkie znaki prócz pierwszego, czyli z ciągu "1234567" wyświetla "234567". Kolejno zmodyfikowałem polecenia dla dziadziusia

Code:

AnsiString Str;

Sleep(10);
    Memo1->Lines->Add(Str);

Tym razem wyświetla komplet znaków, ale pierwszy znak jest w pierszym wierszu, natomiast reszta w drugim wierszu.

W zwiazku z powyższym mam prośbę, czy mógłby mnie ktoś nakierować na takie rozwiazanie abym odbierał całość jako jeden łańcuch? Na obu urządzeniach parametry transmisji ma ustawione identycznie.

I mam jeszcze jedną prośbę, aby wizualnie kontrolować stan połączenia pomiędzy urządzeniami wymiścliłem sobie, aby literka O miała kolor zielony przy połączaniu, a kolor czerwony przy jego braku, co miał realizować kod w Form1

Code:

if (ComPort1->Connected)
    Label1->Font->Color=clGreen;
    else
    Label1->Font->Color=clRed;

No i jakoś to nie bardzo działa, tz. świeci na czerwono cały czas. (domyślnie jest szare).

ps. Szukałem już rozwiazań kwesti na forum, ale nie znalazłem...
    tavo
    Level 12  
    Całość wygląda tak

Code:

//---------------------------------------------------------------------------

#include <vcl.h>
    #pragma hdrstop

#include "Unit1.h"
    #pragma package(smart_init)
    #pragma link "CPort"
    #pragma link "CPortCtl"
    #pragma resource "*.dfm"
    TForm1 *Form1;
    __fastcall TForm1::TForm1(TComponent* Owner)
            : TForm(Owner)
    {
    }
    void __fastcall TForm1::Button1Click(TObject *Sender)
    {
    ComPort1->ShowSetupDialog();
    }
    void __fastcall TForm1::Button2Click(TObject *Sender)
    {
    ComPort1->Open();
    Button2->Enabled=FALSE;
    Button4->Enabled=TRUE;
    }
    void __fastcall TForm1::ComPort1RxChar(TObject* Sender, int Count)
    {
    AnsiString Str;

Sleep(10);
    ShowMessage(Str);
    Memo1->Text=Str;
    }
    void __fastcall TForm1::Button3Click(TObject *Sender)
    {
    Application->Terminate();
    }

void __fastcall TForm1::Button4Click(TObject *Sender)
    {
    ComPort1->Close();
    Button2->Enabled=TRUE;
    Button4->Enabled=FALSE;
    }

void __fastcall TForm1::Button5Click(TObject *Sender)
    {
    AnsiString mikro;
    mikro = Memo2->Text;
    ComPort1->WriteStr(mikro);

}

void __fastcall TForm1::FormCreate(TObject *Sender)
    {
    StringGrid1->Cells[0][0]="Lp.";
    StringGrid1->Cells[1][0]="Ip";
    StringGrid2->Cells[0][0]="Lp.";
    StringGrid2->Cells[1][0]="Id";

if (ComPort1->Connected)
    Label1->Font->Color=clGreen;
    else
    Label1->Font->Color=clRed;

}

Plik nagłówkowy

Code:

#ifndef Unit1H
    #define Unit1H
    #include <Classes.hpp>
    #include <Controls.hpp>
    #include <StdCtrls.hpp>
    #include <Forms.hpp>
    #include "CPort.hpp"
    #include "CPortCtl.hpp"
    #include <Grids.hpp>
    class TForm1 : public TForm
    {
    __published:   // IDE-managed Components
            TComPort *ComPort1;
            TButton *Button1;
            TButton *Button2;
            TMemo *Memo1;
            TButton *Button3;
            TButton *Button4;
            TMemo *Memo2;
            TButton *Button5;
            TLabel *Label1;
            TGroupBox *GroupBox1;
            TStringGrid *StringGrid1;
            TStringGrid *StringGrid2;
            void __fastcall Button1Click(TObject *Sender);
            void __fastcall Button2Click(TObject *Sender);
            void __fastcall ComPort1RxChar(TObject* Sender, int Count);
            void __fastcall Button3Click(TObject *Sender);
            void __fastcall Button4Click(TObject *Sender);
            void __fastcall Button5Click(TObject *Sender);
            void __fastcall FormCreate(TObject *Sender);
    private:   // User declarations
    public:      // User declarations
            __fastcall TForm1(TComponent* Owner);
    };
    extern PACKAGE TForm1 *Form1;
    #endif

a ustawienia komponentu tak
    [Builder C++] BCB6 problem z TComPort i odbiorem danych
    Dżyszla
    Level 42  
    a eventy? Trochę dziwne, że odebrane dane nie są przez nagłówek funkcji obsługi zdarzenia przekazywane :| Może warto byłoby się się rozejrzeć za innym komponentem? ;) Generalnie to najczęściej albo jest możliwość jednorazowo odebrania pojedynczego znaku, albo względnie całego bufora, który ma jednak zawsze ograniczoną wielkość. Nie ma w zasadzie możliwości odebrania dowolnego ciągu "na raz", gdyż specyfikacja RS nie przewiduje czegoś takiego (co nie oznacza, że może to zostać zrealizowane programistyczne)

Edit:
    Choć to może ja używam jakiejś innej ciekawszej wersji :)
    tavo
    Level 12  
    Co do eventów mógłbyś tak bardziej mi po chłopsku, ja Buildera, że tak powiem, trochę na czuja obsługuję i nie do końca rozumiem co dokładnie jeszcze ci podać.

Co do innego komponentu to tak nie bardzo, bo ten jest dla mnie najłatwiejszy do zastosowania i do tego darmowy, dlatego wolalbym z niego za szybko nie rezygnować.
    Jerzy_W
    Level 14  
    Witam!

Używam Comport z sukcesem już dosyć długo, ale nigdy nie korzystałem z ReadStr, no i uzywam go w Delphi, ale mam nadzieję że się dogadamy :D:
    Stan portu masz sprawdzany tylko na początku programu w zdarzeniu FomCreate, a otwierasz go pózniej. Wrzuć na fomę komponent ComLED, w inspektorze obiektów ustaw jego właściwośc Comport na Comport1, LedSignal na IsConn i sygnalizacja stanu portu załatwiona bez linijki kodu.

Zdarzenie OnRXChar jest generowane po każdym odebranym znaku. O ile dobrze pamiętam to odbieranie tekstu z GPS robiłem tak:
    l
    Code:

procedure TForm1.ComPort1RxChar(Sender: TObject; Count: Integer);
    var
      i: Integer;
      Znak:Char;
    begin
      for i := 1 to Count do
      begin
        Comport1.Read(Znak,1);
        if Znak=CR then
        begin
          Memo1.Lines.Add(LiniaOdbioru);
          LiniaOdbioru:='';
        end
        else LiniaOdbioru:=LiniaOdbioru+Znak;
      end;
    end;

LiniaOdbioru typu String powinna byc zadeklarowana jako globalna w module, lub jako pole w Form1 w sekcji private lub public.
    CR - stała typu char - znak końca lini, niestety nie wiem który wysyła terminal i nie pamiętam kodu (10,12,13???).
    tavo
    Level 12  
    Jerzy_W wykorzystałem twój kod i problem jest, że po wysłaniu danych program się wiesza, wiem, że błąd tkwi u mnie teraz ze znakiem stopu. Chodzi o to, że nie mogę zrobić przypisania w BCB typu

Code:
    char CR = #13#10

więc warunek zatrzymania trochę nie do końca działa tak jak powinien, a nie mam pojęcia jak dla C++ zadeklarować inaczej te znaki.

A kod odczytu wygląda teraz tak
    Code:

//zmienne globalne
    char* CR = "n"; //bo taki znak byl na końcu kazdej lini tak czy siak.
    AnsiString LiniaOdbioru;

Code:

//zmienne lokalne
    int i;
    char* Znak;

for (i=1;Count;i++)
      {
        ComPort1->Read(Znak,1);
        Sleep(10);
        if (Znak==CR)
        {
          Memo1->Lines->Add(LiniaOdbioru);
          LiniaOdbioru="";
        }
        else
        LiniaOdbioru = LiniaOdbioru + Znak;
       }

tavo
    Level 12  
    Dobra, obadałem dogłębniej sprawę, problem nie leży w znaku kiedy ma sie zatrzymać, tylko w pętli for. Wpisane do zdarzenia takiego cuda powoduje tak naprawdę wywołanie pętli nieskończonej. Zmienna Count dynamicznie zmienia wartość i po przesyle osiąga tak jakby zero, więc warunek końca nigdy się nie spełni i jak pętla ruszy to już nie stanie. Przynajmniej tak mi to u mnie działa (albo mi się wydaje, że tak działa, w każdym razie to pętla for wiesza aplikacje)...

EDIT:

Problem się częściowo rozwiązał, podszedłem do sprawy łopatologicznie i czytam teraz tak:

Code:

Memo1->Text=Memo1->Text+Str;

Zostaje mi tylko problem podziału większej ilości odczytów naraz, ale z tym już powinienem sobie dać radę, dziękuję wam Panowie za poświęcenie swojego czasu na czytanie moich postów i podsunięcie rozwiązań, jestem bardzo zobowiązany.